Biblioteka:

Biblioteka wraz z czytelnią multimedialną zaprasza codziennie

        Biblioteka szkolna posiada  bogaty zbiór lektur i księgozbioru fachowego z  zakresu przedmiotów zawodowych. Dla lubiących czytać w bibliotece znajduje się bardzo bogaty zbiór literatury popularnej
z pierwszych miejsc światowej listy bestsellerów. W bibliotece znajdziesz fantasy, urban fantasy, horrory, thrillery, kryminały, romanse.

Serdecznie zapraszamy !!!
 

   >> REGULAMIN BIBLIOTEKI <<


 

http://swietokrzyskie.travel/


8 MAJA

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK -

Zainicjowany  został w 1985 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od lat oznacza także początek Tygodnia Bibliotek.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wybrał hasło i plakat promujący Tydzień Bibliotek.

Biblioteka – miejsce na czasie.

 

Autorką hasła jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu,

 

 Plakat Tygodnia Bibliotek 2024 pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

jest autorstwa Łukasza Chmielewskiego:

 

BIBLIOTEKA to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Jest miejscem, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości czy projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. “Biblioteka – miejsce na czasie” podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. “Biblioteka – miejsce na czasie” 
to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty.

DZIĘKUJEMY BIBLIOTEKARZU, ŻE JESTEŚ


 

W naszej szkolnej bibliotece włączamy się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich i przedstawiamy wywiad z Zosią Cegłowską uczennicą klasy 1TP, pełną optymizmu początkującą pisarką, która stawia pierwsze kroki na nowej ścieżce. 

Życzymy Zosi, aby spełniła swoje marzenia o pisaniu, uzbroiła się w cierpliwość, szlifowała swój warsztat, nie poddawała się i osiągnęła pisarskie wyżyny.

    

Autorka informuje swoich czytelników, że jest to wczesna wersja  książki i będzie ona modyfikowana na bieżąco.  Program w którym powstaje  powieść  daje wiele możliwości , dlatego też dodane zostaną do niej nowe opcje, które urozmaicą i uatrakcyjnią  jej czytanie.

Jeśli  chcesz się zapoznać się z twórczością Zosi to klikaj poniżej.

https://yakiri.itch.io/stara-druyna


 https://booklips.pl/zestawienia/22-pisarzy-probuje-zdefiniowac-czym-jest-poezja/#google_vignette

 


6 marca 2024 roku po raz ósmy odbył się w Bursie Szkolnej Konkurs Czytelniczy pod hasłem "Lubię czytać". Celem konkursu było zachęcanie do czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród młodzieży,  sprawdzenie stopnia znajomości treści książek „Hera moja miłość”, „Lot komety”, „Demony na smyczy” autorstwa Anny Onichimowskiej, podkreślenie roli rodziny i relacji przyjacielskich w życiu młodego człowieka oraz promowanie autorów literatury polskiej.

Jak co roku, wszyscy uczestnicy popisali się ogromną wiedzą z zakresu konkursowych lektur, jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców i przyznaniem wyróżnień.

       Naszą szkołę w konkursie reprezentowali uczniowie:

Grzegorz Pytel klasa IV TGP, Karolina Olszańska IIITGP i Natalia Mazurek klasa II TP.

W tym roku naszej ekipie zabrakło szczęścia, ale  "…dla Nas Bibliotekarzy - wygrywa cała czytająca i reprezentująca szkołę ekipa", należą się Jej wielkie brawa.

 Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawowała Starosta Powiatu Ostrowieckiego Pani Marzena Dębniak, a nagrody i wyróżnienia w imieniu Starosty wręczył, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Pan Mariusz Łata, który podkreślił, że czytanie książek rozwija i kształtuje osobowość młodego człowieka, a czas spędzony na czytaniu jest czasem wartościowym. /MH i /MG
Biblioteka przygotowała akcję „Dobrze jest mieć romans z biblioteką”


Na chętnych do zakochania się w książce czekają wyeksponowane

na regale i stoliku walentynkowe lektury i bardzo ciekawe książki z czerwoną okładką.
Walentynki w bibliotece służą promocji czytelnictwa w ramach akcji

„Biblioteka fajna rzecz wpadnij do niej, a nie w sieć”.
 

 


 
11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości  bez wątpienia najważniejsze polskie święto narodowe, święto radości i dumy. 
             Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Święto uchwalone zostało ustawą z 1937 roku, ale obchodzone było już wcześniej. Miało też w swej historii sporą przerwę, od 1945 roku do 1989.
             Data nawiązuje
do terminu zakończenia I wojny światowej w 1918 roku
i podpisania 11 listopada rozejmu w Compiègne.
Początkowo Święto Niepodległości miało charakter wyłącznie wojskowy. Od kilku lat jest tendencja, by obchodom Święta Niepodległości nadać bardziej radosnego charakteru. Dlatego też dziś z tej okazji rodacy chętnie biorą udział w paradach, piknikach, marszach, biegach, rekonstrukcjach wydarzeń historycznych, wystawach prac malarskich i wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Jacek Malczewski – „Ojczyzna”(Uczucie), Tryptyk, Prawo –Ojczyzna- Sztuka – 1903.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Pozycje dostępne w bibliotece.

Pocztówka z nutami i tekstem „Roty” oraz portretem Marii Konopnickiej. Wilno, przed 1916 r.

        Zachęcamy do wizyty w bibliotece gdzie będziecie mogli wędrować po kartach historii, zapoznać się z bardzo ważnymi nazwiskami dla dziejów Polski, pięknem poezji patriotycznej i reprodukcjami dzieł najwybitniejszych polskich malarzy tematycznie związanych z niepodległością.   


Święto Zmarłych skłania do wspomnień o naszych bliskich, których nie ma już wśród nas. Nastraja do przemyśleń na temat życia i śmierci. 
        Poezja pięknie potrafi mówić o sprawach ostatecznych. Uświadamia nam, że „życie choć piękne tak kruche jest …”
       Na  płótnach malarzy nawiązujących do specyficznego nastroju Zaduszek przebija  smutek
i nostalgia ,,…Smutek to jest mrok po zmarłych tu,…”

      
Tradycja modlitw za zmarłych w ten dzień i odwiedzania cmentarzy jest silna i powszechna  w naszym kraju.
       Znicze są symbolem pamięci, a w ich blasku łatwiej uzmysłowić sobie, że nikt nie odchodzi na zawsze:

Nie stój nad moim grobem i nie lej łez.
Mnie tutaj nie ma, ja nie śpię w nim.
Ja wieję z wiatrem, co ciągle w biegu,
 jestem diamentu blaskiem na śniegu,
słonecznym światłem na łanach zbóż,
jesiennym deszczem, co skrapia kurz.
Kiedy cię budzi poranny zew,
ja jestem siłą, co tłoczy krew
i daje ptakom krążącym moc.
Ja jestem gwiazdą, rozświetlam noc.
Więc idź już stąd i otrzyj łzy,
ja nie umarłem, żyję jak ty.
                                              Mary Frye


250 Rocznica powołania Komisji Edukacji NarodowejBiblioteka szkolna zachęca do spędzenia ferii z książkami
z serii Plus minus 16


Powieści z tej serii to skok na głęboką wodę; w codzienne problemy młodzieży (chłopaków i dziewczyn), ich dyskusje z najbliższymi, pierwsze poważne związki i decyzje. Znajdziecie tu aktualne historie, słodko-gorzkie – jak życie każdego, kto już trochę zna smak dorosłości.
 

W bibliotece znajduje się wiele innych tytułów z tej serii. Książki czekają na WAS.
ZAPRASZAMY!!!!!!!


Literaccy patroni roku 2023

Aleksander Fredro i Wisława Szymborska zostali literackimi patronami roku 2023 decyzjami Sejmu i Senatu.

 

       Wisława Szymborska

W przyszłym roku będziemy świętować 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem.

Cała twórczość Wisławy Szymborskiej w 2021 roku została zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie w „Bibliotece Końca Świata”.

 

Aleksander Fredro 

W przyszłym roku przypada 230 rocznica urodzin Aleksandra Fredry najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Był uczestnikiem wyprawy na Moskwę w 1812 r., a za męstwo został odznaczony orderami Virtuti Militari oraz Legii Honorowej. Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii, autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa
 i Lwowa, takich jak: „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Pan Jowialski”. Zadebiutował w 1815 r. jednoaktówką „Intryga na prędce czyli nie ma złego bez dobrego”.
Aleksander Fredro znany jest także jako twórca bajek, m.in. bajek i wierszy dla dzieci „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”  czy „Osiołkowi w żłoby dano”

 

 


Wielkimi krokami zbliża się okres zimowy,
a co za tym idzie nadchodzą Święta.

Jak co roku w oczekiwaniu na ten magiczny czas towarzyszą Nam świąteczne; piosenki, reklamy, dekoracje, światełka, zapachy i książki ...

... książki w pięknych oprawach, otulone kolorowymi obwolutami, z szeleszczącymi kartkami zapełnionymi wspaniałymi opowieściami ze szczęśliwym zakończeniem.

Mamy dla Was kilka propozycji:

1. Krystyna Mirek – „Świąteczny sekret”
2. Magdalena Kordel – „Pejzaż z Aniołem”
3. Agnieszka Olejnik – „Odrobina magii”
4. Agata Przybyłek – „Siedem cudów”
5. „Świąteczny układ- opowiadania”
6. Iwona Banach – „Królowa Śniegu nie żyje”

Polecamy te tytuły, żebyście poczuli Tę magiczną atmosferę jeszcze przed Wigilią.

W bibliotece czeka na Was jeszcze wiele ciekawych książek. Zapraszamy.


Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet przedstawiamy listę książek
z dziewczynami w tytule, które znajdziesz w naszej bibliotece,

1.       “Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” Aneta Jadowska

2.       “Dziewczyny z powstania” Anna Herbich

3.       “Dziewczyna, która igrała z ogniem” (Trylogia “Millennium”. Tom 2) Stieg Larsson

4.       ''Dziewczyna w niebieskim płaszczu" Monika Hesse

5.       "Dziewczyna z Portofino" Grażyna Plebanek

6.       "Dziewczyna z Neapolu" Lucinda Riley

7.       "Dziewczęta wygnane" Maria Paszyńska

8.       "Dziewczyna mojego brata" K.A. Linde   

9.       "Sierpniowe dziewczęta`44" Patrycja Bukalska

10.    " Dziewczyna na klifie" Lucinda Riley

11.   "Dziewczyna z perłą" Tracy Chevalier     

12.   "Dziewczyny wojenne" Łukasz Modelski

13.  "Dziewczęta  z Nowolipek" Pola Gojawiczyńska

                                                                                                                                           

W ramach promocji czytelnictwa  przygotowałyśmy ciekawą wystawkę tematyczną

„Książki o kobietach - które warto przeczytać

     Zapraszamy wszystkich użytkowników biblioteki  do przyjemnego odkrywania sekretów kobiecego świata. Tematyka książek jest bardzo różnorodna, więc na pewno każdy Czytelnik znajdzie coś dla siebie. /MH


Święta Bożego Narodzenia już tuż, tuż. Na ten świąteczny czas proponujemy kilka ciekawych książek, które idealnie wpasują się w ten gwiazdkowy klimat:

1.       Krystyna Mirek – „Tylko jeden wieczór”,

2.       John Grisham- „Ominąć święta”,

3.       Aneta Jadowska –„Dynia i jemioła – nietypowe historie świąteczne”,

4.       Agnieszka Olejnik – „Randka pod jemiołą”,

5.       Katarzyna Bester – „Świąteczne nieporozumienie”.

Polecane tytuły i wiele innych pozycji książkowych, które są dostępne w naszej bibliotece
na pewno umilą Wam zimowy czas. Więc zapalajcie lampki na choince, chrupcie pierniki, otulajcie się ciepłym kocykiem i czytajcie książki.

Zapraszamy do biblioteki. M.H.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dnia 15.04.2020 w przesłanym do Was tekście, dotyczącym  Światowego Dnia Książki
i Praw Autorskich, umieściłyśmy zagadkę. Mieliście podać autora wiersza „Włosek poety”, który stał się Hymnem Książki. Właściwa odpowiedź to Tadeusz Różewicz.

Osoby, które przesłały do nas prawidłową odpowiedź to: Aleksandra Suwała, Mateusz Ryczkowski, Gabriel Borowski, Wiktor Pałka /MH, MG


# Zostań w domu z dobrą książką

      Dziękujemy za Wasz udział w konkursie pod hasłem „# Zostań w domu z dobrą książką”.
Z nadesłanych materiałów wybraliśmy pracę Aleksandry Kozłowskiej. To czy zachęta z jej strony jest wystarczająca oceńcie sami. /MH, MG

 Odmieniec - Philippa Gregory

Czy ten rudy kot to pies? - Olga Rudnicka

Magia Indygo - Kroniki krwi - Richelle Mead

Widok z Castle Rock - Alice Munro

I góry odpowiedziały echem
- Khaled Hosseini

Kilka sekund od śmierci - Harlan Coben

Podróż do miasta świateł
- Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Dom sióstr - Charlotte Link

Igrzyska Śmierci - Suzanne Collins

Ciemno, prawie noc - Joanna Bator

W Pierścieniu Ognia - Suzanne Collins

Kosogłos - Suzanne Collins

Zamachowiec - Liza Marklund

Kroniki Krwi - Richelle Mead

Drugie Życie Pana - Hakan Nesser

Atlas Chmur - David Mitchel

Bez Mojej Zgody - Judi Picoult

Charlie St. Cloud - Ben Sherwood

Dziedzictwo - Christopher Paolini

Gra o Tron - George R.R. Martin

Wszyscy Mamy Tajemnice - Harlan Coben

Zew Księżyca - Patricia Briggs

Magia Kąsa - Ilona Andrews

Jak Upolować Faceta - Janet Evanovich

Świat Bez Końca - Ken Follett

Filary Ziemi - Ken Follett

Wampir z M-3 - Andrzej Pilipiuk

Sobowtór - Tess Gerritsen

Ja  Inkwizytor  Wieże do Nieba - Jacek Piekara

Osaczona - P.C. Cast + Kristin Cast

Mechaniczny Anioł - Cassandra Clare

Zachowaj Spokój - Harlan Coben

Wiedźma.com.pl - Ewa Białołęcka

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Stieg Larsson

Akademia Wampirów - Richelle Mead

Ofiara Losu - Camilla Lackberg

Wybawiciel - Jo Nesbo

Pierwszy Śnieg - Jo Nesbo