Aktualne
wydarzenia z życia szkoły
>> archiwalne wydarzenia <<
Podium dla "Budowlanki"
W dniu 9 października reprezentacja Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim w składzie Cyprian Wójtowicz, Kamil Radzisz Filip Papka z klasy 4 TP brała udział w zawodach samochodowych zorganizowanych przez Automobilklub Kielecki oddział w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zawody odbyły się na placu manewrowym Ostrowieckiego Word-u na ulicy Świętokrzyskiej Reprezentacja naszej szkoły zajęła 3 miejsce. Gratulujemy! /RN
Questing, czyli nietypowa lekcja historii
30 września uczniowie klasy 1 TGP wzięli udział w Questingu -
edukacyjnej grze terenowej.
- WZNAWIAMY BADANIA KANDYDATÓW - Uczniowie klas pierwszych, którzy nie przeszli badań mogą już zgłaszać się do Przychodni PROMED ul. Polna ze skierowaniem i oświadczeniem, które otrzymali przed przyjęciem do szkoły.
Otrzęsiny klas pierwszych
W dniu 1 września mury naszej szkoły tłumnie przekroczyli tegoroczni pierwszoklasiści. Wybrali naukę w Zespole Szkół Nr 2 w bardzo atrakcyjnych zawodach: technik budownictwa, technik geodeta, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik reklamy oraz w szkole branżowej monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Przywitani zostali przez dyrektora szkoły Pana Jacka Farysa, z-cę dyrektora Panią Urszulę Jaworską, kierownika szkolenia praktycznego Pana Wojciecha Połanieckiego, grono pedagogiczne oraz uczniów klas starszych. Pierwsze spotkanie było okazją, zgodnie z tradycją szkoły, do złożenia uroczystego ślubowania na ucznia/uczennicę ZS Nr2, dzięki któremu zostali pełnoprawnymi uczniami szkoły. Jednak członkami społeczności uczniowskiej, uczennice i uczniowie klas pierwszych zostali w ostatni piątek, 23 września 2022 roku. Tego dnia wszyscy pierwszoklasiści wraz z wychowawcami i nauczycielami wzięli udział w rajdzie integracyjnym do Leśniczówki „Zwierzyniec” na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin. Uczniowie i uczennice klas pierwszych uczestniczyli w zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski otrzęsinach. Tego dnia wszystkim dopisywały humory, a dość słoneczny dzień, doskonale przysłużył się do spędzenia wspólnych chwil na świeżym powietrzu. Młodzież doskonale odnalazła się w tej nowej sytuacji, uczniowie zadbali o przygotowanie poczęstunku, oczywiście daniem głównym były kiełbaski z ogniska, na które zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy. W tym szczególnym dniu pierwszoklasistom towarzyszyli również dyrektor szkoły Pan Jacek Farys oraz kierownik szkolenia praktycznego Pan Wojciech Połaniecki. Było bardzo smakowicie i wesoło, młodzież w roli gospodarza spisała się wyśmienicie.
Witamy po wakacjach! 1 września cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2022/2023. Pan Dyrektor Jacek Farys powitał serdecznie wszystkich zgromadzonych. Szczególnie ciepłe słowa skierował do uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają naukę swojego wymarzonego zawodu w naszej szkole.
Następnie młodzież z pięciu klas pierwszych: technik budownictwa,
technik geodeta, technik reklamy, technik grafiki i poligrafii
cyfrowej oraz monter zabudowy Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy udanego roku szkolnego, pełnego sukcesów i miłych niespodzianek. /UJ
Komunikat w sprawie
badań lekarskich uczniów przyjętych Od dnia 10.08.2022 r., ze względu na wyczerpanie limitu badań, wstrzymano do odwołania wykonywanie badań lekarskich uczniów przyjętych do klas pierwszych.
Szkoła zwróciła się
do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Za utrudnienia przepraszamy. Czas na zasłużone wakacje!
24 czerwca społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym
zakończeniu roku szkolnego 2021/2022. Gościem honorowym uroczystości
była delegacja W części oficjalnej Pan Dyrektor Jacek Farys podsumował mijający rok szkolny oraz wręczył nagrody i dyplomy uczniom osiągającym bardzo dobre wyniki w nauce oraz laureatom konkursów przedmiotowych i tematycznych. Uczniowie wyróżniający się wzorową frekwencją otrzymali drobne upominki. Kierownik Szkolenia Praktycznego – Pan Wojciech Połaniecki wręczył młodzieży wyróżniającej się na zajęciach praktycznych dyplomy oraz nagrody ufundowane przez pracodawców.
Najwyższe średnie w technikum pięcioletnim osiągnęły: Klaudia
Soboń Warto dodać, że Klaudia i Natalia są kandydatkami do stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2022/2023.
W szkole branżowej wyróżnili się: Dominika Cieślak (III mrw b) –
Najwyższą średnią ocen w szkole może pochwalić się klasa III TGB, Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor Jacek Farys życzył wszystkim zebranym udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Po części oficjalnej wychowawcy klas wręczyli uczniom świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły. Czas na zasłużone wakacje! Do zobaczenia we wrześniu! /UJ Budowlanka znów pojedzie do Hiszpanii!
3 czerwca Narodowa Agencja Programu Erasmus+ opublikowała
wyniki konkursu wniosków złożonych w ramach Akcji 1 Mobilność
uczniów i kadry
Do konkursu zgłoszono 336 projektów, a 101 wniosków
zaakceptowano
W ramach projektu 30 uczniów Technikum Nr 2 pojedzie na
praktykę Nie ma fachowca nad ucznia z Ostrowca 20 maja odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Nie ma fachowca nad ucznia z Ostrowca” w ramach, którego 42 uczniów Technikum Nr 2 odbyło praktyki w Hiszpanii.
Imprezę poprowadziły uczestniczki stażu: Małgorzata Olejarz (3
TG) Następnie zgromadzeni obejrzeli film, w którym uczestnicy projektu opowiadali o swoich hiszpańskich doświadczeniach zawodowych. Ponadto, zaprezentowano bogaty program kulturowy wyjazdu obejmujący 5 wycieczek, które przybliżyły stażystom historię i kulturę Hiszpanii. Praktykanci zwiedzili: Giblartar, Rondę i Setenil, park krajobrazowy El Torcal de Anteguera, Ojen i Puerto Banus oraz Malagę. Na koniec uroczystości Pan Dyrektor Jacek Farys wręczył praktykantom certyfikaty odbycia stażu.
Po części oficjalnej praktykanci, opiekunowie stażystów w czasie wyjazdu oraz wszyscy zaangażowani w organizację wyjazdu i koordynację projektu uczestniczyli w bankiecie, wspominając miłe chwile spędzone w malowniczej Andaluzji. /UJ
Udane „Dni Otwarte”
W
dniach 12 – 13 maja 2022 r. cała społeczność szkolna zaangażowała
się
Kierunki oferowane przez naszą szkołę cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nasi goście chętnie brali udział w konkursach i loteriach organizowanych na poszczególnych stoiskach. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani nagrodami w postaci gadżetów zaprojektowanych przez techników reklamy oraz techników grafiki i poligrafii cyfrowej.
Niepowtarzalną atmosferę imprezy uwieczniła
szkolna telewizja Czyli TV, która jak zwykle była tam, gdzie
dzieją się ważne szkolne wydarzenia. Przygotowanie Dni Otwartych
zintegrowało społeczność uczniowską, która czeka Przyjdź, zobacz i zostań z nami
Już niedługo ósmoklasiści staną przed trudnym wyborem dalszej drogi
kształcenia. Jak co roku zorganizowaliśmy „Dni Otwarte”, aby
zapoznać młodzież
Technicy budownictwa zachęcali do nauki programu projektowego
AutoCad. Odbył się również pokaz malowania różnymi technikami, który
przeprowadzili monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w
budownictwie. Technicy grafiki
Wszystkie kierunki przygotowały prezentacje prac uczniów, konkursy,
loterie
Szczęśliwej drogi już czas…
29 kwietnia cała
społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym pożegnaniu klas
czwartych. Przyjazne mury „Budowlanki” opuściły kolejne roczniki
techników budownictwa oraz techników organizacji reklamy. Pan Dyrektor Jacek Farys żegnając abiturientów podkreślił, Dowodem dobrego przygotowania do przyszłej pracy są wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz klasyfikacji końcowej. Wyróżniający się absolwenci odebrali świadectwa z rąk Pana Dyrektora Jacka Farysa oraz wychowawców klas – Pani Teresy Barańskiej – Matyjasek i Pani Anny Kwietniowskiej. Do Złotej Księgi Absolwentów, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem dołączyli w tym roku: Kornelia Szewczyk (IV TB), Aleksandra Kostępska (IV TOR), Katarzyna Tomaszewska (IV TB) oraz Igor Solonek (IV TB). Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali również absolwenci, którzy aktywnie działali na rzecz społeczności szkolnej, czy też reprezentowali szkołę w konkurach przedmiotowych, tematycznych oraz zawodach sportowych. Aleksandra Kostępska i Igor Solonek w imieniu wszystkich absolwentów podziękowali dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom szkoły oraz swoim koleżankom i kolegom za cztery lata wspólnej nauki i pracy. Wielu wzruszeń
dostarczyła oprawa muzyczna uroczystości. Piosenkę Pożegnanie klas czwartych zorganizował Samorząd Szkolny pod kierunkiem Pani Katarzyny Taras i Pani Edyty Gawlik. Wszystkim absolwentom wkraczającym w dorosłość dedykujemy inspirującą myśl „Świat ustępuje z drogi tym, którzy wiedzą, dokąd zmierzają”/UJ
Spektakularny sukces naszych uczniów w projekcie „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP”
Dnia 7 kwietnia 2022 r. odbyło się uroczyste podsumowanie drugiej
edycji projektu „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP”,
realizowanego przez Zespół Szkół Nr 2 we współpracy ze Staropolską
Szkołą Wyższą w Kielcach. Celem projektu była promocja podstawowej
wiedzy ekonomicznej, niezbędnej każdemu młodemu człowiekowi, który
chce w przyszłości osiągnąć sukces finansowy. Przedsięwzięcie
składało się z kilku modułów, które miały charakter konkursów.
W
projekcie uczestniczyli uczniowie klas: III TGB, III TP oraz III TRP
pod kierunkiem Pani Beaty Kot. Nasi reprezentanci
zdeklasowali swoich rywali W konkursie Rekiny Wirtualnego Biznesu zajęliśmy I miejsce. Autorami tego sukcesu są: Justyna Lis, Małgorzata Olejarz, Katarzyna Połetek oraz Wiktoria Susfał. Uczestnicy konkursu wykazali się kreatywnością w prowadzeniu wirtualnego biura turystycznego. W module Wkręć się w Ekonomię zadaniem uczestników było opracowanie ekonomicznego bloga. Blog prowadzony przez: Annę Kurzyńską, Wiktorię Susał oraz Weronikę Pukos znalazł się wśród najlepszych w województwie. Ekonomiczne blogerki zajęły III miejsce.
W związku ze spektakularnymi wynikami naszej młodzieży w szkolnym podsumowaniu ekonomicznych zmagań uczestniczyła dr Eliza Sułkiewicz – wojewódzki koordynator projektu. Nagrodzeni uczniowie otrzymali z jej rąk atrakcyjne nagrody: smartfony, tablety i bony podarunkowe. Dodatkową atrakcją dla uczestników projektu był udział w ciekawych Warsztatach Młodego Finansisty, które przeprowadziła dr Eliza Sułkiewicz.
Spektakularne wyniki naszej młodzieży dowodzą, że geodeci,
budowlańcy „Książki są jak towarzystwo,
Udział uczniów w projekcie „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP. Edycja II”
Uczniowie Technikum Nr 2 pod opieką pani Beaty Kot z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w/w projekcie, który jest realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego w terminie od 01 grudnia 2021 do 30 kwietnia 2022 roku. Organizatorem projektu jest Staropolska Szkoła Wyższa z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Celem głównym projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego młodych osób poprzez poszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie zarządzania finansami osobistymi, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju ich kompetencji rynkowych jako konsumentów oraz potencjalnych przedsiębiorców. Uczniowie biorą udział w trzech konkursach: · „INTERNETOWY PIĘCIOBÓJ EKONOMICZNY” – Natalia Głodowicz, Patryk Kopyś, Mikołaj Kopyś, Wiktoria Podczasi, Wiktoria Susfał, w tym konkursie drużyna co tydzień otrzymuje zadania z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości, niektóre z nich są do wykonania na czas. · „REKINY WITUALNEGO BIZNESU” – drużyna w składzie: Justyna Lis, Małgorzata Olejarz, Katarzyna Połetek, Wiktoria Susfał prowadzi własną wirtualną firmę symulacyjną na platformie REVAS. Drużyna ma za zadanie podejmowanie decyzji biznesowych, opracowywanie strategii ekspansji na rynek, kształtowanie cen usług, polityki promocyjnej, zatrudnianie itp. Drużyna na bieżąco może weryfikować skuteczność swoich działań dzięki stałemu monitoringowi wyników finansowych firmy i jej pozycji na rynku, poznając tym samym praktyczne działanie mechanizmów wolnego rynku. · „WKRĘĆ SIĘ W EKONOMIĘ, czyli uczymy kreatywnie!” – Anna Kurzyńska, Weronika Pukos, Wiktoria Susfał, w ramach tego konkursu uczennice muszą przeprowadzić lekcję w klasie na wskazany w danej rundzie temat, napisać i opublikować na własnym blogu projektowym relację z przeprowadzonej lekcji oraz dołączyć scenariusz lekcji. Dla uczestników zwycięskich drużyn przewidziane są nagrody rzeczowe oraz bony upominkowe. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w trudnej rywalizacji! /BK Pomoc Ukrainie
W niedzielę 13.03.2022 r. Wolontariusze Zespołu Szkół Nr 2 pod opieką Pani Beaty Kępińskiej uczestniczyli w akcji „Pomoc Ukrainie”. /BK
Technicy reklamy
Jak dotrzeć do konsumentów? Co decyduje o skuteczności reklamy i
gdzie tkwi istota udanej promocji? Odpowiedzi na te i inne pytania
szukali przyszli technicy reklamy podczas warsztatów zawodowych
„Plakat jako nośnik przekazu promocyjnego”, Uczniowie kierunku technik reklamy doskonalili umiejętność konstruowania plakatu promocyjnego, analizowali sposoby na podniesienie skuteczności wizualnej reklamy drukowanej a także poznawali praktyczne metody wzmocnienia siły oddziaływania plakatu na odbiorcę. Uczestnicy zajęć otrzymali również liczne wskazówki praktyczne, dotyczące projektowania tej formy przekazu z wykorzystaniem programów do tworzenia grafiki. Pogłębiali tym samym swoją wiedzę i sprawność wykorzystywania funkcji i narzędzi programów komputerowych.
Zajęcia warsztatowe przeprowadzili nauczyciele przedmiotów
zawodowych
I Wojewódzki 3 marca odbył się I Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów klas I i II szkół średnich województwa świętokrzyskiego.
Organizatorem konkursu jest
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Do zawodów
pierwszego stopnia przystąpiło 7 uczniów z klas I TGP Uczniów do konkursu przygotowywały nauczycielki matematyki p.Dorota Maleszak i p.Anna Kwietniowska. /DM
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet przedstawiamy listę książek
1. “Dziewczyna z Dzielnicy Cudów” Aneta Jadowska2. “Dziewczyny z powstania” Anna Herbich3. “Dziewczyna, która igrała z ogniem” (Trylogia “Millennium”. Tom 2) Stieg Larsson4. ''Dziewczyna w niebieskim płaszczu" Monika Hesse 5. "Dziewczyna z Portofino" Grażyna Plebanek 6. "Dziewczyna z Neapolu" Lucinda Riley 7. "Dziewczęta wygnane" Maria Paszyńska 8. "Dziewczyna mojego brata" K.A. Linde 9. "Sierpniowe dziewczęta`44" Patrycja Bukalska 10. " Dziewczyna na klifie" Lucinda Riley 11. "Dziewczyna z perłą" Tracy Chevalier 12. "Dziewczyny wojenne" Łukasz Modelski 13. "Dziewczęta z Nowolipek" Pola Gojawiczyńska
W ramach promocji czytelnictwa przygotowałyśmy ciekawą wystawkę tematyczną „Książki o kobietach - które warto przeczytać” Zapraszamy wszystkich użytkowników biblioteki do przyjemnego odkrywania sekretów kobiecego świata. Tematyka książek jest bardzo różnorodna, więc na pewno każdy Czytelnik znajdzie coś dla siebie. /MH
Święta Bożego Narodzenia już tuż, tuż. Na ten świąteczny czas proponujemy kilka ciekawych książek, które idealnie wpasują się w ten gwiazdkowy klimat: 1. Krystyna Mirek – „Tylko jeden wieczór”, 2. John Grisham- „Ominąć święta”, 3. Aneta Jadowska –„Dynia i jemioła – nietypowe historie świąteczne”, 4. Agnieszka Olejnik – „Randka pod jemiołą”, 5. Katarzyna Bester – „Świąteczne nieporozumienie”. Polecane tytuły i wiele innych pozycji
książkowych, które są dostępne w naszej bibliotece Zapraszamy do biblioteki. M.H. Krew darem miłości
Pod takim hasłem w dniu 10 12 2021 r odbyła się
akcja Honorowego Oddawania Krwi zorganizowana przez Szkolne Koło PCK
w zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu
Świętokrzyskim.
Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.
Audiobooki można pobrać z biblioteki
cyfrowej polona.pl bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony
wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym
rogu, i wybrać audiobook · Lista tytułów i linków do audiobooków
Wśród propozycji
klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury
szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de
Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W
polona.pl można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny
Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli
Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza,
Stefana Żeromskiego.
nauczania hybrydowego
w Zespole Szkół Nr 2
W związku z sytuacją
epidemiczną od dnia 15.11.2021 r./poniedziałek/
III mrw b
e-dziennik, za wyjątkiem zajęć praktycznych w klasach: II mrw,
III mrw a, Pozostałe klasy: I TGP, I TBR, I mrw, IV TRP, IV TB w szkole w trybie stacjonarnym.
Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z planem opublikowanym
mgr Jacek Farys
Uczniowie klas maturalnych
przystąpili do etapu szkolnego XII edycji konkursu Matematyka w
technice dla technika, który organizuje Politechnika Lubelska
Konkurs składa się z trzech etapów, a jego uczestnicy walczą o indeks Politechniki Lubelskiej. Do kolejnego, drugiego etapu zakwalifikowała się Klaudia Korczak (IV TB), która uzyskała najlepszy wynik w szkole. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych etapach!/UJ
Technicy grafiki i poligrafii cyfrowej
W październiku 2021r. uczniowie klasy II technikum grafiki i poligrafii cyfrowej brali udział w jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń związanych z branżą druku przestrzennego - 13 edycji „Dni Druku 3D”. Podczas tej edycji mieliśmy szansę zobaczyć takie cuda techniki jak: demonstracyjną drukarkę do bio-druku prezentowaną przez giganta biotechnologicznego Bico Group, drukarkę do druku z wosku oraz prototyp drukarki 3D do szkła.
Jako pierwsi w kraju poznaliśmy innowacyjną technologię
SkribiART, która miała swoją premierę podczas tej jesieni na Targach
Kielce. Produkty dekoracyjne, wytworzone przez
Sensacją tegorocznych targów były także pokazy druku
proszkowego przez spiekanie materiału wiązką lasera. Liderzy rynku
drukarek i materiałów eksploatacyjnych przygotowali swoje najlepsze
maszyny i ciekawe pokazy.
Sporym naszym zainteresowaniem cieszyły
Zwiedzaliśmy stoiska wystawowe, oglądaliśmy pokazy druku i
gromadziliśmy pamiątki W Kielcach zdobywaliśmy wiedzę od najlepszych fachowców z kraju i świata. Przy okazji spędziliśmy bardzo miło czas. W przyszłym roku zamierzamy kontynuować swoją przygodę z technologią druku 3D. /AK
II miejsce Dzień 29 października 2021 r.
okazał się szczęśliwy dla Aleksandry Kostępskiej - uczennicy
klasy 3 TOR, która zdobyła dla naszej szkoły podium w
Powiatowym Konkursie Wiedzy o Rynku Pracy. Konkurs zorganizowany
został przez Powiatowy Urząd Pracy Głównym celem konkursu było
kształtowanie aktywnej postawy wobec życia zawodowego poprzez
zwiększenie wiedzy i świadomości osób młodych na temat rynku pracy,
W etapie powiatowym Ola zajęła
2 miejsce za film na temat możliwości zatrudnienia
Przyjemne z pożytecznym Świetną okazję do poszerzenia swej wiedzy oraz doskonalenia
umiejętności zawodowych mieli uczniowie kierunków technik reklamy
oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej Zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to podróż
wehikułem czasu po kluczowych miejscach związanych z tematyką
pieniądza. Oprócz poznawania jego historii oraz zgłębiania
skomplikowanych procesów ekonomicznych, uczniowie obejrzeli
„perełki” wystawy. Największe zainteresowanie wzbudziły lidyjska
hemihekta, czyli pierwsza i jedna z najmniejszych monet świata,
20-kilogramowa szwedzka moneta płytowa, której podniesienie okazało
się dla nas wyzwaniem oraz okolicznościowe i kolekcjonerskie okazy
Mennicy Polskiej, jak np. moneta w formie Jaja Faberge, uznana za
najpiękniejszą monetę świata czy ekskluzywne złote i srebrne
numizmaty. Duże wrażenie zrobiła ponad Wiele ciekawych
wrażeń dostarczyła nam także wizyta w Muzeum Neonów,
To był udany dzień dla uczestników wycieczki. Już planujemy następną./IŁ
Budowlańcy i geodeci uczą się od hiszpańskich fachowców
Praktykanci zwiedzają Malagę
16 października uczniowie odbywający
praktykę w Hiszpanii zwiedzili jedno Pamiątkowe zdjęcia uwieczniły ulotne chwile spędzone w stolicy hiszpańskiego wybrzeża Costa del Sol. /UJ
Technicy reklamy i technicy
grafiki na praktykach
Dyrektor szkoły – Jacek Farys
i Kierownik Szkolenia Praktycznego – Wojciech
W projekcie uczestniczyły 2 grupy
techników reklamy i 1 grupa techników grafiki
Projekty techników reklamy miały
charakter badawczy i dotyczyły rynku gier video Grupa grafików stworzyła natomiast plakaty reklamujące szkoły filmowe wybrane przez naszych specjalistów od reklamy i umieściła je na stronach internetowych. Plakaty miały zawierać jednocześnie informację na temat konkretnego kursu filmowego oraz jego reklamę.
Przygotowanie i rzetelna wiedza
naszych uczniów oraz wspaniała atmosfera podsumowania projektu dają
realną nadzieję na dalszą współpracę Zespołu Szkół Nr 2 Praktykanci zwiedzają Hiszpanię
10 października praktykanci przebywający w Hiszpanii w ramach projektu „Nie ma fachowca nad ucznia z Ostrowca” odbyli wycieczkę do Rondy, malowniczego miasta położonego po obu stronach wąwozu rzeki Guadalevín oraz skalnego miasta Setenil, usytuowanego w kanionie rzeki Río Trejo.
Uczestnicy wyjazdu odbyli w Rondzie
spacer wąwozem El Tajo oraz mostem Puente Nuevo, który łączy dwie
części starego miasta: mauretańską La Ciudad i chrześcijańską Setenil urzekło zwiedzających nietypową architekturą domów, wciśniętych między strome skały wąwozu. Wąskie uliczki i wiszące nad głową urwiska skalne to niecodzienny widok, podobnie jak ogrody i gaje oliwne zaaranżowane na dachach budynków. Kolejny punkt programu kulturowego projektu pozostawił po sobie wiele miłych wspomnień i pamiątkowych zdjęć./UJ Półmetek praktyk w Hiszpanii
Po dwóch tygodniach praktyk w Hiszpanii nastąpiła zmiana opiekunów. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwać będą nauczyciele: Beata Kępińska i Beata Krupińska. Przebieg praktyk monitorować będzie Kierownik Szkolenia Praktycznego – Wojciech Połaniecki, a Dyrektor szkoły Jacek Farys osobiście skontroluje realizację celów wyjazdu.
Przed praktykantami jeszcze dwa
tygodnie zbierania doświadczeń zawodowych
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
Uczniowie "Budowlanki"
Na szczycie, z tarasu widokowego Skywalk, podziwialiśmy malowniczą scenerię
cieśniny Gibraltarskiej oraz spotkaliśmy małe małpki makaki, jedną
Makroregionalny Świętokrzyski Mityng
W dniach 22 - 24 IX 2021r w Ośrodku Rekreacyjnym Gutwin odbył się trzydniowy
Makroregionalny Świętokrzyski Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad
Specjalnych. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pomocy przy organizacji
tego dużego przedsięwzięcia.
Współpracowali z trenerami sportowców, tworzyli grupy startowe i pracowali
bezpośrednio przy wyprowadzaniu zawodników na linię startu.
Uczniowie „Budowlanki”
Dnia 21 września 2021 r. grupa
42 uczniów technikum wyjechała na czterotygodniowe praktyki do Hiszpanii w
ramach projektu „Nie ma fachowca nad ucznia z Ostrowca”,
realizowanego w ramach projektu
„Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów
Po nowe doświadczenia zawodowe
udali się uczniowie klas trzecich kształcący się
Praktykanci zamieszkali w
centrum malowniczej Marbelli, a praktyki odbywać będą
Przez pierwsze dwa tygodnie wyjazdu nad bezpieczeństwem młodzieży czuwają nauczyciele: Małgorzata Tarnowska, Beata Kot, Tomasz Dymanowski oraz Krzysztof Wójcik./UJ
|
Otrzęsiny klas pierwszych
Tegoroczne otrzęsiny klas pierwszych odbyły się 14 września 2021 roku w czasie
rajdu integracyjnego do Leśniczówki 'Zwierzyniec' na terenie Ośrodka
Wypoczynkowego Gutwin. Gry i zabawy integrujące społeczność szkolną zostały
przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Pierwszoklasiści chętnie brali udział w
konkurencjach takich jak: jedzenie cytryny, zabawy z jabłkiem i innymi ciekawymi
grami. Kreatywności wymagało przebranie kolegi z klasy w mumię przy użyciu
'ekologicznego' materiału. Wycieczka Geodetów
Dnia 8 września
uczniowie Zespołu Szkół nr. 2, z klasy 3 o kierunku technik geodeta,
uczestniczyli w wycieczce na Brody. Dwoje uczniów zaprezentowało referat, a
dzięki niemu klasa poznała budowę zalewu i tamy. Zobaczyli również rezerwat
"Skały w Krynkach". Finał projektu „Bądź zawodowcem”
Po wakacyjnej przerwie grupa 25 uczniów, kształcących się w zawodach: technik budownictwa i technik reklamy uczestniczyło w warsztatach rozwijających kompetencje społeczne oraz umiejętności uniwersalne niezbędne na rynku pracy. Ciekawe zajęcia prowadzili z młodzieżą psycholog - Katarzyna Sobczyk oraz trener umiejętności psychospołecznych, doradca zawodowy - Łukasz Kot. Warsztaty były ostatnim działaniem kończącego się we wrześniu projektu „Bądź zawodowcem”, który realizujemy we współpracy z Agencją Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. W przedsięwzięciu uczestniczyło 70 uczniów technikum oraz 4 nauczycieli.
Oprócz warsztatów z rozwoju kompetencji społecznych młodzi ludzie uczestniczyli
Dziękujemy Agencji Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim za zaproszenie do projektu i jego wzorową realizację. /UJ Wakacyjne staże zawodowe
Uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję poszerzyć kompetencje zawodowe
Uczniowie pod okiem profesjonalistów z lokalnych firm branżowych poznawali tajniki swoich zawodów. Technicy reklamy pracowali w mediach, agencjach reklamowych i sklepach internetowych. Technicy budownictwa poznali nowoczesne rozwiązania w energooszczędnym budownictwie oraz zasady sprawowania prawidłowego nadzoru budowlanego. Wszyscy uczestnicy zdobyli cenne doświadczenie zawodowe i stypendium stażowe, które pomogło im spełnić marzenia i zrealizować wakacyjne plany. Firmom zaangażowanym w edukację naszych uczniów dziękujemy za poświęcony im czas. /UJ Witamy po wakacjach!
1 września cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2021/2022. Pan Dyrektor Jacek Farys powitał ciepło wszystkich zebranych, a w szczególności uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynają edukacyjną przygodę w naszej szkole. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy udanego i pełnego sukcesów roku szkolnego! /UJ Czas na zasłużone wakacje! 25 czerwca społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym zakończeniu trudnego roku szkolnego 2020/2021, który wspominać będziemy, jako rok nauki zdalnej. W części oficjalnej Pan Dyrektor Jacek Farys podsumował mijający rok szkolny oraz wręczył nagrody i dyplomy uczniom osiągającym bardzo dobre wyniki w nauce oraz laureatom konkursów przedmiotowych i tematycznych. Najwyższe średnie w technikum osiągnęły: Weronika Pukos (II TGB) – 5,47, Wiktoria Susfał (II TGB) – 5,44 oraz Kornelia Szewczyk (III TB) – 5,33. Warto dodać, że Weronika i Kornelia są kandydatkami do stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2021/2022. W szkole branżowej wyróżnili się: Dominika Cieślak (II mrw b) – śr. 5,0, Tomasz Koza (I mrw) – śr. 4,81 oraz Bartłomiej Zawal (I mrw) – śr. 4,81. Najwyższą średnią w szkole może pochwalić się klasa II TGB, a najlepszą frekwencją - klasa I TBR. Na zakończenie uroczystości Pan Dyrektor Jacek Farys życzył wszystkim zebranym udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.
Po rozdaniu świadectw
promocyjnych uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli
Przygotowania do praktyki w Hiszpanii
Wiadomo już, kto pojedzie na praktyki do Hiszpanii na przełomie września i października tego roku. Na głównej liście rankingowej znalazło się 11 techników reklamy, 17 techników budownictwa, 4 techników geodetów oraz 10 techników grafiki i poligrafii cyfrowej. Na liście rezerwowej jest 6 osób, w tym 4 techników budownictwa i 2 techników reklamy. Od połowy maja trwają intensywne zajęcia przygotowawcze do wyjazdu, w których uczestniczą zarówno uczniowie z listy podstawowej jak i rezerwowej. Stażyści uczą się podstaw języka hiszpańskiego, by móc bez trudu porozumieć się z pracodawcami. Ponadto, uczestniczą w zajęciach przybliżających wiedzę na temat Hiszpanii i jej kultury. Dodatkowo opracowują profesjonalne CV w języku angielskim oraz omawiają zasady bhp obowiązujące na stażu. W krótce praktykanci uczestniczyć będą w zajęciach psychologiczno – pedagogicznych, wspierających uczniów w zakresie rozłąki z rodziną oraz radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Wszyscy z
zapałem biorą udział w przygotowaniach do wyjazdu na praktyki, które
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2020/2021 Komunikat w sprawie rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniu 1 września 2020 r. Uczniowie klas pierwszych: Inauguracja roku szkolnego oraz uroczystość ślubowania odbędą się na hali sportowej o godzinie 9.00. Uczniowie pozostałych klas spotkają się z wychowawcami
II TGB – godz. 10.15 - sala nr 2 II TRP – godz. 10.15 - sala nr 4 II TBR – godz. 10.15 - sala h1 II TP – godz. 10.15 - sala nr 8 II mrw a - godz. 10.15 - sala nr 12 II mrw b - godz. 10.15 - sala nr 13 III TB – godz. 11.15 – sala nr 4 III TRP – godz. 11.15 – sala h1 III mrw – godz. 11.15 – sala nr 2 IV TGB – godz. 11.15 – sala nr 8 IV TOR – godz. 11.15 – sala nr 13 UWAGA: Na halę sportową oraz sale h1, 4 wchodzimy wejściem głównym na halę /rozsuwane drzwi/ Do pozostałych sal wchodzimy głównym wejściem do szkoły Stosujemy się do zasad reżimu sanitarnego, w szczególności stosujemy osłonę ust i nosa w przestrzeniach wspólnych (korytarze, hala sportowa)
Zespół Szkół Nr 2 życzy udanych wakacji
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 ÓSMOKLASISTO!
·
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbywa się elektronicznie poprzez
założenie profilu na stronie: · Po zalogowaniu zapisz swój login i hasło! · Pamiętaj! Zakładasz tylko jeden profil, na którym możesz wybrać kilka szkół lub kilka kierunków w jednej szkole! · Wydrukuj wniosek. Tylko 1 szt.! · Podpisany wniosek należy dostarczyć do szkoły (z pierwszej preferencji!) do 10 lipca 2020 r. Wniosek możesz również zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać na nasz adres e-mail: zsnr2@budowlanka.net.pl · Pamiętaj, że wniosek kierujesz tylko do szkoły pierwszego wyboru! · Do 10 lipca dostarcz do szkoły pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Świadectwo możesz również zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać na nasz adres e-mail: zsnr2@budowlanka.net.pl · Do 4 sierpnia dostarcz do szkoły zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty! Zaświadczenie możesz również zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać na nasz adres e-mail: zsnr2@budowlanka.net.pl · 12 sierpnia zaloguj się na swój profil i sprawdź wstępne wyniki rekrutacji · Do 18 sierpnia dostarcz do szkoły oryginalne dokumenty aby potwierdzić wolę nauki w szkole. · 19 sierpnia sprawdź na swoim profilu wyniki rekrutacji.
masz pytanie? zadzwoń 41 2631733 lub napisz zsnr2@budowlanka.net.pl
Życzymy powodzenia! J Matematyczne świętowanie
1 czerwca odbył się szkolny, internetowy turniej matematyczny „Potyczki z
funkcją liniową”, w którym uczestniczyli uczniowie klasy dwuzawodowej
- I TG/TB. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła przedstawicielka grupy
geodezyjnej Katarzyna Połetek (I TG), Uczniowie musieli wykazać się znajomością własności funkcji liniowej, sprawnością rachunkową oraz pomysłowością w rozwiązywaniu rebusów matematycznych.
Klasa II TB z okazji Dnia Dziecka uczestniczyła w cyklu wykładów, organizowanych
przez GWO, pod hasłem „Dla tych, którzy nie cierpieli matematyki w szkole
średniej” oraz „Matematyka powalająca na kolana”. Wykłady miały
charakter motywujący do nauki Matematyczne świętowanie urozmaiciło trudy zdalnej nauki. /UJ
ÓSMOKLASISTO! Możesz logować się do naszej szkoły od 15 czerwca 2020r.
Nowoczesny sprzęt czeka na uczniów!
Zespół Szkół Nr 2 systematycznie doposaża pracownie do nauki zajęć praktycznych,
by kształcić uczniów zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. Nie jest to łatwe,
ponieważ profesjonalne programy komputerowe, maszyny i urządzenia,
Dzięki współpracy z Agencją Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu
Świętokrzyskim szkoła jest w trakcie realizacji projektu „Bądź
zawodowcem. Rozwijamy kształcenie zawodowe w Ostrowcu Świętokrzyskim”.
Niestety,
Realizacja projektu skupia się wokół organizacji nowych pracowni do nauki zajęć
praktycznych dla techników reklamy oraz techników grafiki i poligrafii
cyfrowej.
Dodatkowo, działająca w szkole telewizja wzbogaciła swoje studio o wysokiej
klasy aparaty cyfrowe, zestaw mikrofonów, głośniki oraz zestaw greenscreen
Nowoczesne oprogramowanie zyskał również tradycyjny kierunek szkoły - technik
budownictwa. Pracownia rysunku i dokumentacji technicznej wzbogaciła się Ponadto, w organizowanych pracowniach pojawią się nowe meble. Profesjonalny sprzęt w nowoczesnych pracowniach czeka już na uczniów! /UJ
STREFA RELAKSU
Uczniowie „Budowlanki” uczestniczą w zdalnym nauczaniu, a szkoła intensywnie przygotowuje się na ich powrót.
W kąciku relaksu, gdzie można na przerwie wypić kawę, porozmawiać Do września, zanim przyjdą do szkoły kolejne roczniki, powstanie jeszcze jedna strefa wypoczynku. Zrelaksowany uczeń efektywniej pracuje i osiąga lepsze wyniki w nauce. Zapraszamy na kawę na długiej przerwie! /UJ
Droga Uczennico, Uczniu Przed Wami ostatnie tygodnie wytężonej pracy online. Obecny tryb zajęć szkolnych jest niekiedy trudny i wymaga od Was dużej mobilizacji. Dlatego polecam Wam zapoznanie się z webinarem psychologów z Uniwersytetu SWPS- Koronawirus : jak skutecznie uczyć się w domu? /HZR https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/21467-koronawirus-jak-skutecznie-sie-uczyc-w-domu
„Ona mi pierwsza pokazała księżyc
Matka, mama, mamusia, słowa znane i
rozpoznawalne na całym świecie.
Nasi uczniowie wśród najlepszych!
Sukcesem dla Zespołu Szkół Nr 2 zakończył się, trwający od lutego projekt
W Ekonomicznym Maratonie Internetowym, w którym startowało 12 drużyn
W konkursie „Blogerzy na 6 z plusem” uczennice: Wiktoria Susfał (I
TG), Anna Kurzyńska W module „Akademia Ekspertów Pieniądza” nasza reprezentantka Wiktoria Domańska (III TOR) zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym na plakat prewencyjno – informacyjny, promujący bezpieczeństwo zakupów w sieci. Wyróżnionym uczniom gratulujemy rozległej wiedzy ekonomicznej! Opiekunem laureatów jest Pani Beata Kot, która pełni funkcję opiekuna Szkolnego Koła Młodego Finansisty./UJ Biblioteka szkolna wspomaga akcje społeczne
Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Nr 2 zorganizowała konkurs pod hasłem „#Zostań w domu z dobrą książką”, promujący odpowiedzialne postawy młodzieży wobec aktualnego problemu pandemii. Uczestnicy zmagań mieli za zadanie zachęcić kolegów i koleżanki do lektury ciekawej książki. Laureatką konkursu została Aleksandra Kozłowska z klasy I TBR, która postawiła na utwór „Z każdym oddechem” autorstwa Nicolasa Sparksa. Aleksandrze gratulujemy wygranej! Inicjatorkami konkursu były Panie Małgorzata Hevalo i Marta Greszczyńska, którym dziękujemy za pomysłowe wspieranie społecznej akcji # Zostań w domu /UJ
Nowocześnie i zdalnie o finansach
Mimo czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół, uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 uczestniczą w innowacyjnym projekcie „Uczelnie szkołom – o finansach z NBP”, który jest realizowany we współpracy ze Staropolską Szkołą Wyższą w Kielcach oraz z NBP. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowego młodych osób poprzez poszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie zarządzania finansami osobistymi, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju ich kompetencji rynkowych, jako konsumentów oraz potencjalnych przedsiębiorców. Projekt składa się z czterech modułów: „Ekonomiczny Maraton Internetowy”, „Wirtualny biznes – realne umiejętności”, „Blogerzy na 6 z plusem” oraz „Akademia Ekspertów Pieniądza”. W ramach poszczególnych części uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności z zakresu inwestowania, bankowości oraz zarządzania własną firmą. Młodzież z klas: I TGB, II TRP oraz II TB założyła „Klubu Młodego Finansisty” i aktywnie uczestniczy w kolejnych rundach przedsięwzięcia, poszerzając swoje kompetencje z zakresu przedsiębiorczości, działalności gospodarczej oraz organizacji pracy zespołowej. Szkolnym koordynatorem projektu jest Pani Beata Kot nauczycielka podstaw przedsiębiorczości. /UJ
Pożegnanie absolwentów 2020 „Nie pozwól, by choć jeden dzień umknął ci bez wspomnień...”
Tegoroczni absolwenci Technikum Nr 2 odebrali świadectwa ukończenia szkoły oraz certyfikaty potwierdzające kwalifikacje w zawodach: technik budownictwa oraz technik organizacji reklamy. Nie było to tradycyjne pożegnanie szkoły ze względu na szczególny czas, którego wszyscy jesteśmy świadkami i uczestnikami. Nie tylko z tego powodu zostanie on w pamięci nas wszystkich. W dorosły świat wyruszył kolejny, wyjątkowy rocznik. Wszyscy ukończyli szkołę, a zdecydowana większość uzyskała dyplom technika.
Małgorzata Podczasi
oraz Paulina Heidenrejch ukończyły szkołę Ponadto, duża część absolwentów otrzymała pamiątkowe dyplomy za dobre wyniki w nauce, godne reprezentowanie szkoły w konkursach przedmiotowych, tematycznych i sportowych oraz zaangażowanie w życie szkoły. Tegorocznym absolwentom życzymy spełnienia marzeń i konsekwentnego realizowania zawodowych planów. Niech każdy dzień przynosi Wam nowe doświadczenia i będzie źródłem miłych wspomnień! /UJ
Komunikat w sprawie przedłużenia czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły
Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniającym
rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu
oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły zostaje przedłużone
W tym czasie nauka nadal odbywać się będzie z wykorzystaniem metod
Szczegółowe informacje dla nauczycieli, uczniów i rodziców na temat organizacji
zdalnego nauczania pojawiać się będą w postaci komunikatów
mgr Jacek Farys Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2
Komunikat w sprawie przedłużenia czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły
Informuję, że zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 9 kwietnia 2020 r. czasowe ograniczenie funkcjonowania szkoły zostaje przedłużone do dnia 26 kwietnia 2020 roku. Od dnia 15 kwietnia 2020 r., po przerwie świątecznej, nauka nadal odbywać się będzie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Szczegółowe informacje dla nauczycieli, uczniów i rodziców na temat organizacji zdalnego nauczania pojawiać się będą w postaci komunikatów w dzienniku elektronicznym.
mgr Jacek Farys
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2
Eksperci podpowiadają,
jak radzić sobie ze stresem
|
L.p. |
Klasa |
Numer sali |
1. |
I TRP technik reklamy /technik grafiki i poligrafii cyfrowej /po szkole podstawowej/ |
12 |
2. |
I TGB technik geodeta/technik budownictwa /po podstawowej/ |
4 |
3. |
I TP technik grafiki i poligrafii cyfrowej /po gimnazjum/ |
9 |
4. |
I TBR technik budownictwa/technik reklamy /po gimnazjum/ |
2 |
5. |
I mra monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie /po szkole podstawowej/ |
13 |
6. |
I mrb monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie /po gimnazjum/ |
7 |
7. |
II TB technik budownictwa |
5 |
8. |
II TRP technik organizacji reklamy /technik grafiki i poligrafii cyfrowej |
8 |
9. |
II mrw monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
10 |
10. |
III TGB technik geodeta/technik budownictwa |
6 |
11. |
III TOR technik organizacji reklamy |
3 |
12. |
III mrw monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
14
|
13. |
IV TBR technik budownictwa/technik organizacji reklamy
|
h1 |
/UJ
Nasi uczniowie wśród najlepszych w województwie!
Sukcesem dla naszej szkoły zakończyła się dziewiąta edycja projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze”. Aleksandra Suwała (III TOR) oraz Wiktoria Domańska (III TOR) zostały laureatkami konkursu podsumowującego projekt w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Film edukacyjny „Nie wierz we wszystko, co znajdziesz w Internecie!”, zrealizowany przez Olę i Wiktorię, według ich autorskiego scenariusza, znalazł się w elitarnym gronie pięciu najlepszych filmów nagrodzonych przez organizatorów. Warto dodać, że w tegorocznej edycji projektu i konkursu brało udział 131 szkół z województwa świętokrzyskiego. Zwycięzców nagrodzono podczas oficjalnego podsumowania przedsięwzięcia, które odbyło się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach i wykładach na temat odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych oraz technologii informacyjno – komunikacyjnych z uwzględnieniem narzędzi informatycznych dostępnych w chmurze internetowej. Organizatorem przedsięwzięcia byli: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Allegro.pl sp. z o.o. oraz Departament Cyfryzacji, Geodezji i Planowania Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Koordynatorem projektu w szkole i opiekunem nagrodzonych uczennic był Pan Krzysztof Hoyer. /UJ
Rezultaty programu Erasmus+ w „Budowlance”
22 uczniów Zespołu Szkół Nr 2 kształcących się w zawodach technik budownictwa
oraz technik organizacji reklamy pomyślnie odbyło zagraniczny staż zawodowy,
uczestnicząc w projekcie „Mobilność uczniów szansą na rozwój osobisty i
zawodowy” współfinansowanym w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Stażyści odbyli dwutygodniową praktykę zawodową w Niemczech, poznając standardy
obowiązujące na niemieckim rynku pracy.
Swoimi doświadczeniami podzielili się z pozostałymi uczniami
szkoły podczas spotkania w dniu 18 grudnia 2019 r. Wszyscy zebrani otrzymali
garść wiedzy na temat istoty oraz zasad funkcjonowania programu Erasmus+,
poznali założenia, cele i dotychczasowy przebieg projektu realizowanego przez
szkołę, uświadomili sobie korzyści wynikające z udziału w projekcie oraz
wysłuchali wielu wspomnień uczestników.
Podczas prezentacji stażyści z Niemiec opowiadali o szczegółach
pracy wykonywanej
w przedsiębiorstwach niemieckich, o ciekawych miejscach poznanych podczas
zwiedzania Niemiec,
a także o zawartych znajomościach i sposobach spędzania wolnego czasu. Uczniowie
pochwalili się wzrostem swoich kompetencji zawodowych i umiejętności językowych
oraz poszerzeniem wiedzy na temat kultury i realiów życia codziennego Niemiec.
Prezentowane informacje wzbudziły zainteresowanie wśród pozostałych
uczniów szkoły
oraz zachęciły ich do udziału w projektach europejskich.
Spotkanie zorganizowały autorki i koordynatorki projektu, nauczycielki Zespołu
Szkół Nr 2, Ewelina Sławińska oraz Iwona Łapińska. /IŁ
Charytatywny Kiermasz Ciast
4 i 5 grudnia Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował w naszej szkole Kiermasz Ciast. Smakowite wypieki przygotowali chętni uczniowie. Na stołach królowały mufinki, babeczki, kruche ciasteczka, wspaniałe serniki oraz wiele innych słodkości. Wszyscy uczestnicy kiermaszu mogli kupić ulubiony przysmak i dołożyć swoją cegiełkę do pomocy innym. Chętnych było wielu. Pokazaliśmy, że potrzebujący mogą liczyć na nasze wsparcie. Udało się zebrać 185 zł. Cała kwota została wpłacona na konto ostrowieckiej fundacji „Bo w Nas jest Moc”.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyłączyli się do kiermaszu i pomogli w zgromadzeniu funduszy. Koordynatorem akcji była Pani Ewelina Sławińska.
/ES,DM/
WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 20200
ŻYCZY ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM!
Świąteczny czas
Święta Bożego Narodzenia to czas miłości, radości i przebaczania, ale także czas refleksji i spotkań w rodzinnym gronie. W dniu Wigilii spotykamy się przy suto zastawionych stołach, składamy sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Pamiętamy o tych, którzy odeszli od nas na zawsze i o tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą być razem z nami w te piękne świąteczne dni.
20 grudnia cała społeczność szkolna uczestniczyła w tradycyjnych, szkolnych jasełkach, które poprowadzili: Wiktoria Susfał (I TGB) oraz Hubert Prasek (I TGB). Liryczne teksty o wybaczaniu, pojednaniu i zgodzie przeplatały się z historycznymi informacjami o tradycjach świętowania, strojeniu choinki i kolędowaniu. Nastrojową oprawę muzyczną zagwarantowały: Amelia Ruszkiewicz (II TOR) i Monika Wierzchowska (II TOR), które nadały oryginalnego kolorytu znanym kolędom i pastorałkom. Na koniec młodzi aktorzy porwali do wspólnego kolędowania wszystkich obecnych.
Pan Dyrektor Jacek Farys złożył życzenia świąteczne i noworoczne nauczycielom, uczniom i ich rodzicom oraz wszystkim pracownikom szkoły.
Piękne świąteczne przedstawienie przygotowali uczniowie klas:
I TGB, I TP
oraz II TRP pod kierunkiem Pani Teresy Barańskiej –
Matyjasek.
/UJ
Etap okręgowy Olimpiady Statystycznej
4 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach odbył się etap okręgowy IV edycji Olimpiady Statystycznej, organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne.
Do rywalizacji przystąpiło 42 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego, którzy rozwiązywali dwa testy z zadaniami o różnym stopniu trudności. Uczestnicy musieli wykazać się analitycznym myśleniem oraz znajomością zagadnień z rachunku prawdopodobieństwa, kombinatoryki i statystyki, wykraczających poza podstawę programową, jak również korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej.
Naszą szkołę godnie reprezentował Damian Czerwiński – uczeń klasy IV Technik Organizacji Reklamy, który uzyskał w sumie 48,4 punktu na 80 możliwych ( z testu A – 26,4 punktu na 50 możliwych, z testu B – 22 punkty na 30 możliwych) i zajął 24 miejsce. Za udział w Zawodach Okręgowych otrzymał dyplom oraz upominek. Gratulujemy!
Do Olimpiady Damian przygotowywał się pod kierunkiem Pani Doroty Maleszak.
/DM/
Prezenty już rozdane!
6 grudnia obchodziliśmy tradycyjne „mikołajki”. Wszystkie klasy odwiedził Święty Mikołaj i rozdał mnóstwo słodkich upominków. Warto dodać, że nikt nie zasłużył na rózgę! W szkole dominował kolor czerwony, gdyż każdy uczeń, który przyszedł w charakterystycznej czerwonej czapce lub z innym świątecznym gadżetem był zwolniony z odpowiedzi ustnych. Niezawodna telewizja szkolna relacjonowała przebieg „mikołajek” i przeprowadziła okolicznościowa sondę. Wszyscy dobrze się bawili a stojąca w holu choinka wprowadziła nas w magiczną atmosferę świąt. /UJ
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
W dniach 18 - 24 listopada nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości poprzez realizację programu Otwarta firma – Biznes przy tablicy, we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Program polega na zorganizowaniu spotkań młodzieży z przedstawicielami firm oraz instytucji w celu poznania specyfiki lokalnego rynku pracy oraz przygotowania uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym. W ramach modułu „Finanse” uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat płatności w sieci i za pomocą telefonu komórkowego.
Zajęcia o bezpiecznej bankowości internetowej poprowadziły: Agnieszka Kolasa oraz Ilona Grzesik z Banku PKO BP. Moduł „Pracodawca i pracownik” zrealizował Łukasz Kot - doradca zawodowy z Agencji Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim, który zapoznał młodzież z zasadami prowadzania skutecznej rozmowy kwalifikacyjnej i tworzenia dokumentów niezbędnych w procesie poszukiwania pracy. Moduł „Własna firma” został przeprowadzony podczas wizyty studyjnej w Centrum Przedsiębiorczości i Aktywizacji Zawodowej. O zasadach podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej opowiedzieli młodym ludziom Marcin Sztaba oraz Ryszard Lipiec. Swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu reklamy oraz tajnikami tworzenia lokalnej gazety podzielili się, między innymi: Wiesław Rogala, Anna Mroczek, Tomasz Barski oraz Kamila Gryszka z Gazety Ostrowieckiej, w ramach modułu „Marketing firmy”. Wycieczki do redakcji Gazety Ostrowieckiej były wyjątkową atrakcją dla uczniów kierunku technik reklamy. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości był świętem przedsiębiorczości, w którym uczestniczyła młodzież klas pierwszych i drugich technikum. Aktywność szkoły została potwierdzona certyfikatem wydanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Szkolnymi koordynatorami programu „Otwarta firma” są nauczycielki podstaw przedsiębiorczości: Beata Kot oraz Urszula Jaworska. /UJ
Sportowe święto w „Budowlance”
20 listopada w Zespole Szkół Nr 2 królował sport. Na zaproszenie Stowarzyszenia "Akademia Volley Stars", które współpracuje z naszą szkołą odwiedziła nas najbardziej utytułowana polska siatkarka - Małgorzata Glinka -Mogentale. Dwukrotna mistrzyni Europy założyła fundację, której celem jest promocja piłki siatkowej wśród dzieci i młodzieży. W czasie spotkania z młodymi sportowcami opowiedziała, między innymi: o początkach swojej kariery, pierwszych treningach, sukcesach i wielkiej pasji do siatkówki. W imprezie wzięli udział uczniowie ostrowieckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Pan Prezydent Jarosław Górczyński.
Tego typu spotkania są dla młodych ludzi inspiracją i zachętą do profesjonalnego i rekreacyjnego uprawiania sportu. Wszystkich zmotywowanych uczniów „Budowlanki” zapraszamy na zajęcia pozalekcyjne z piłki siatkowej, które prowadzi Pan Krzysztof Wójcik. /UJ
https://www.snm.edu.pl/p/konkurs-matematyczno-plastyczny.html
Festiwal Młodych Talentów
W dniach 14 – 15 listopada odbyła się pierwsza edycja szkolnego Festiwalu Młodych Talentów. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować swoje wszechstronne talenty artystyczne: wokalne, taneczne i plastyczne.
Wyjątkowo udane covery polskich i światowych utworów muzycznych przedstawili: Amelia Ruszkiewicz (II TOR), Monika Wierzchowska (II TOR) oraz Marlena Gębska (I TB). Młodzi artyści nadali znanym przebojom nowe, oryginalne brzmienie. Znany nie tylko w środowisku ostrowieckich raperów Rafał Berder (I TRP) zaprezentował swoje autorskie kompozycje i własne teksty. Wicemistrzyni kraju w gimnastyce artystycznej - Emilia Sałek (I TBR) - przedstawiła piękny pokaz wdzięku i umiejętności gimnastycznych. Nad oprawą muzyczną czuwali Aleksander Danielski (I TP) oraz Daniel Bogdański (I TP). Bardzo udany debiut w roli prowadzącej zaliczyła Wiktoria Susfał (I TG).
Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych autorstwa uczniów klas: I TRP oraz I TGB, wykonanych pod kierunkiem Sylwii Szymańskiej – Broś, nauczycielki plastyki. Dodatkowo swoje prace zaprezentowali: Karol Walerowicz (IV TOR) - inspirujący się ekologią oraz Weronika Baran (III TOR), posługująca się oryginalną techniką w tworzeniu portretów. Natomiast, Daria Cichocka (II TP) przedstawiła swoje piękne grafiki wykonane za pomocą programów komputerowych.
Pokaz talentów obejrzeli nie tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, ale również rodzice uczniów, przy okazji odbywającego się ogólnego zebrania.
Festiwal Młodych Talentów wejdzie na stałe do kalendarza imprez szkolnych, gdyż promuje talent, pasję i inspiruje młodzież do poszukiwania swoich własnych, unikalnych zdolności. /UJ
Olimpiada Statystyczna
7 listopada odbył się szkolny etap IV edycji Olimpiady Statystycznej organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne.
Olimpiada Statystyczna to współzawodnictwo o zasięgu ogólnopolskim. Jej głównym celem jest upowszechnienie wiedzy z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno – gospodarczych i rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej. W zawodach szkolnych wzięło udział 3117 uczniów z 332 szkół z całej Polski.
W naszej szkole I miejsce zajął Damian Czerwiński z klasy IV TOR, II miejsce Konrad Nalewaj z klasy IV TB, a III miejsce Małgorzata Podczasi z klasy IV TOR.
Damian Czerwiński z klasy IV Technik Organizacji Reklamy zakwalifikował się do etapu okręgowego, który odbędzie się w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Gratulujemy i trzymamy kciuki.
Damian przygotowuje się do olimpiady pod kierunkiem p. D. Maleszak – nauczyciela matematyki.
/DM/
Matematyka w Technice dla Technika
Za nami etap szkolny konkursu, organizowanego przez Politechnikę Lubelską „Matematyka w Technice dla Technika”. W tym roku odbywa się X edycja zmagań o indeks tej prestiżowej uczelni technicznej. Uczniowie klas III i IV technikum zmierzyli się z trudnymi zadaniami dotyczącymi zastosowań matematyki. Najlepszy wynik w szkole uzyskała Laura Bojek (III TOR). Opiekunem uczennicy jest Pani Dorota Maleszak /UJ
Święto Niepodległości
Cała społeczność szkolna uczciła ważne dla nas Polaków Święto Niepodległości.
Młodzież przygotowała uroczystą akademię pod hasłem - „Polskie drogi do
Niepodległości 1918 – 1989”, ilustrującą trudną historię naszego państwa.
Zabrzmiały patriotyczne pieśni i wiersze. Telewizja szkolna przygotowała
tematyczną sondę oraz prezentację ukazującą piękno naszej Ojczyzny.
Przygotowania obchodów Święta Niepodległości koordynował nauczyciel historii p.
Roman Niedziela./UJ
Harmonogram
Zebrania Rodziców
uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim
w dniu 14 listopada 2019 roku
Początek zebrania – godzina 16.30 /hala sportowa/
Po części ogólnej odbędzie się spotkanie z wychowawcami klas.
L.p. |
Klasa |
Numer sali |
1. |
I TRP technik reklamy /technik grafiki i poligrafii cyfrowej /po szkole podstawowej/ |
12 |
2. |
I TGB technik geodeta/technik budownictwa /po podstawowej/ |
4 |
3. |
I TP technik grafiki i poligrafii cyfrowej /po gimnazjum/ |
9 |
4. |
I TBR technik budownictwa/technik reklamy /po gimnazjum/ |
2 |
5. |
I mra monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie /po szkole podstawowej/ |
13 |
6. |
I mrb monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie /po gimnazjum/ |
7 |
7. |
II TB technik budownictwa |
5 |
8. |
II TRP technik organizacji reklamy /technik grafiki i poligrafii cyfrowej |
8 |
9. |
II mrw monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
10 |
10. |
III TGB technik geodeta/technik budownictwa |
6 |
11. |
III TOR technik organizacji reklamy |
3 |
12. |
III mrw monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
14 |
13. |
IV TBR technik budownictwa/technik organizacji reklamy
|
h1 |
Z językami zajdziesz dalej
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków – międzynarodowego święta, ustanowionego z inicjatywy Rady Europy na dzień 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Z tej okazji w całej Europie podejmowane są różnorodne działania promujące uczenie się języków obcych.
Uczniowie naszej szkoły, świadomi ogromnej roli umiejętności językowych, zaznaczyli również swój udział w tym europejskim wydarzeniu. Wzięli oni udział w konkursie na plakat promujący uczenie się języków obcych pod hasłem „Z językami zajdziesz dalej”. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się kreatywnością a także znajomością zasad tworzenia plakatu jako formy reklamy drukowanej. Do konkursu zgłoszono wiele interesujących prac, spośród których komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: I miejsce zajęła Weronika Baran , na II miejscu uplasowała się Natalia Antonkiewicz, a III zajęli ex aequo Aleksandra Suwała i Filip Chmielewski . Autorzy wszystkich zwycięskich prac to uczniowie klasy III technik organizacji reklamy. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka obcego oraz przedmiotów zawodowych, pani Iwona Łapińska i pan Krzysztof Hoyer.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /IŁ
TYDZIEŃ NOBLOWSKI
10 X 2019 roku Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok.
To wydarzenie odbiło się szerokim echem również wśród społeczności naszej szkoły.
Uczniowie pod opieką p. Marty Greszczyńskiej i p. Teresy Barańskiej – Matyjasek zorganizowali Tydzień Noblowski. W kolejne dni były przedstawiane osiągnięcia 5 Noblistów w dziedzinie literatury.
I tak, w poniedziałek 21 X uczeń klasy II TPR Kacper Dłużewski przygotował prezentację o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, a uczniowie klas I TPR i III MRW mogli się z nią zapoznać i obejrzeć fragmenty filmu „Quo vadis” w reżyserii J. Kawalerowicza w oparciu o powieść, za którą autor otrzymał Nagrodę Nobla w 1905 roku.
Wtorek, 22 X był poświęcony W. S. Reymontowi. Klasy III TB i II MRW mogły obejrzeć film „Chłopi” w reżyserii J. Rybkowskiego zrealizowany w oparciu o nagrodzoną w 1924 roku książkę.
Prezentację twórczości Czesława Miłosza, Noblisty z 1980 roku przygotowały Julia Janiszewska i Dominika Zygmunt. Kila wierszy poety świetnie wyrecytowała Amelka Ruszkiewicz.
Kolejny dzień był poświęcony Wisławie Szymborskiej, sylwetkę której zaprezentowali Kamil Niedbała i Adrian Godlewski, a wiersze poetki z ogromnym wyczuciem recytowała Natalia Głodowicz z klasy I TP.
W piątek poznaliśmy naszą najmłodszą Noblistkę – Olgę Tokarczuk. Opowiedziały o Niej Wiktoria Kosiak i Martyna Aras. Po prezentacji nastąpiła projekcja filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Scenariusz powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.
W ciągu tego tygodnia przypomniały sobie i zapoznały się z twórczością polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury klasy: II MRW, III MRW, I TP, I TGB, II TB, II TPR, III TB, III TOR.
Czekamy na następną Nagrodę Nobla! /TB
Konkurs
31 października Samorząd Uczniowski zorganizował dwa konkursy związane z Halloween. Konkurs na najładniejszą ozdobę: I miejsce – Agnieszka Kądziela, II miejsce – Laura Bojek, III miejsce – Natalia Gilewska. W konkursie na najstraszniejsze przebranie I miejsce zdobyła Aleksandra Swat, II miejsce – Roksana Skrzypiec, III miejsce – Aleksandra Jałocha. Dziękujemy za udział i gratulujemy zwycięzcom! /ES
Szkolny konkurs historyczny
23 października odbył się Szkolny Konkurs Historyczny pt.: „80 rocznica wybuchu II wojny światowej”.
Celem konkursu było spopularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o przyczynach oraz kulisach wybuchu wojny, która rozpoczęła się w Polsce. Konkurs adresowany był przede wszystkim do uczniów klas pierwszych po gimnazjum i polegał na rozwiązaniu testu składającego się z dwóch części.
Zwycięzcą rywalizacji został Kamil Radzisz z kl. 1TP, II miejsce zajął Wiktor Dudek z tej samej klasy, a III miejsce po dogrywce przypadło Mateuszowi Gęburze z klasy 1 TBR. Gratulujemy.
Konkurs przygotował i przeprowadził nauczyciel historii – pan Roman Niedziela.
/RN, DM/
Uczniowie Technikum Organizacji Reklamy w telewizji
Dnia 17 października 2019 r. uczniowie klasy II Technik Organizacji Reklamy odbyli wycieczkę przedmiotową do „Telewizji Krzemionki”.
Młodzież miała okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach i poznać specyfikę funkcjonowania telewizji. Dowiedzieli się na czym polega praca Redaktora Naczelnego Pana Roberta Cedro. Mogli również spróbować własnych sił w roli prezentera lub montażysty.
Kolejne wyjścia już niedługo. Uczniowie klas pierwszych Technikum Reklamy (po gimnazjum i po szkole podstawowej) będą mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat mediów oraz uczestniczyć w autentycznym nagraniu programu telewizyjnego.
Te atrakcyjne zajęcia dla młodzieży zorganizowała pani Martyna Mirecka.
/MM, DM/
Praktykanci w Niemczech na stanowiskach pracy
Uczestnicy projektu „Mobilność uczniów szansą na rozwój osobisty i zawodowy” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ intensywnie doskonalą swoje kompetencje zawodowe oraz umiejętności językowe w zakresie języka obcego zawodowego, odbywając staż zawodowy w przedsiębiorstwach niemieckich. Technicy organizacji reklamy pracują w Firmie Projekt korekt e.V. w Lipsku (Leipzig), natomiast technicy budownictwa trenują swoje umiejętności zawodowe w ośrodku Vitalis w Schkeuditz. Wszyscy praktykanci wykazują zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, co spotyka się z uznaniem instruktorów prowadzących szkolenie zawodowe. Uczniowie kierunku technik organizacji reklamy zgłębiają tajniki programów komputerowych wykorzystywanych do projektowania graficznego, ze szczególnym naciskiem na obsługę programu Photoshop. Tworzą interesujące projekty multimedialne, projektują reklamę marki lub produktu, wykorzystując przy tym sprawnie możliwości specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego w europejskich przedsiębiorstwach i agencjach reklamowych. Jakość wykonywanych przez nich projektów jest wysoko oceniana przez opiekuna praktyk ze strony niemieckiej i świadczy o dużych umiejętnościach oraz kreatywności naszych stażystów. Technicy budownictwa dają się poznać jako solidni i odpowiedzialni pracownicy. Pod kierunkiem opiekuna praktyk kompleksowo wykonują prace rozbiórkowe, murarskie i tynkarskie, doskonaląc swoją wiedzę i umiejętności zawodowe w zakresie nowoczesnych technologii stosowanych w budownictwie oraz na bieżąco monitorują i kontrolują jakość wykonywanych prac. Z entuzjazmem podejmują nowe wyzwania zawodowe, które rzetelnie realizują z zachowaniem standardów sztuki budowlanej oraz przepisów prawa budowlanego obowiązującego na terenie Unii Europejskiej. /IŁ
Zagraniczny staż zawodowy rozpoczęty
Technicy organizacji reklamy oraz technicy budownictwa uczestniczący w projekcie „Mobilność uczniów szansą na rozwój osobisty i zawodowy” finansowanym w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ rozpoczęli swoją praktykę w Niemczech. Realizację ustalonego programu zapoczątkowało poznawanie historii i kultury kraju podczas wycieczki do Lipska (Leipzig) w dniu 6 października 2019 r, zwiedzanie miasta, jego zabytków oraz najciekawszych miejsc historycznych i turystycznych. Uczniowie mieli okazję podziwiać słynne obiekty, spośród których takie jak Dworzec Główny, Opera Lipska, Filharmonia Gewandhaus, Stary Ratusz jako perła niemieckiego renesansu czy budynek Uniwersytetu Lipskiego wywarły na nich największe wrażenie. Praktykanci poznali również bardzo interesujące fakty z historii miasta o ogromnym znaczeniu dla aktualnej sytuacji społeczno-politycznej Niemiec i Europy. Stojąc przed kościołem Świętego Tomasza i słuchając słów pani przewodnik mogli wczuć się w atmosferę panującą wśród demonstrantów Rewolucji Pokojowej z 1989 roku oraz zrozumieć ówczesne dążenie do odzyskania prawdziwej wolności. Dowiedzieli się wiele na temat życia słynnych Niemców, związanych z Lipskiem, jak chociażby Jana Sebastiana Bacha czy Johanna Wofganga Goethe’go. Oglądali zapierające dech widoki z tarasu widokowego Panorama Tower a także spacerowali po zabytkowych i współczesnych pasażach handlowych Lipska, jako miasta targów. Wycieczka do Lipska pozwoliła uczniom spojrzeć na Niemcy jako na miejsce, gdzie kultura i historia doskonale harmonizuje z wysoko rozwiniętą technologią i nowoczesnością. Turystyczne spędzenie niedzieli dostarczyło wszystkim wielu wrażeń oraz pozytywnie nastroiło przed rozpoczynającym się w poniedziałek tygodniem pracy w przedsiębiorstwach niemieckich. /IŁ
III miejsce w konkursie samochodowym
6 października na placu manewrowym WORD w Ostrowcu Św. odbył się Samochodowy Turniej Szkół Średnich. Celem imprezy było doskonalenie techniki jazdy oraz propagowanie bezpieczeństwa i kultury na drodze. Konkurs polegał na przejechaniu wyznaczonej trasy w jak najkrótszym czasie przez 3-osobowy zespół.
Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Jakub Gajewski i Dominik Forma z klasy 3TBG oraz Kamil Jałocha z kl. 2 mrw zajęła III miejsce i zdobyła puchar.
Opiekunem drużyny jest p. Roman Niedziela.
/RN, DM/
Młoda krew ratuje życie
Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że można na nich liczyć i 3 października uczestniczyli w akcji oddawania krwi z cyklu „100 litrów krwi na 100 lat PCK” w ramach ogólnopolskiego konkursu „Młoda krew ratuje życie”. Dziesięciu młodych krwiodawców przekazało chorym 480 ml tego bezcennego leku. Uczniowie „Budowlanki” rozumieją potrzebę pomocy innym i chętnie włączają się w szlachetne akcje, które uczą ich wrażliwości oraz kształtują pozytywne postawy prospołeczne.
Koordynatorem akcji był opiekun szkolnego koła PCK – p. Beata Kępińska.
/DM, BK/
Kolejna runda praktyk zagranicznych
Kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 2
rozpoczęła zagraniczny staż zawodowy.
Od soboty, 5 października, uczniowie klasy III technik organizacji reklamy oraz
technik budownictwa przebywają w Schkeuditz/Niemcy, gdzie podczas dwutygodniowej
praktyki będą doskonalić swoje umiejętności zawodowe, pogłębiać znajomość języka
obcego oraz poznawać kulturę i realia życia codziennego naszych zachodnich
sąsiadów, realizując projekt „Mobilność uczniów szansą na rozwój osobisty i
zawodowy” finansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+”
Po przyjeździe do ośrodka mieszczącego się na terenie obiektu historycznego Gut Wehlitz uczniowie wraz z opiekunami zostali serdecznie powitani przez pracowników organizacji przyjmującej Vitalis GmbH oraz zakwaterowani w ośrodku. Uczestnicy zapoznali się z programem przebiegu praktyk i programem kulturalnym, który umożliwi im rozwój kluczowych kompetencji, doskonalenie umiejętności zawodowych, poznanie zasad pracy w przedsiębiorstwach niemieckich a także poznanie innego kraju europejskiego, jego mieszkańców oraz zasad panujących w miejscu pracy i codziennym życiu w Niemczech. Integracja z obywatelami innych krajów europejskich, zarówno na terenie ośrodka jak i w miejscu pracy, przyczyni się do podniesienia poziomu sprawności językowych oraz umiejętności współdziałania w zespole.
Od poniedziałku, 7 października uczniowie przystąpią do pracy, która jest dla nich wprawdzie poważnym wyzwaniem, ale przede wszystkim dużą szansą na polepszenie własnej pozycji na europejskim rynku pracy. Życzymy sukcesów! /IŁ
Technicy Reklamy w Radiu Rekord
Dnia 25 września uczniowie klasy I Technik Reklamy uczestniczyli w wyjątkowej lekcji, która odbyła się w redakcji Radia Rekord w Ostrowcu Świętokrzyskim. Młodzież miała okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania radia oraz zgłębić tajniki pracy redaktora. Brali udział w procesie nagrywania i montowania materiału emitowanego w radiu.
/MM,DM/
Otrzęsiny klas pierwszych na sportowo
26 września odbyły się tradycyjne otrzęsiny klas pierwszych. W tym roku miały one sportowy charakter, gdyż połączone były z obchodami Europejskiego Tygodnia Sportu.
Na hali sportowej na uczniów sześciu klas pierwszych czekało wiele atrakcji. Były zabawne konkurencje, wymagające pomysłowości, sprytu oraz sprawności fizycznej. Młodzież potwierdziła posiadanie wiedzy na temat naszej szkoły, a reprezentanci klas uwiecznili swoich nauczycieli, sporządzając portrety. Dla wychowawców klas pierwszych przygotowano zadanie – niespodziankę. Mogli oni pochwalić się znajomościąI TGB.
Każdy „Pierwszak” zdobył tytuł ucznia Budowlanki i został przyjęty do społeczności szkolnej. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy od Dyrekcji z możliwością wyboru jednego dnia bez pytania.
W drugiej części imprezy odbyły się rozgrywki sportowe w piłkę nożną i piłkę siatkową. W rywalizacji w piłkę nożną zwyciężyła klasa 1mrw a, drugie miejsce zajęła klasa 1mrw b, a trzecie klasa 1 TP.
Wszyscy świetnie się bawili, a dobre humory sprzyjały integracji.
/AT, DM
Sukces Bartosza Parchety
24 września w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu historycznego „100 -lecie powołania Policji Państwowej”. Uczeń naszej szkoły Bartosz Parcheta z klasy 2 TB znalazł się wśród finalistów i otrzymał wyróżnienie, nagrodę rzeczową oraz okolicznościowy dyplom.
Bartek przygotowywał się do konkursu pod kierunkiem Pana Romana Niedzieli – nauczyciela historii.
Gratulujemy sukcesu!
/RN, DM/
Witamy po wakacjach!
Wypoczęci, pełni zapału i nowych pomysłów rozpoczynamy nowy rok szkolny 2019/2020.
Nauczycielom,
uczniom i wszystkim pracownikom szkoły życzymy, aby czas spędzony w szkole był
źródłem wielu sukcesów, ciekawych odkryć
i niezapomnianych przeżyć. /UJ
"Budowlanka" życzy udanych wakacji!
Przed nami zasłużone wakacje!
19 czerwca cała społeczność szkolna Zespołu Szkół Nr 2 uczestniczyła w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2018/2019.
Najlepsi uczniowie z rąk Pana Dyrektora Jacka Farysa odebrali nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, frekwencji oraz osiągnięcia w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Najwyższą średnią ocen uzyskała klasa III TB/ TOR. Najlepszą frekwencję na zajęciach szkolnych ma klasa I TP/TR. Najwyższą średnią ocen w szkole osiągnęła Wiktoria Domańska (II TOR) i została wytypowana do stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Pan Dyrektor Jacek Farys podziękował uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi za rok wytężonej pracy i życzył wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!/UJ
Nasi uczniowie na Gali Stypendystów Starosty Ostrowieckiego
17 czerwca odbyła się tegoroczna edycja Gali Stypendystów Starosty Powiatu Ostrowieckiego. Najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowieckiego, osiągający sukcesy w olimpiadach, konkursach i turniejach na szczeblu co najmniej wojewódzkim zostali uhonorowani stypendiami i nagrodami.
Wśród laureatów znaleźli się również nasi uczniowie. Izabela Kućma (IV TG), Aleksandra Nowak (IV TG), Natalia Antonkiewicz (II TOR) i Wiktoria Domańska (II TOR) z rąk Pani Starosty Marzeny Dębniak otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
List gratulacyjny otrzymał również Pan Dyrektor Jacek Farys oraz opiekunowie laureatów: Urszula Jaworska – nauczyciel matematyki oraz Krzysztof Hoyer – nauczyciel zawodowych przedmiotów z zakresu reklamy.
Dyrekcji, nauczycielom i uczniom życzymy kolejnych sukcesów w przyszłym roku szkolnym! /UJ
Mistrzostwa Budowlanki w Algebrze
Tradycyjnie w czerwcu odbyły się Mistrzostwa Budowlanki w Algebrze. Zawody były dwuetapowe. W eliminacjach klasowych uczestniczyli wszyscy uczniowie klas I, II i III technikum. Do finału szkolnego przeszli najlepsi matematycy, którzy bezbłędnie rozwiązali skomplikowane równania i nierówności różnych typów.
W kategorii klas pierwszych zwyciężyła Klaudia Korczak (I TB). Wśród klas drugich mistrzowski tytuł uzyskała Natalia Pasturek (II TOR). W kategorii klas trzecich tytuł mistrza wywalczył Konrad Nalewaj (III TB).
Laureatom gratulujemy wyjątkowych umiejętności rachunkowych! /UJ
Praktykanci zwiedzają Niemcy
Uczestnicy projektu „Mobilność uczniów szansą na rozwój osobisty i zawodowy” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ w czasie wolnym od pracy zwiedzają Niemcy, poznając historię i kulturę naszego zachodniego sąsiada. W weekend 15 – 16 czerwca odwiedzili dwie stolice: Berlin – stolicę Niemiec oraz Drezno (Dresden) – stolicę landu Saksonia (Sachsen), w którym przebywają. Wycieczka do Berlina. W sobotę uczniowie poznawali najważniejsze osobliwości jednej z największych metropolii europejskich – Berlina (między innymi Bramę Brandenburską, pozostałości Muru Berlińskiego, budynek parlamentu niemieckiego – Reichstag, Plac Poczdamski). Zobaczyli budynek, w którym urzęduje kanclerz Niemiec oraz zwiedzili Dzielnicę Rządową z siedzibami najważniejszych instytucji państwowych. Chwil relaksu w upalny dzień zwiedzającym dostarczył spacer po przepięknym ogromnym parku w centrum Berlina – Tiergarten. Podczas zwiedzania uczniowie uzyskali od pani przewodnik wiele interesujących informacji na temat historii Niemiec i realiów życia w tym kraju. Zwiedzanie Drezna W niedzielę, 16 czerwca praktykanci udali się na wycieczkę do Drezna, gdzie podziwiali piękno architektury saksońskiej. Zwiedzając starówkę Drezna uczniowie byli pod szczególnie dużym wrażeniem kunsztu i przepychu posiadłości króla Augusta II Mocnego – Zamku Królewskiego oraz Zwingera stylizowanego na francuskim Wersalu. Z ogromnym zainteresowaniem uczniowie przysłuchiwali się opowieściom pani przewodniczki na temat Królestwa Saksonii za czasów jego panowania a także faktów z osobistego życia króla. Dowiedzieli się o związkach łączących Saksonię z Polską oraz napotkali wiele śladów polskości w tym mieście. Podziwiali panoramę Drezna z Tarasu Bruhla – promenady spacerowo-widokowej zwanej „Balkonem Europy” oraz spacerowali ulicami Drezna, miedzy innymi główną reprezentacyjną arterią miasta – ulicą Praską. Po pełnym wrażeń weekendzie uczniowie rozpoczęli w poniedziałek drugi tydzień swojej zagranicznej praktyki zawodowej. /IŁ
Zagraniczny staż zawodowy techników organizacji reklamy
Uczniowie kierunku technik organizacji reklamy odbywają zagraniczną praktykę zawodową w Firmie Projekt Korrekt e.V. w Lipsku. Korzystając z nowoczesnego sprzętu komputerowego doskonalą swoje umiejętności zawodowe w zakresie projektowania i wykonywania środków i nośników reklamy. W swojej pracy praktykanci wykorzystują umiejętności projektowania elementów systemu identyfikacji wizualnej firmy, tworzenia logotypu, doboru kolorystyki, typografii oraz symbolów dekoracyjnych. Uczniowie muszą wykazać się także znajomością i umiejętnością posługiwania się programami służącymi do tworzenia i obróbki grafiki oraz wykonywania projektów graficznych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania. Podczas pracy bardzo intensywnie doskonalą swoje umiejętności językowe w zakresie języka zawodowego. Praktykanci są motywowani przez opiekuna praktyki do samodzielnego wprowadzania rozwiązań technicznych i organizacyjnych a także do dokonywania oceny jakości wykonania przydzielonych zadań. Technicy organizacji reklamy wykazują się podczas pracy kreatywnością i zaangażowaniem, umiejętnością poszukiwania rozwiązań przy realizacji wymagających wyzwań zawodowych a także zdolnością pracy w grupie i komunikowania się w zespole. /IŁ
Zagraniczny staż zawodowy techników budownictwa
Praktykanci odbywający staż zawodowy w Niemczech intensywnie trenują swoje umiejętności zawodowe. Uczniowie kierunku technik budownictwa swoją pracę wykonują na terenie kompleksu historycznych budowli Gut Wehlitz w Schkeuditz. Codziennie rano stawiają się do pracy, by pod okiem fachowców doskonalić techniki pracy w zakresie robót budowlanych, zasady organizacji pracy oraz efektywnego współdziałanie zespole. Uczestnicy projektu muszą wykazać się umiejętnością rozróżniania konstrukcji obiektów budowlanych i technologii ich wykonania oraz rozpoznawania elementów zagospodarowania placu budowy. Podczas pracy przygotowują teren pod budowę, wykonują roboty rozbiórkowe konstrukcji budowlanych, wykonują pomiary związane z realizacją robót budowlanych, ćwiczą wykonywanie robót murarskich i tynkarskich, a także wykorzystują w praktyce zasady montażu drzwi i wyrobów ślusarsko-kowalskich. Postawa, umiejętności zawodowe i zaangażowanie w wykonywanie pracy naszych budowlańców są bardzo wysoko oceniane przez opiekunów praktyk. Nasi uczniowie dali się pokazać jako solidni, zdyscyplinowani pracownicy zmotywowani do pracy i zdobywania nowych umiejętności. /IŁ
Warsztaty fotograficzne
W dniu 7.06.2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty fotograficzne, które przeprowadził Pan Grzegorz Maj ze studia fotograficznego „artfoto.ingo”. Wzięli w nich udział uczniowie klasy I i II kierunku Technik organizacji reklamy.
W trakcie spotkania młodzież zapoznała się z budową i zasadą działania aparatów fotograficznych kompaktowych oraz typu "lustrzanka". Dowiedzieli się, kiedy i jakie "triki" fotograficzne mogą być stosowane (np.: folia oświetleniowa, pułapki fotograficzne), na czym polega obróbka zdjęć przez profesjonalistów z wykorzystaniem programów komputerowych. Poznali zasady kompozycji fotografii robionych w plenerze i w pomieszczeniach, zdjęć grupowych i indywidualnych, w tym tzw. selfie. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia profesjonalnych zdjęć wykonanych z zastosowaniem różnego typu aparatów fotograficznych. Mogli także konsultować swoje zdjęcia wykonane telefonami komórkowymi.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.
/MM,DM
Kolejny sukces Bartosza Parchety
W dniu 6 czerwca 2019 r. w Wojewódzkiej Komendzie Policji w Kielcach odbył się konkurs historyczny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych poświęcony 100 rocznicy powstania Policji Państwowej.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy na temat historii policji oraz propagowanie postaw prospołecznych i patriotycznych. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klasy I technik budownictwa: Bartosz Parcheta i Łukasz Wyrębkiewicz.
Bartosz Parcheta znalazł się wśród finalistów konkursu i otrzymał wyróżnienie. To jego kolejny sukces w rywalizacji z dziedziny historii, której znajomość rozwija pod kierunkiem Pana Romana Niedzieli. Gratulujemy.
/RN,DM/
Praktykanci na wycieczce w Lipsku (Leipzig)
Technicy budownictwa
i technicy organizacji reklamy odbywający staż zawodowy
w Schkeuditz/Niemcy rozpoczęli poznawanie naszego zachodniego sąsiada od
zwiedzania Lipska – najliczniejszego ośrodka Saksonii, uznawanego za nowe
centrum europejskiego życia, gdzie historia
i tradycja harmonizuje z postępem i nowoczesnością. Praktykanci zwiedzili
najważniejsze osobliwości Lipska związane z historią i kulturą nie tylko
Saksonii lecz również całych Niemiec. Zobaczyli miejsca związane z życiem
kompozytora i organisty epoki baroku Jana Sebastiana Bacha, który żył i zmarł w
tym mieście (np. Kościół Św. Tomasza czy pomnik J.S.Bacha). Pod pomnikiem J. W.
Goethe’go usłyszeli wiele ciekawostek o studenckim okresie życia poety, który
studiował tu prawo. Podziwiali perły architektury niemieckiej (Stary Ratusz,
budynek Dworca Głównego, Gewandhaus, gmach Opery Lipskiej), stare kupieckie
ulice przypominające o wieloletniej tradycji Lipska jako miasta handlu (Targi
Lipskie), kopię budynku weneckiego czy Uniwersytet Lipski, gdzie studiował
Johann Wolfgang von Goethe oraz Angela Merkel. Zobaczyli również miejsca
związane z początkiem pokojowej rewolucji w Niemczech, która przyczyniła się do
zburzenia Muru Berlińskiego i zjednoczenia Niemiec (np. Kościół Św. Mikołaja czy
słynny Mural Wolności, upamiętniający walkę mieszkańców miasta o prawa człowieka
w roku 1989). Duże wrażenie zrobił na uczestnikach monumentalny Pomnik Bitwy
Narodów, będący największym pomnikiem w Europie. Zwiedzanie Lipska zakończyli
oglądając panoramę miasta z tarasu widokowego Panorama Tower. Fantastycznych
wrażeń dostarczyła dodatkowo piękna letnia pogoda, korzystanie z uciech
kulinarnych oraz zapierająca dech przejażdżka na diabelskim młynie. /IŁ
Na praktykach w Niemczech
Uczestnicy projektu „Mobilność uczniów szansą na rozwój osobisty i zawodowy”, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, przybyli już do ośrodka Gut Wehlitz w Schkeuditz/Niemcy, aby odbyć zagraniczny staż zawodowy.
W sobotę, 8 czerwca technicy budownictwa oraz technicy organizacji reklamy spotkali się z pracownikami ośrodka, zapoznali się z obowiązującym regulaminem, a także otrzymali wiele praktycznych wskazówek, ułatwiających im sprawne i bezpieczne funkcjonowanie w miejscu zakwaterowania oraz w miejscach pracy. Ośrodek Gut Wehlitz wywarł na uczestnikach projektu bardzo pozytywne wrażenie i przywitał piękną pogodą. Dlatego też uczniowie po kolacji udali się na relaksujący spacer wśród otaczającej przyrody. Od niedzieli stażyści rozpoczęli realizację programu pobytu w Niemczech.
Czekamy na kolejne relacje z praktyk.
/IŁ, DM/
Warsztaty w kinie
5 czerwca uczniowie klasy I Technik Organizacji Reklamy udali się na warsztaty do Kina Etiuda. Młodzież miała okazję zapoznać się ze specyfiką pracy w kinie, strukturą organizacyjną, jak również całym procesem zamawiania oraz emitowania filmów. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę z zakresu reklam kinowych. Zaznajomili się z różnymi formami reklam oraz zasadami ich umieszczania. Poznali także profesjonalny sprzęt kinowy, warunki techniczne i zasady funkcjonowania dobrego kina.
Zajęcia zorganizowała p. Martyna Mirecka – nauczyciel przedmiotów zawodowych.
/MM, DM/
Spotkanie
4 czerwca 2019 r. odbyło się spotkanie organizacyjne z uczestnikami projektu i ich opiekunami. Uczniowie podpisali umowy finansowe, porozumienia Ecvet. Zapoznali się także z regulaminem wyjazdu, programem praktyk i programem kulturowym. Rodzice zostali poinformowani o warunkach ubezpieczenia zapewnionego uczestnikom projektu. Przedstawiono też miejsca, w których uczniowie będą odbywali praktyki. Spotkanie poprowadziły pani Ewelina Sławińska i pani Iwona Łapińska.
Wyjazd już w sobotę 8 czerwca 2019 o 5.50!
Zbiórka pod budynkiem Zespołu Szkół Nr 2!
Przypominamy o konieczności posiadania karty EKUZ oraz dowodzie osobistym. /ES
Matematyczny sukces Norberta Krygera
Dnia 5 czerwca odbył się finał XIX
Turnieju Matematycznego dla uczniów Szkół Branżowych
I Stopnia Powiatu Ostrowieckiego.
Organizatorami konkursu są nauczycielki matematyki Zespołu Szkół Nr2, dlatego też etap powiatowy ma miejsce w naszej szkole.
Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze wszystkich ostrowieckich szkół branżowych I stopnia, którzy zmagali się z zadaniami potwierdzającymi zastosowanie matematyki w życiu codziennym. Uczestnicy konkursu wykazali się umiejętnościami matematycznymi oraz logicznym myśleniem.
Wśród laureatów, podobnie jak w roku ubiegłym, znalazł się Norbert Kryger – uczeń klasy II monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, który zajął II miejsce w tym turnieju (op. Dorota Maleszak). Gratulujemy sukcesu!
/DM/
Technicy reklamy
na kolejnej edycji „Pasjonatów”
Uczennice klasy II TOR: Kinga Chodorek, Laura Bojek, Wiktoria Domańska oraz Julia Wielgus uczestniczyły w warsztatach dziennikarskich, zorganizowanych przez Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, w ramach ósmej edycji projektu „Pasjonaci”.
Organizatorzy przygotowali ciekawe zajęcia, które prowadzili profesjonaliści pracujący w regionalnych i krajowych mediach. Młodzież poznała tajniki pracy prezentera radiowego, uczestnicząc w warsztatach „Na czym polega praca prezentera radiowego – czyli radio od kuchni”. W ramach zajęć „Budowanie informacji radiowych” młodzi ludzie dowiedzieli się również jak przygotować rzetelny program informacyjny. Ponadto, młodzież wzięła udział w warsztatach: „Czerwona lampka w radiu znaczy „start”, a nie „stop” z przedstawicielem Radia Kielce oraz „Jak mówić, żeby powiedzieć” z pracownikiem Portalu Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego. Dodatkową atrakcją było spotkanie z pracownikiem Telewizji Polskiej, który poprowadził wykład na temat „Presja, refleks, zwięzłość, precyzja komunikacji – o pracy reportera telewizyjnego”.
Udział w warsztatach i wykładach poszerzył wiedzę techników reklamy na temat pracy w mediach. Organizatorem wyjazdu był Krzysztof Hoyer - nauczyciel zawodowych przedmiotów z zakresu reklamy.
Technicy budownictwa
poszerzają kompetencje zawodowe
Uczniowie klasy II TB uczestniczyli w szkoleniu z zakresu systemów suchej zabudowy, przeprowadzonym przez przedstawicieli firmy Knauf. Młodzież zapoznała się z najnowszymi technologiami wykonywania ścianek działowych w budownictwie. Udział w warsztatach pozwoli przyszłym fachowcom branży budowlanej stosować nowatorskie rozwiązania z wykorzystaniem materiałów firmy Knauf. Dodatkowa wiedza i praktyczne umiejętności poszerzają kompetencje zawodowe uczniów i zwiększają ich wartość na rynku pracy.
Organizatorką warsztatów była Małgorzata Bajerczak - nauczyciel teoretycznych i praktycznych przedmiotów budowlanych. /WP,UJ
Technicy budownictwa i
organizacji reklamy
gotowi do wyjazdu na praktyki zagraniczne
18 maja 2019 odbyło się ostatnie spotkanie przygotowujące uczniów do wyjazdu na praktyki zawodowe do Niemiec.
W ramach projektu „Mobilność uczniów szansą na rozwój osobisty i zawodowy” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+, 24 uczniów klas III Technikum Nr 2, wzięło udział w wielu działaniach przygotowawczych. Aby ułatwić codzienną komunikację oraz porozumiewanie się na stanowisku pracy, zorganizowano dla nich szkolenie językowe w wymiarze 30 godzin. Ponadto, podczas 4 godzinnych warsztatów „Spotkanie z kulturą Niemiec”, poznali kulturę i tradycję tego kraju. Wzięli udział w 6 godzinnych warsztatach pedagogicznych, na których dowiedzieli się jak radzić sobie ze stresem, jak postępować w sytuacjach konfliktowych oraz jak współdziałać w zespole. Przyszli praktykanci odbyli także 4 godzinne szkolenie z zakresu BHP i pierwszej pomocy.
W dwutygodniowych praktykach w Niemczech weźmie udział 8 uczniów kierunku technik budownictwa i 12 uczniów kierunku technik organizacji reklamy.
Wyjazd już 8 czerwca!
/ES,DM
„Fabryka Ziomków”
w Zespole Szkół Nr 2
3 kwietnia 2019 odwiedziła naszą szkołę wolontariuszka z Węgier pani Aleksandra Markus. Jest ona uczestniczką programu European Voluntary Service, który jest realizowany z funduszy Unii Europejskiej. EVS wspiera międzynarodową wolontarystyczną pracę dla młodych ludzi z całej Europy. Jego celami jest rozwijanie solidarności, promocja tolerancji między młodymi ludźmi i obywatelstwa Europejskiego.
Podczas spotkania pani Aleksandra opowiedziała czym jest wolontariat i dlaczego warto się do niego włączyć, podając przy tym swoje przykłady. Uczniowie dowiedzieli się także kto może uczestniczyć w Europejskim Wolontariacie oraz jakie kompetencje zostaną nabyte dzięki niemu.
Uczniowie zobaczyli ciekawą prezentację o rodzinnym kraju pani Aleksandry. Dowiedzieli się co różni, a co łączy Polskę i Węgry. Poznali zabytki, tradycje, zwyczaje i kulturę Węgier. Mieli okazję nauczyć się języka węgierskiego, a przede wszystkim mogli sprawdzić znajomość języka angielskiego, gdyż spotkanie odbyło się w tym języku.
Wizyta była możliwa dzięki współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Inicjatyw Społecznych, które zorganizowało pobyt wolontariuszy w ostrowieckich szkołach. W sprawne przeprowadzenie lekcji zaangażowali się nauczycielki języka angielskiego p. Małgorzata Tarnowska i p. Ewelina Sławińska.
/ES/
Bartek Parcheta
finalistą
Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy
o NSZZ
"Solidarność"
8 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Nr 2: Kornelia Szewczyk i Bartosz Parcheta wzięli udział w XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność", który odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. W tegorocznej edycji brało udział 58 uczniów z ponad dwudziestu szkół województwa świętokrzyskiego.
W dniu 24 kwietnia w siedzibie Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" w Kielcach odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenie nagród. Uczeń naszej szkoły Bartek Parcheta z klasy 1TB został finalistą konkursu , otrzymał nagrodę rzeczową i dyplom.
Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem Pana Romana Niedzieli.
Gratulujemy sukcesu!
/DM,RN/
Dwa puchary dla naszych uczniów
27 kwietnia drużyna ZS Nr 2 w składzie: Daniel Pawełczak i Karol Krawczyk z klasy IVTB, Julia Soboń klasy IITOR oraz Krystian Lipiec z klasy III mrw wzięła udział w XXVII Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.
Reprezentacja naszej szkoły była najlepsza w konkurencji strażackiej i otrzymała puchar ufundowany przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ogólnie drużyna uplasowała się na III miejscu w tych zawodach.
Uczniowie wraz z opiekunem Panem R. Niedzielą wrócili z mistrzostw z dwoma pucharami. Gratulujemy!
/DM,RN/
Twoje zdrowie w Twoich rękach
Pod takim hasłem 27 marca odbył się w naszej szkole Szkolny Dzień Profilaktyki. Uczniowie klas pierwszych i drugich technikum oraz szkoły branżowej wzięli udział w prelekcjach zaproszonych specjalistów.
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim p. Eugenia Russek i p. Agnieszka Sandybył przeprowadziły pogadanki na temat ,,Zdrowo żyjesz-wygrywasz” oraz ,,Znakowanie środków spożywczych”. Przybliżyły młodzieży problem prawidłowego odżywiania się oraz umiejętności dokonywania wyboru żywności bez konserwantów i dodatków chemicznych.
Podczas wykładu psychologa p.Tomasza Kryja z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej uczniowie zostali zapoznani z tematyką dotyczącą różnych zaburzeń psychicznych wśród młodych ludzi, natomiast p.Dariusz Czupryński zachęcał do działań i samorealizacji poprzez wolontariat i pomoc potrzebującym.
„Współczesne zagrożenia młodzieży - odpowiedzialność prawna” to tytuł spotkania uczniów z pracownikiem Straży Miejskiej p. Ireneuszem Oszczypałą.
Dodatkowo dla dziewcząt klas pierwszych i drugich zorganizowano pogadankę z położną p.Iwoną Wąsik. Dziewczęta miały możliwość uzyskania informacji na nurtujące je pytania dotyczące zdrowia kobiet.
Szkolny Dzień Profilaktyki zorganizowały panie Hanna Ziółkowska-Raban, Beata Kępińska oraz Beata Kot.
/HZR, DM/
Zadaniem uczestników było wykonanie projektu LOGO zgodnie ze specjalnymi wymaganiami technicznymi: za pomocą oprogramowania komputerowego (grafiki rastrowej lub wektorowej), w formacie JPEG. Logo miało zawierać znak odwołujący się do charakterystycznych miejsc krajobrazu, architektury lub kultury Francji oraz slogan w języku francuskim dotyczącym promocji nauki tego języka. Ustalono także kolorystykę, która powinna być zgodna z barwami narodowymi Francji.
„Dni Otwarte” już za namii
Blisko 500 uczniów z gimnazjów i szkół podstawowych odwiedziło „Budowlankę” by wraz z nami przywitać wiosnę i poznać ofertę edukacyjną naszej szkoły.
Wszystkie kierunki w których kształcimy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie „Budowlanki” profesjonalnie prezentowali swoje zawody, wykazując się dużym zasobem wiedzy, zawodowych umiejętności i kompetencji interpersonalnych. To najlepsza wizytówka dla szkoły. Nasi goście w wywiadach udzielonych szkolnej telewizji Czyli TV podkreślali, że godna uwagi jest nie tylko oferta szkoły, ale również niepowtarzalny klimat życzliwości i otwartości.
Naszą ofertą zainteresowana jest młodzież nie tylko z powiatu ostrowieckiego, ale również z tak odległych miejscowości jak, na przykład: Skarżysko – Kamienna, Pawłowice, Opatów czy Krynki. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia we wrześniu!
Już niedługo uczniowie gimnazjów i ósmoklasiści staną przed trudnym wyborem dalszej drogi kształcenia. Jak co roku zorganizowaliśmy „Dni Otwarte”, aby zapoznać młodzież z ofertą edukacyjną szkoły. Każdy kierunek przygotował stoisko, na którym uczniowie kształcący się w poszczególnych zawodach prezentowali swoje profesje. Technicy budownictwa zachęcali do nauki programu projektowego AutoCad. Odbyły się również pokazy malowania, tapetowania, układania glazury i paneli podłogowych, które przeprowadzili monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Technicy grafiki i poligrafii cyfrowej przygotowali wystawę i pokaz tworzenia grafik. Technicy geodeci zaprezentowali sprzęt geodezyjny i jego zastosowanie. Technicy reklamy demonstrowali zastosowanie programu Photoshop do przygotowania profesjonalnego zdjęcia. Rad i wskazówek udzielał również Pan Grzegorz Maj, który zawodowo zajmuje się fotografią. Ponadto, działał kącik wizażu gdzie prezentowano makijaż sceniczny. Wszystkie kierunki przygotowały prezentacje prac uczniów, konkursy, loterie i inne niespodzianki. Odbył się również wiosenny pokaz mody. Oprawę muzyczną przygotował uczeń klasy II TOR - Jakub Stefankiewicz - DJ JAST. Wszyscy goście obejrzeli filmy reklamowe poszczególnych kierunków przygotowane przez uczniów. Zapraszamy na kolejny dzień. Gwarantujemy dalszy ciąg atrakcji i niespodzianek. /UJ
Serdeczne podziękowania dla Pana Grzegorza Maja z www.artfot.info
Sto litrów krwi na stulecie PCK
Krew jest jednym z największych darów, jakie możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Dlatego właśnie 8 marca w Zespole Szkół Nr 2 przeprowadzono akcję „Krew zamiast kwiatka”, która spotkała się z odzewem ze strony młodzieży naszej szkoły oraz innych szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowieckiego. Młodzi krwiodawcy przekazali chorym kobietom ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii 11500 ml tego bezcennego leku. Uczniowie „Budowlanki” rozumieją potrzebę pomocy innym i chętnie włączają się w szlachetne akcje, które uczą ich wrażliwości i kształtują pozytywne postawy prospołeczne. Po raz kolejny pokazali, że można na nich liczyć. Podarowali Paniom najbardziej wartościowy prezent na Dzień Kobiet.
Przedsięwzięcie
oddawania krwi zorganizowało Szkolne Koło PCK pod kierunkiem
opiekuna
- pani Beaty Kępińskiej.
/DM, BK/
Nasi uczniowie pomagają
W tłusty czwartek Szkolny Klub Wolontariatu i pedagog szkolny p.Hanna Ziółkowska-Raban zorganizowali kolejną akcję charytatywną dla Marcina Karwackiego, który uległ wypadkowi samochodowemu.
Chętni uczniowie upiekli ciasta, a następnie 28 lutego sprzedawano je na przerwach. Dochód ze sprzedaży słodkości zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów rehabilitacji Marcina. Mamy nadzieję, że szybko wróci do zdrowia.
Taka akcja nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromne zaangażowanie uczniów. Dziękujemy!
/ES, DM/
„Budowlanka” pamięta o Żołnierzach Wyklętych
28 lutego w naszej szkole w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się Szkolny Konkurs Historyczny „Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych". Celem konkursu było spopularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o antykomunistycznym podziemiu z lat 1944-52. I tak: I miejsce zajął Michał Jezierski - kl.3TBO,
II miejsce - Krzysztof Żelazowski - kl.4TGI,
III miejsce - Bartosz Parcheta - kl.1TB.
Na planszy poświęconej historii umieszczone zostały bardzo ciekawe artykuły, materiały i zdjęcia dotyczące tragicznych wydarzeń pokolenia Żołnierzy Niezłomnych. Podczas lekcji historii młodzież z wielkim zainteresowaniem obejrzała filmy pt.„Wyklęty” oraz „Inka 1946”. Organizatorem szkolnego dnia Pamięci był pan Roman Niedziela.
/RN, DM
II miejsce w tenisie stołowym dziewcząt
W dniach 18 i 19 lutego 2019 roku w Zespole Szkół Nr 3 odbył się Turniej Tenisa Stołowego dziewcząt o mistrzostwo powiatu ostrowieckiego.
Do zawodów przystąpiło 13 zespołów szkolnych, które zostały rozlosowane według systemu rosyjskiego. Naszą szkołę reprezentowały: Martyna Witkowska, Dorota Serafin oraz Julia Ciechanowska, które świetnie sobie radziły i pokonały trzy zespoły. Jedyną porażkę poniosły ze zwyciężczyniami turnieju - pierwszą drużyną „Ekonomika”. Ostatecznie dziewczyny zajęły II miejsce w powiecie ostrowieckim.
Opiekunem drużyny jest p. Krzysztof Wójcik. Gratulujemy sukcesu!
/KW , DM/
Technicy reklamy
poznają pracę w mediach
Młodzież z klasy I TOR odwiedziła „Twoje Rado Lipsko”. Specyfikę
funkcjonowania radia przybliżył młodym ludziom Redaktor Naczelny - Pan
Władysław Bajkowski. Uczniowie uczestniczyli w przygotowywaniu audycji i
próbowali własnych sił jako prezenterzy radiowi. Zajęcia w radiowym studiu
zweryfikowały wyobrażenia uczniów o pracy w mediach. Wycieczkę zorganizowały:
Pani Agnieszka Bęben i Pani Martyna Mirecka.
Pracownikom radia dziękujemy za poświęcony czas i cenną
lekcję warsztatu dziennikarskiego. /UJ, MM
„Walentynkowe” atrakcje
14 lutego w naszej szkole świętowaliśmy Walentynki.
Samorząd Uczniowski przygotował Tablicę Miłego Słowa, na której uczniowie mogli umieszczać swoje wpisy. Tablica cieszyła się dużą popularnością i szybko zapełniła się serduszkami z wyrazami sympatii, przyjaźni i miłości.
Z okazji Walentynek uczniowie klasy IVTGI uczestniczyli w niezwykłej lekcji z wykorzystaniem kodów QR, którą przygotowały p. Małgorzata Tarnowska i p. Ewelina Sławińska.
Kody QR są wszędzie, w gazetach, na przystankach, stronach internetowych, książkach. Dlaczego więc nie miałyby być w szkole? Są one nośnikiem informacji, a zarazem bardzo prostym narzędziem. Wykorzystanie kodów QR= Quick Response ma olbrzymi potencjał edukacyjny i jest wspaniałą okazją do nauki języka angielskiego. Uczniowie, skanując kody, przechodzili do stron internetowych, na których ukryte były zadania, między innymi ćwiczenia na idiomy, czy piosenki. Mogli przy tym używać na lekcji komórek i tabletów, co zwykle jest zakazane.
W Dzień Zakochanych w szkole królowała czerwień, a uczniowie ubrani w tym kolorze, byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej.
Miłym akcentem dnia były słodkie upominki, którymi zostali obdarowani wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
/ES, DM/
Technicy organizacji reklamy rozwijają kreatywność
Uczniowie klasy II TOR uczestniczyli w warsztatach „Myślenie wizualne”, które poprowadziła Pani Elżbieta Curyło. Młodzież poznała zasady sketchnotingu, czyli tworzenia notatek z wykorzystaniem prostego rysunku oraz elementów wizualnych, takich jak: nagłówki, strzałki i linie. Metoda ta pozwala skuteczniej przetwarzać i zapamiętywać informacje, zwiększa również koncentrację i skupienie.
Sketchnoting pobudza kreatywność i wyobraźnię oraz rozwija naturalny potencjał myślenia obrazami. Technicy organizacji reklamy wzbogacili swój warsztat pracy o nowoczesną metodę pomocną w prowadzeniu kampanii reklamowej, tworzeniu reklam i sloganów. Warsztaty poszerzające kompetencje zawodowe uczniów zorganizowała Pani Beata Kot. /UJ
Mistrzostwa Powiatu Ostrowieckiego w futsalu
Sukcesem dla naszej reprezentacji zakończyły się Mistrzostwa Powiatu Ostrowieckiego w futsalu.
Drużyna w składzie: Łukasz Portacha, Daniel Czuba, Michał Tomaszewski, Karol Mucha, Maciej Forma, Mateusz Rutkowski, Dominik Orłowski, Krystian Baka, Jakub Cieszkowski, Jakub Jezierski, Radosław Mikla oraz Maciej Gajewski zajęła w ostatecznej klasyfikacji III miejsce. Skuteczną grą wyróżnili się: Daniel Czuba oraz Maciej Gajewski.
Opiekunem utalentowanych sportowców jest Pan Tomasz Dymanowski. /TD, UJ
/MB
200 serc dla Hospicjum od „Budowlanki”
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji „Złóż serce dla Hospicjum”.
Dzięki zaangażowaniu Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariatu, zostało złożonych 200 serc, to dwa razy tyle, co w ubiegłym roku.
Te wyjątkowe serduszka origami wraz z ulotkami informującymi o działalności Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, zostaną rozdane przez Wolontariuszy 14 lutego, czyli w Walentynki, w sercu Krakowa, na Rynku Głównym, a także w innych miastach w Małopolsce.
Dzięki temu, o istnieniu hospicjum, dowiedzą się potrzebujący pomocy, jak również Ci, którzy mogą ofiarować pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom i ich bliskim. Pozwoli to zapewnić opiekę medyczną, wsparcie psychologiczne i rehabilitację oraz spełnić marzenia dzieci.
Dziękujemy wszystkim za podarunek od serca i udział w ogólnopolskim składaniu serduszek!
/ES, DM
Iza Kućma - Stypendystką Prezesa Rady Ministrów
6 lutego w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla stypendystów Prezesa Rady Ministrów oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za wybitne osiągnięcia dydaktyczne w roku szkolnym 2017/2018.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymało 131 uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Aktu wręczenia pamiątkowych dyplomów dokonała Katarzyna Nowacka – Świętokrzyski Wicekurator Oświaty oraz Wiktor Michał Kowalski – doradca Wojewody Świętokrzyskiego.
Wśród wyróżnionych młodych ludzi znalazła się Izabela Kućma (IV TG). Iza w roku szkolnym 2017/2018 uzyskała średnią ocen 5,21 – najwyższą w szkole. Za wybitnymi wynikami w nauce idą osiągnięcia w konkursach tematycznych, przedmiotowych i zawodowych. W zeszłym roku wygrała wojewódzki konkurs "Wiedzy o Bezpieczeństwie, Ratownictwie i Obronie Cywilnej" oraz zdobyła wyróżnienie w finale Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność”. W tym roku szkolnym została laureatką Matematycznego Maratonu Maturalnego na poziomie rozszerzonym w kategorii A. Ponadto, bierze udział w Olimpiadzie Geodezyjnej. /UJ
Gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!
Technicy organizacji reklamy znów wśród najlepszych!
Natalia Antonkiewicz (II TOR)
i Wiktoria Domańska (II TOR) po raz kolejny znalazły się w ścisłej
wojewódzkiej czołówce. Tym razem uczennice zajęły III miejsce
w konkursie „Razem dla lepszego Internetu” w kategorii - film. W
rywalizacji wzięły udział 73 szkoły z województwa świętokrzyskiego.
Konkurs zorganizowany został przez SODM i DN w Kielcach oraz Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. E. Lipińskiego w Kielcach w ramach ósmej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu.
Podczas uroczystego wręczenie nagród laureaci konkursu i ich opiekunowie mieli
okazję wysłuchać ciekawych wykładów, między innymi: „News
versus fake news”, „Zagrożenia w Sieci – jak się bronić?”,
„ Nie
dajmy się zwariować, czyli fake news w internecie”, które wygłosili pracownicy
WSEP i NM oraz SODM i DN
w Kielcach oraz zaproszeni goście. Laureatki otrzymały
pamiątkowe dyplomy oraz liczne nagrody rzeczowe z rąk Pani Katarzyny
Nowackiej - Świętokrzyskiego Wicekuratora Oświaty.
To już kolejny sukces Natalii i Wiktorii. Nie tak dawno uczennice zajęły I miejsca w wojewódzkim konkursie ©Wszystkie prawa zastrzeżone.
Gratulujemy sukcesu i oby tak dalej! Opiekunem laureatek jest Pan Krzysztof Hoyer. /KH, UJ
Nasi uczniowie w finale okręgowym „Złotej Kielni”
Za nami 48 edycja Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. W finale okręgowym Branżową Szkołę I Stopnia Nr 2 reprezentowali: Oskar Kanios (III mrw) w kwalifikacji B.07 - Wykonywanie robót posadzkarsko – okładzinowych oraz Krystian Lipiec (II mrw) w kwalifikacji B.06 - Wykonywanie robót malarskich i tapeciarskich.
Podobnie jak w poprzednich edycjach nasi uczniowie osiągnęli bardzo dobre wyniki w etapie okręgowym. Krystian Lipiec zajął 34 miejsce w kraju na 77 uczestników a Oskar Kanios – 18 miejsce w kraju na 57 uczestników. Młodzi budowlańcy przygotowywali się do turniejowych zmagań pod opieką Pani Barbary Marcinowskiej.
Gratulujemy osiągniętych wyników! /BM, UJ
„OLIMPIJCZYCY Z BUDOWLANKI”
9 stycznia 2019 r. odbyły się zawody okręgowe III edycji Olimpiady Statystycznej. Awans do tej tego etapu konkursu uzyskało trzech uczniów z naszej szkoły: Daniel Pawełczak (IV TB), Mateusz Rutkowski (IV TB) oraz Karol Krawczyk (IV TB). Uczniowie zmagali się z testem wiedzy z zakresu statystyki. Olimpiada Statystyczna ma charakter interdyscyplinarny i wymaga od uczniów wiedzy z zakresu statystyki w powiązaniu z zagadnieniami z matematyki, informatyki, geografii, przyrody, przedsiębiorczości oraz przedmiotów ekonomicznych. Olimpiada Statyczna organizowana przez Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne jest jedną z najpopularniejszych w kraju co podnosi jej rangę.
Opiekunem
uczniów była p. Anna Kwietniowska.
Naszym olimpijczykom, którzy wykazali się wszechstronną wiedzą gratulujemy
sukcesu oraz życzymy dalszych osiągnięć. /AK
Uczymy się od profesjonalistów
Uczniowie klasy I technik grafiki i poligrafii cyfrowej pod opieką Pana Krzysztofa Hoyera odwiedzili ostrowiecką firmę ETC sp. z o.o. aby zweryfikować swoje wyobrażenia na temat pracy profesjonalnego grafika komputerowego.
Pracownicy firmy zaprezentowali młodzieży działanie specjalistycznego oprogramowania, na przykład Adobe Photoshop, Adobe illustrator czy InDesign. Młodzi graficy poznali materiały zdobnicze do dekorowania ceramiki, emalii i szkła. Największe wrażenie zrobiła na uczniach technika kalkomanii termochromowej i fluorescencyjnej stosowana w produkcji gadżetów reklamowych. Uczestnicy zajęć z zainteresowaniem obserwowali nadruki, które zmieniają się w zależności od temperatury lub świecą w ciemności.
Zajęcia dla uczniów zorganizowała Pani Wiesława Oraniec, której serdecznie dziękujemy za mile i pożytecznie spędzony czas. /UJ, KH
Nasi uczniowie wśród laureatów Świętokrzyskiego
Matematycznego Maratonu Maturalnego
Dnia 06.01.2019 w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego, organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Finał konkursu odbył się w grudniu na Politechnice Świętokrzyskiej. 170 uczniów klas maturalnych liceów i techników województwa świętokrzyskiego zmierzyło się z zadaniami na poziomie rozszerzonym. Bardzo dobre wyniki w konkursie osiągnęli nasi uczniowie. Izabela Kućma (IV TG) zdobyła wyróżnienie w kategorii A, w której nagrodzono łącznie 7 osób. Aleksandra Nowak (IV TG) jako jedna z trzech laureatów zdobyła wyróżnienie w kategorii C. Gabriela Surowiec (IV TG) uzyskała tytuł finalisty. Wręczenie nagród odbyło się w ramach gali organizowanej przez Fundację im. Agi Skrobackiej „Wiatr w Żagle”, która otacza opieką utalentowaną młodzież województwa świętokrzyskiego. Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów, szczególnie podczas egzaminów maturalnych. Opiekunem uczennic jest Urszula Jaworska. /UJ
Jest taki dzień…
Już od tygodnia w czasie przerw międzylekcyjnych w przedświąteczny nastrój wprowadzała nas klimatyczna muzyka dobrana przez uczniów klasy IV TI. Ostatni dzień nauki przed zimową przerwą upłynął w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Zespoły klasowe zorganizowały spotkania wigilijne, które były okazją wspólnego kolędowania i koleżeńskich rozmów, na które nie zawsze jest czas w natłoku nauki i szkolnych obowiązków. Dzień zakończyło spotkanie wigilijne całej społeczności szkolnej. Uczniowie pod kierunkiem Pani Beaty Zagórnej – Wrzosek przygotowali piękne teksty, pełne bożonarodzeniowej miłości i nadziei na nadchodzący Nowy Rok 2019. Wzruszającą oprawę muzyczną zapewniły Amelia Ruszkiewicz (I TOR) i Monika Wierzchowska (I TOR). Oryginalną, świąteczną dekorację przygotowały Panie: Małgorzata Hevalo, Marta Greszczyńska i Hanna Sachno. Na koniec Pan Dyrektor Jacek Farys złożył wszystkim zebranym serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne. /UJ
Nowości w szkolnej bibliotece
BIBLIOTEKA
informuje, że dysponuje książkami, które zostały zakupione w ramach
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Są to nie tylko lektury szkolne w nowej atrakcyjnej szacie graficznej, ale
przede wszystkim nowości rynku wydawniczego i bestsellery, o które prosiliście.
BIBLIOTEKA zaprasza do
zapoznania się z pełną listą książek, która zamieszczona jest w pliku. Mamy
nadzieję, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie i będzie chętnie
korzystać
z zakupionych pozycji. Już wkrótce zimowe wieczory umili Wam kontakt z
książką, na którą czekaliście. /MH, MG
II miejsce w koszykówce dziewcząt
W dniach 5 – 11 grudnia 2018 roku w hali sportowej LO nr I odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w koszykówce dziewcząt. Nasza reprezentacja spisała się znakomicie i odniosła duży sukces, zajmując II miejsce w tym turnieju. Najlepsze zawodniczki zespołu: Wiktoria Gołębiowska, Martyna Witkowska i Patrycja Kasicka zostały wyróżnione dyplomami.
Nasze dziewczyny w meczach grupowych pokonały drużynę III LO 38:23 i nieznacznie uległy zespołowi ZS Nr 3, ale lepszym stosunkiem zdobytych punktów wyszły z grupy z pierwszego miejsca. W meczu półfinałowym rywalizowaliśmy z zawodniczkami ZS Nr 1 (Ekonomik), z którymi wygraliśmy 30 : 26. Mecz finałowy z zespołem LO nr I rozpoczęliśmy bardzo dobrze, ale gospodarze byli trochę lepsi i pokonali nas 17 : 12.
Zdobycie II miejsca naszych walecznych dziewcząt jest dużym osiągnięciem w tej sportowej rywalizacji szkół powiatowych.
Reprezentacja Zespołu Szkół Nr 2 wystąpiła w składzie:
Wiktoria Gołębiowska, Martyna Witkowska, Patrycja Kasicka, Wiktoria Kosiak, Oliwia Kuzka, Gabriela Surowiec, Dorota Serafin, Izabela Kućma, Julia Soboń, Aleksandra Suwała, Julia Ciechanowska.
Opiekunem jest Krzysztof Wójcik. Gratulujemy!!!
Klasyfikacja końcowa turnieju:
1.LO nr I, 2.ZS nr 2, 3.ZS Nr 1, 4.ZSNr 3, 5.III LO, 6.II LO, 7.Lic. Katolickie /KW, DM
Mikołajkowy mecz
W dniu 6 grudnia tradycyjnie odbył się Mikołajkowy mecz piłki nożnej, w którym wzięli udział byli piłkarze KSZO Ostrowiec Świętokrzyski oraz uczniowie Zespołu Szkół Nr 2.
W drużynie KSZO Oldboys Ostrowiec wystąpili: Tomasz Dymanowski, Konrad Zacharski, Patryk Cheba, Bartosz Smuczyński, Andrzej Kobylański, Marcin Wróbel, Dariusz Pietrasiak, Tadeusz Krawiec, Rafał Barański.
Reprezentację Zespołu Szkół Nr 2 tworzyli: Łukasz Portacha, Daniel Czuba, Marcin Kaczmarczyk, Krystian Baka, Sylwester Czesny, Jakub Cieszkowski, Michał Tomaszewski, Jakub Jeziorski.
Po zaciętej walce mecz zakończył się wynikiem 9 : 4 dla Oldboys KSZO Ostrowiec. Inicjatorem i organizatorem tej cyklicznej imprezy jest Pan Tomasz Dymanowski. /TD, UJ
III MIEJSCE PIŁKARZY RĘCZNYCH
w Mistrzostwach Powiatu
pod Honorowym Patronatem Starosty Ostrowieckiego
3 grudnia zakończyły się zawody o mistrzostwo powiatu w piłce ręcznej chłopców. Turniej odbył się w hali sportowej ZSOMS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nasza drużyna grała w II grupie wraz z zespołami ZS Nr3, CKZiU oraz II L.O. im. J. Chreptowicza. W meczach grupowych uzyskaliśmy następujące wyniki:
ZS Nr2 – CKZiU 27:13, ZS Nr2 – ZS Nr3 18:20, ZS Nr2 – II LO 24:16
Naszym przeciwnikiem w meczu półfinałowym byli gospodarze turnieju - drużyna ZSOMS, która pokonała nas 27:21.
W meczu o 3. miejsce ponownie spotkaliśmy się z ZS Nr3 (THM) i po wyrównanym pojedynku mecz zakończył się remisem 20:20. O zwycięstwie zadecydowały rzuty karne, które okazały się dla nas szczęśliwe i wygraliśmy 4:3.
Drużyna naszej szkoły wystąpiła w następującym składzie:
Filip Chmielewski, Adrian Stawiarz, Oskar Kądziela, Michał Woźniak, Michał Gajewski, Damian Łepecki, Łukasz Portacha, Kamil Sieczka, Piotr Kałuża, Michał Tomaszewski, Sebastian Kutera, Patryk Kozłowski, Michał Wyroda, Jakub Kunat, Bartosz Styczeń.
Opiekunem drużyny jest Krzysztof Wójcik. Gratulujemy sukcesu!!!
/KW, DM
Świąteczna Zbiórka Żywności
W dniach 30 listopada i 1 grudnia siedemnastu uczniów naszej szkoły, pod opieką pani Eweliny Sławińskiej i pani Magdaleny Wiśnios, uczestniczyło w Świątecznej Zbiórce Żywności zorganizowanej przez Bank Żywności. Wolontariusze zbierali dary w supermarkecie Mila na osiedlu Stawki. W tym roku zbiórce towarzyszyło hasło „Podaruj potrzebującym jedzenie na świąteczny stół”.
Banki Żywności co roku zachęcają, by robiąc zakupy dla siebie, dołożyć do zbiórkowych koszy choćby jeden produkt z myślą o innych. Najbardziej pożądane są te z długimi terminami przydatności, jak np. mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie, słodycze. Organizacja przypomina, że nawet jeden produkt ma znaczenie, ponieważ małe gesty setek tysięcy ludzi, zsumowane razem dają realny wymiar pomocy. W ubiegłym roku Banki Żywności zebrały 776 ton jedzenia, z których możliwe było przygotowanie ponad 1,5 miliona świątecznych posiłków dla osób potrzebujących.
Pomimo mrozu humory dopisywały uczniom Zespołu Szkół Nr 2, a kosze bardzo szybko zapełniły się najpotrzebniejszymi produktami.
/ES, DM
PCK lubi pomagać
30 listopada uczennice naszej szkoły, pracujące w kole PCK brały udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Zarząd PCK w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Był to I Międzyświetlicowy Festiwal Kulturowy, podczas
którego świetlice środowiskowe, działające przy szkołach
podstawowych, przedstawiały elementy kultury różnych krajów świata. Nasze
wolontariuszki: Julia Soboń i Amelia Słowińska z klasy 2TOR,
Martyna Witkowska i Oliwia Kuzka
z klasy 2TGB oraz Martyna Aras i Julia Janiszewska z klasy 1 TPR z
zaangażowaniem pomagały
w przygotowaniu tego przedsięwzięcia, jak również świetnie poradziły sobie z
przeprowadzeniem tej imprezy.
Opiekunem szkolnego koła PCK jest pani Beata Kępińska.
/BK, DM
Lekcje z ZUS
Uczniowie klasy II TOR, II TG oraz II TB uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”, realizowanym we współpracy z Oddziałem ZUS w Kielcach. Młodzi ludzie poznają zasady ubezpieczeń społecznych, korzystają przy tym z atrakcyjnych materiałów dydaktycznych, które otrzymała szkoła. Udział w projekcie uczy młodzież zasad solidaryzmu społecznego, a ponadto daje praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Uczniowie uczestniczący w lekcjach o ubezpieczeniach mogli sprawdzić swoje umiejętności w ogólnopolskiej olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Etap szkolny odbył się 27 listopada. Najlepsze wyniki osiągnęli: Mikołaj Lisowski (II TG), Kinga Chodorek (II TOR) oraz Paulina Bidos (II TOR). Szkolnym koordynatorem projektu jest Pani Beata Kot. /UJ
Technicy organizacji reklamy najlepsi w województwie!
Uczennice
klasy II TOR Natalia Antonkiewicz oraz Wiktoria Domańska osiągnęły
spektakularny sukces i zajęły I miejsce w
konkursie ©Wszystkie prawa zastrzeżone, zorganizowanym przez
Wydział Prawa Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda
Lipińskiego
w Kielcach.
Celem konkursu jest upowszechnianie w środowisku młodzieży uczącej się w szkołach ponadgimnazjalnych wiedzy na temat praw autorskich i przeciwdziałanie zjawisku naruszania własności intelektualnej. Zadaniem jego uczestników było przygotowanie krótkiego filmu lub prezentacji/animacji komputerowej, związanej z tą tematyką. Nasze uczennice startowały w kategorii prezentacja/animacja. Warto dodać, że w konkursie brało udział kilkadziesiąt szkół ponadgimnazjalnych.
Uroczystość rozdania nagród odbyła się 30 listopada w murach kieleckiej uczelni. Natalia i Wiktoria za zajęcie I miejsca otrzymały kamery cyfrowe oraz pamiątkowe dyplomy. Przed uroczystym wręczeniem nagród laureaci konkursu i zaproszeni goście wysłuchali wykładu na temat przestrzegania praw autorskich w internecie oraz zapoznali się z organizacjami dbającymi o ich przestrzeganie w Polsce. Opiekunem nagrodzonych uczennic był Pan Krzysztof Hoyer. /UJ, KH
Szkolne eliminacje
Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego
28 listopada odbył się etap szkolny Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego na poziomie rozszerzonym. Konkursowe zmagania odbywały się w trzech kategoriach. Do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach zakwalifikowali się: Gabriela Surowiec i Izabela Kućma w kategorii A oraz Aleksandra Nowak w kategorii C. Najlepsze matematyczki w szkole są uczennicami klasy IV TG. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale konkursu! /UJ
Stawiamy na przedsiębiorczość i rozwój osobisty
Uczniowie klasy II TOR oraz III TB wraz z opiekunami Panią Beatą Kot i
Panią Beatą Zagórną – Wrzosek uczestniczyli w warsztatach i wykładach z zakresu
doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości
i rozwoju osobistego, zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i
Nauk Medycznych
w Kielcach. Młodzież wysłuchała wykładu „Młodzieżowa
przedsiębiorczość – kto i w jaki sposób
ją wspiera?” oraz brała udział w warsztatach „Menadżer własnego szczęścia
– jak świadomie zarządzać przyszłością i rozwojem osobistym”. Zajęcia o tej
tematyce pomogą młodym ludziom efektywnie zaplanować ścieżkę kariery zawodowej,
zadbać o samorozwój oraz rozwijać własne umiejętności i talenty. /UJ
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w „Budowlance”
Maturzyści z klasy IV TB, IV TG/TI oraz uczniowie klasy III
TB/TOR uczestniczyli w warsztatach
z Panią Agnieszką Chuchałą oraz Panią Anną Bugajską, doradcami zawodowymi z
Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Spotkanie
odbyło się w ramach modułu Pracodawca
i pracownik programu Otwarta firma, realizowanego we współpracy z
Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości z okazji Światowego Tygodnia
Przedsiębiorczości. Celem warsztatów było pogłębienie wiedzy młodzieży na
temat rynku pracy oraz doskonalenie umiejętności przygotowania dokumentów
aplikacyjnych, niezbędnych w procesie poszukiwania pracy. Szkoła przystąpiła do
programu już po raz trzeci. Przedsięwzięcie wzbogaca ofertę edukacyjną o ciekawe
zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
Szkolnymi koordynatorami programu są Pani Beata Kot
i Pani Urszula Jaworska. /UJ
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował specjalną tablicę, na której uczniowie naszej szkoły mogli pozdrawiać swoich znajomych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a tablica bardzo szybko zapełniła się wesołymi hasłami.
Starajmy się często kierować miłe słowa do innych i pomagać sobie wzajemnie. Zachęcamy do czynienia dobra i dzielenia się życzliwością każdego dnia, nie tylko od święta.
/ES, DM
PCK u młodszych przyjaciół
16 listopada
uczennice, działające w Szkolnym Kole PCK, odwiedziły
Świetlicę Środowiskową z elementami socjoterapii przy PSP nr 14.
Świetlica jest miejscem, gdzie dzieci uczą się
funkcjonowania
w grupie oraz rozwijają swoje zdolności i zainteresowania.
Oliwia Kuzka i Martyna Witkowska z klasy II TGB oraz Julia Soboń i Amelia Słowińska z klasy II TOR rozpoczęły cykl spotkań integracyjnych, w ramach których chcą przekazać dzieciom bardzo ważną umiejętność – budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich. Gry i zabawy integracyjno – edukacyjne były okazją do rozmów o tym, jak nawiązać znajomości i je właściwie pielęgnować, jak dbać o zdrową atmosferę w swoim otoczeniu oraz jak dobierać prawdziwych przyjaciół. Wspólne ćwiczenia przy muzyce i układanie ,,słodkiej flagi" przyniosły wszystkim wiele radości. Był to czas spędzony w miłej i przyjacielskiej atmosferze.
Opiekunem szkolnego koła PCK jest pani Beata Kępińska.
/BK, DM/
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
Uczniowie naszej
szkoły wykorzystują każdą okazję, aby rozwijać swoje kompetencje zawodowe.
W dniach 5-9 listopada odbył się Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych
pod hasłem „Odkryj swój talent”, jako inicjatywa Komisji
Europejskiej, mająca na celu zwiększenie atrakcyjności kształcenia
i szkolenia zawodowego.
Aktywnie
zaangażowali się w to przedsięwzięcie uczniowie kierunku technik organizacji
reklamy.
Z myślą o wysokiej jakości swoich umiejętności zawodowych, wzięli udział w
zajęciach warsztatowych „Skuteczny plakat reklamowy”, przeprowadzonych
przez nauczycieli przedmiotów zawodowych
w zakresie reklamy: panią Iwonę Łapińską oraz pana Krzysztofa Hoyera.
W ramach szkolenia wzbogacili się o porcję informacji na temat obowiązujących
zasad konstruowania plakatu, a także nabyli wiele umiejętności praktycznych
dotyczących projektowania plakatu z użyciem programu komputerowego. Uczestnicy
warsztatów pogłębili swoją wiedzę w zakresie skutecznej perswazji i techniki
tworzenia reklamy drukowanej, jak również otrzymali wiele wskazówek dotyczących
wykorzystania psychologii w reklamie. Tematyka warsztatów obejmowała także
zagadnienia związane z komputerowym projektowaniem plakatu oraz przygotowaniem
go do druku (np. formatowanie tekstu, rodzaje i obróbka grafiki, warstwy, pola
tekstowe czy też ustawienia wymiarów projektu). Uczestnicy szkolenia mogli
zastosować zdobyte umiejętności
w praktyce, konstruując plakat promujący ideę patriotyzmu „100 lat
Niepodległej”, a tym samym wykorzystać swój fach w życiu społecznym.
Poza udziałem w zajęciach warsztatowych, uczniowie klasy II technik organizacji reklamy odbyli wycieczkę zawodową do studia Telewizji Lokalna TV w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby skonfrontować własną wiedzę na temat mediów, zdobywaną podczas zajęć lekcyjnych, z realiami pracy telewizji. Mieli tam możliwość poznać od kuchni najpopularniejsze medium reklamowe, spróbować swych sił przy produkcji serwisu informacyjnego a także uczestniczyć w autentycznym nagraniu programu telewizyjnego. Usłyszeli mnóstwo ciekawych rzeczy na temat telewizyjnej codzienności od dziennikarzy Lokalnej TV, którzy odkryli przed nimi wiele tajników pracy w mediach.
/IŁ, DM/
Nasi uczniowie w krajowej czołówce!
Uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Jałocha, Mikołaj Lisowski, Magdalena Kwiecień oraz Laura Bojek, zakwalifikowali się do ścisłego finału ogólnopolskiego konkursu „Czyste środowisko – czyste powietrze”, którego celem było upowszechnienie wiedzy z zakresu zanieczyszczeń powietrza, smogu i zachowań prozdrowotnych.
Finałowe zmagania odbyły się w Centrum
Nauki Kopernik w Warszawie. Nasi uczniowie otrzymali dyplomy i listy
gratulacyjne za wykazanie się kreatywnością
i pomysłowością w konkursowych zmaganiach.
Opiekunem naszych finalistów była Pani Hanna Sachno. /HS,UJ
Razem dla bezpiecznego Internetu
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 rozwijają kompetencje cyfrowe, realizując projekt „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2018”. Cele kolejnej, ósmej edycji przedsięwzięcia skupiają się wokół upowszechnienia zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów Internetu i promocji Dnia Bezpiecznego Internetu 2019.
W ramach projektu odbyły się spotkania z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej w Kielcach oraz pracownikami firmy Allegro na temat cyberprzemocy i cyberprzestępczości oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich. Ponadto, uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych oraz umiejętnego wykorzystania narzędzi informatycznych dostępnych w chmurze. Projekt zakończy się konkursem na infografikę na temat „Internet w województwie świętokrzyskim” z okazji dwudziestolecia powstania województwa świętokrzyskiego.
Poprzez udział w przedsięwzięciu młodzi ludzie kształtują właściwe postawy wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka. Rozwijają również umiejętność odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych i wykorzystywania technologii informacyjno – komunikacyjnych.
Projekt realizowany jest we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i objęty jest patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Wojewody Świętokrzyskiego oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.
Szkolnym koordynatorem projektu jest Pan Krzysztof Hoyer. /UJ
Kolejna runda rekrutacji na praktyki zagraniczne!
Następna
grupa uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim może ubiegać się
o udział w praktykach zagranicznych w ramach projektu „Mobilność uczniów szansą
na rozwój osobisty i zawodowy” współfinansowanego w ramach programu Unii
Europejskiej Erasmus+, nr projektu 2018-1-PL01-KA102-048277.
Zapraszamy rodziców i uczniów klas drugich Technikum Nr 2 w kształcących się w zawodach technik budownictwa i technik organizacji reklamy na spotkanie informacyjne dotyczące realizacji projektu, które odbędzie się 15 listopada 2018 r o godzinie 17.15 w sali h1. /IŁ, ES
Za nami „Tydzień dla Niepodległej”
Cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi włączyli się w dniach 5 – 9 listopada w organizację „Tygodnia dla Niepodległej”. Celem przedsięwzięcia było wyjątkowe i godne uczczenie 100 – letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
W tym czasie odbywały się projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, przedstawiających trudne drogi Polaków do niepodległości oraz konkursy nawiązujące do tej tematyki. Cała szkoła została udekorowana w biało – czerwone barwy okolicznościowych plakatów, haseł oraz cytatów dotyczących Polski. Zorganizowano również wystawę poświęconą Polakom zasłużonym dla niepodległości. W czasie przerw międzylekcyjnych prezentowane były: patriotyczna muzyka oraz multimedialne prace przygotowane przez uczniów. Ponadto, młodzież z Samorządu Uczniowskiego przygotowała biało - czerwone kotyliony, które uświetniły finał obchodów „Tygodnia dla Niepodległej”.
Podsumowaniem szeregu imprez było przystąpienie całej szkoły do bicia „Rekordu dla Niepodległej” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Punktualnie o 11:11 społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego. Następnie zgromadzeni wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez młodzież pod kierunkiem Pani Beaty Zagórnej – Wrzosek. Zaprezentowano również dwa filmy. Pierwszy przedstawił drogę Polski do niepodległości, a drugi ukazał piękno naszej Ojczyzny, jej niepowtarzalne krajobrazy oraz charakterystyczne zabytki, które są codziennymi świadkami naszej trudnej historii.
Liryczne teksty oraz piękna oprawa muzyczna i plastyczna przedstawienia wzruszyły niejednego słuchacza.
Na koniec uroczystości Pan Dyrektor Jacek
Farys wręczył pamiątkowe dyplomy zwycięzcom konkursów przeprowadzonych w
trakcie „Tygodnia dla Niepodległej”. /UJ
„100 lat Niepodległej”
Młodzież, kształcąca się na kierunkach: technik
organizacji reklamy oraz
technik grafiki
i poligrafii cyfrowej, uczciła 100 – lecie odzyskania niepodległości,
wykorzystując swoje artystyczne talenty i umiejętności zawodowe.
W ramach szkolnego konkursu na plakat, promujący ideę patriotyzmu, pod hasłem „100 lat Niepodległej” wykonano wiele prac, które są dowodem wrażliwości i kreatywności ich autorów. Prace młodych adeptów reklamy i grafiki są pokazem, nie tylko umiejętności posługiwania się specjalistycznymi programami graficznymi, ale również manifestem patriotyzmu i tożsamości narodowej.
Przyznano cztery równorzędne I miejsca dla:
Wiktorii Domańskiej (II TOR), Weroniki Baran
(II TOR), Julii Ciechanowskiej (III TOR) oraz Kingi Bednarowskiej (III
TOR). Wyróżniono również prace: Laury Bojek (II TOR), Izabeli Letkiewicz
(III TOR) oraz Damiana Czerwińskiego (III TOR).
Warto dodać, że młodzi twórcy uczestniczyli
wcześniej w specjalnych warsztatach, przybliżających zasady konstruowania
skutecznego plakatu oraz techniki jego tworzenia. Zajęcia poprowadzili
organizatorzy konkursu, nauczyciele zawodowych przedmiotów
z zakresu reklamy i grafiki: Pani Iwona
Łapińska oraz Pan Krzysztof Hoyer. /UJ
Młodzi dla Niepodległej
Drogi Polaków do niepodległości 1914 - 1918
Pod takim tytułem 7 listopada odbył się szkolny konkurs historyczny, zorganizowany przez nauczyciela historii p. Romana Niedzielę.
Celem konkursu było spopularyzowanie wiedzy z zakresu odbudowy polskiej
państwowości,
z uwzględnieniem politycznych realiów I wojny światowej oraz jej skutków.
Do rywalizacji przystąpiło 25 uczniów z 5 klas. Ich zadaniem było rozwiązanie
testu, złożonego
z 30 pytań, z którym uczniowie poradzili sobie doskonale, wykazując się dużą
wiedzą.
Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy ITB - Bartosz Parcheta. Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Żelazowskiemu z klasy IVTGI, który wyprzedził Igora Solonka z I TB tylko jednym punktem.
Problematyka konkursu nie była łatwa, tym bardziej cieszy wysoki poziom uczestników.
/RN, DM/
ESCAPE ROOM w Budowlance
W ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości nauczycielki języka angielskiego p. Ewelina Sławińska i p. Małgorzata Tarnowska przygotowały dla swoich uczniów niezwykłą lekcję z wykorzystaniem zasad Escape Room.
Uczniowie klasy IV TGI, podzieleni na dwie drużyny, rozwiązywali historyczne zagadki w języku obcym, w których ukryte były kombinacje do kłódek lub wskazówki, gdzie został ukryty kluczyk. Celem zabawy było znalezienie godła.
Lekcja w takiej formie okazała się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie posługiwali się nowoczesnymi technologiami oraz strategiami komunikacyjnymi. Aby rozwiązać zagadki, musieli wykazać się dużą kreatywnością. Zadania wymagały wykorzystania konkretnych umiejętności językowych, zarówno leksykalnych, jak i gramatycznych.
Uczniowie udowodnili, że posiadają zdolność logicznego myślenia oraz potrafią w sposób twórczy wykorzystać swoją wiedzę. Ponadto rozwinęli umiejętności pracy zespołowej i zwiększyli świadomość na temat związku między kulturą własną a obcą.
/ES,DM/
Matematyczne świętowanie czyli „100 zadań dla Niepodległej”
Uczniowie klas I i II technikum w oryginalny sposób
uczcili 100 rocznicę odzyskania niepodległości, przystępując do Szkolnego
Konkursu Interdyscyplinarnego Matematyka
i Historia, pod hasłem „100 zadań dla Niepodległej”.
Trzyosobowe drużyny, reprezentujące poszczególne klasy, rozwiązywały zadania z kontekstem historycznym. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z teorii liczb, pracując z tekstem o marszałku Józefie Piłsudskim. Praktyczne umiejętności rachunkowe były niezbędne w zadaniach dotyczących reformy monetarnej Władysława Grabskiego. Ponadto, uczniowie rozwiązywali matematyczno – historyczną krzyżówkę z hasłem. Odbył się również quiz o Polskiej Szkole Matematycznej oraz najwybitniejszych polskich matematykach.
I miejsce zdobyła drużyna z klasy II TG w składzie: Renata Cichońska, Patrycja Jaklewicz i Grzegorz Opala. II miejsce zajął zespół z klasy II TB: Jakub Cieszkowski, Dorota Serafin oraz Kinga Loranty, a III miejsce wywalczyła klasa II TOR: Julia Wielgus, Julia Soboń i Laura Bojek. Laureatom gratulujemy interdyscyplinarnej wiedzy!
Konkurs zorganizowały nauczycielki matematyki: Dorota Maleszak, Anna Kwietniowska oraz Urszula Jaworska. /UJ
„100 minut z Panem Tadeuszem”
Społeczność szkolna włączyła się w akcję Narodowego Czytania, zainicjowaną przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, której celem w tym szczególnym roku jest promocja czytelnictwa i polskiej literatury patriotycznej. Przedsięwzięcie jest również formą uczczenia jubileuszu 100 – lecia odzyskania niepodległości. Dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie klas: II TOR, II TG/TB poświęcili ten dzień na lekturę fragmentów epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Liryczne teksty wieszcza Adama Mickiewicza skłoniły wszystkich do refleksji nad dziejami dawnej, obecnej i przyszłej Rzeczpospolitej. Impreza odbyła się w bibliotece szkolnej, w której zorganizowano również wystawę poezji i prozy niepodległościowej. Ponadto, uczniowie mogli obejrzeć prace wykonane na konkurs „Młodzi graficy dla Niepodległej”. Organizatorkami przedsięwzięcia były Panie: Beata Zagórna – Wrzosek, Małgorzata Hevalo oraz Marta Greszczyńska. /UJ/
Szkolne Koło PCK - Największym Zbieraczem Złota!
Młodzież działająca w Szkolnym Kole PCK aktywnie pracuje na rzecz środowiska
lokalnego. Młodzi ludzie uczestniczą w cyklicznych akcjach „Gorączka Złota”,
które polegają na zbieraniu drobnych monet na rzecz organizacji ciekawego i
aktywnego wypoczynku wakacyjnego podopiecznych świetlic środowiskowych powiatu
ostrowieckiego.
W tegorocznej, osiemnastej edycji tego pożytecznego przedsięwzięcia
zebrano łącznie pół tony groszówek. Nasi uczniowie wykazali się największą
aktywnością i zgromadzili 18,5 kg monet. Szkolny Klub PCK zdobył I
miejsce i tytuł Największego Zbieracza Złota 2018 w kategorii szkół
ponadgimnazjalnych. Koordynatorkami akcji były Pani Beata Kępińska i
Pani Magdalena Wiśnios. /BK, UJ/
Halloween
Halloween jest okazją, by poszerzyć wiedzę o kulturze krajów obszarów anglojęzycznych, poznać ich zwyczaje i porównać je z polskimi.
Dlatego też 31 października dla uczniów naszej szkoły przygotowano wiele atrakcji. Ciekawie prezentował się także wystrój, gdyż wydrążone przez uczniów dynie zdobiły szkolne korytarze.
O 7.50 odbył się konkurs językowy „Scary Morning”, w którym uczniowie musieli wykazać się znajomością strasznego słownictwa i piosenki Michaela Jacksona „Thriller”. Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy II TOR – Patryk Reginia, a drugie miejsce zajęły uczennice: Kamila Wójcicka i Aleksandra Wójtowicz z klasy III TOR.
Na długiej przerwie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wybrali laureatów dwóch innych konkurencji. Rywalizację na najładniejszą ozdobę Halloweenową oraz najstraszniejsze przebranie wygrali Aleksandra Jałocha i Jakub Rej z klasy II TG. Gratulujemy! /ES, DM/
Nasi uczniowie walczą
o indeksy Politechniki Lubelskiej
24
października odbyły się szkolne eliminacje konkursu Matematyka w Technice dla
Technika, organizowanego przez Politechnikę Lubelską, którego główną
nagrodą jest indeks na wybrany wydział tej uczelni. Najlepszy wynik osiągnęła
Gabriela Surowiec z klasy IV TG i będzie reprezentować naszą szkołę w
etapie międzyszkolnym, który odbędzie się w Lublinie. Gabrysi życzymy sukcesów w
kolejnych etapach konkursu! /UJ
Pasjonaci są wśród nas!
22 października uczniowie klasy III technik organizacji reklamy: Paulina Heidenrejch, Ola Bajon, Kinga Bednarowska oraz Damian Czerwiński uczestniczyli w kolejnej edycji Pasjonatów Artystycznych, organizowanych cyklicznie przez Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim. Młodzież brała udział w warsztatach z zakresu grafiki „Oswoić kreskę i plamę” oraz tworzenia kompozycji kwiatowych „Kwiatowo-kreatywne warsztaty z Bierz-go-Bukiet”. Ponadto, uczestnicy dowiedzieli się, jak prowadzić ciekawego bloga na zajęciach „Bloguj z pasją!”. Odbyły się również warsztaty doskonalące grę na gitarze „FINGERSTYLE – pokaż, co Ci w duszy gra!”. Każde z zajęć prowadzili młodzi, kreatywni ludzie z województwa świętokrzyskiego, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Celem wydarzenia jest zainspirowanie młodzieży do rozwijania swoich pasji i aktywności oraz przekazanie informacji o istniejących programach i ofertach rozwojowych dla młodych ludzi. Inspirujący przedsiębiorcy z naszego regionu opowiedzieli o planowaniu kariery zawodowej i motywacji w dochodzeniu do sukcesu. Młodzież, kształcąca się na kierunku technik organizacji reklamy rozwija z powodzeniem swoje artystyczne pasje. /UJ
NIEPODLEGŁA
17 października uczniowie klasy 1TB uczestniczyli w nietypowej lekcji historii, która odbyła się w Szkole Mistrzostwa Sportowego.
Uczniowie z zaciekawieniem oglądali wystawę poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Mieli możliwość lepszego poznania historii naszego kraju w roku jubileuszu. Obejrzeli materiały archiwalne wytworzone przez Państwo Polskie oraz organizacje społeczne i polityczne po 1918 roku.
Projekt jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, koordynowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” i ma na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcanie rodaków do aktywnego i radosnego świętowania. /DM
>> Regulamin <<;; >> Materiały <<
Akcja godna naśladowania!
Młodzież naszej szkoły zapoczątkowała XVI edycję ogólnopolskiej akcji propagującej honorowe krwiodawstwo - „Młoda krew ratuje życie”. Ośmiu uczniów oddało łącznie 3,6 l krwi w terenowym oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. Krew to niezwykle cenny dar. Nie można jej kupić, ani wyprodukować – można ją otrzymać od drugiego dawcy. W wielu przypadkach ratuje życie. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy otwierają się na potrzeby drugiego człowieka, dzieląc się tym, co najcenniejsze – życiem. Koordynatorem akcji była Pani Beata Kępińska. /BK, UJ/
Młodzi sportowcy dla Niepodległej
11 października na Gutwinie odbył się Bieg na Orientację dla Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowieckiego. Organizatorem zawodów był Zespół Szkół Nr 2, a honorowy patronat nad imprezą objął Pan Zbigniew Duda – Starosta Powiatu Ostrowieckiego. W zmaganiach sportowych wzięły udział drużyny ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych. Młodzi sportowcy pokonali trasę, która miała symboliczny kształt bagnetu, wytyczoną w lesie przez uczniów kształcących się w zawodzie technik geodeta. Punkty kontrolne zorganizowali członkowie Związku Strzeleckiego. Celem przedsięwzięcia było upamiętnienie młodych ludzi poległych za Ojczyznę na trudnej drodze do niepodległości. Po zakończonym biegu młodzież z przygotowanych puzzli utworzyła biało – czerwony kontur Polski. Bieg na Orientację dla Niepodległej był hołdem oddanym młodym bohaterom naszej wolności. Inicjatorkami i organizatorkami imprezy były Panie Beata Kot i Beata Kępińska.
/BK, UJ/
3 i 4 października w Zespole Szkół Nr 2 odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
O tę zaszczytną funkcję walczyli: Krzysztof Barański – klasa IV TGI, Damian Czerwiński – klasa III TBO i Małgorzata Podczasi – klasa III TBO.
Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Sandra Mazur, Natalia Łowkis oraz pani Ewelina Sławińska. Każdy uczeń mógł oddać jeden głos na wybranego kandydata. Po przeliczeniu wszystkich głosów komisja stwierdziła, że w wyniku przeprowadzonego głosowania Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Małgorzata Podczasi z klasy III TBO.
Oto pełna lista kandydatów oraz liczba oddanych na nich głosów:
1. Małgorzata Podczasi - 122 głosy
2. Krzysztof Barański – 52 głosy
3. Damian Czerwiński - 25 głosów
W sumie oddano 198 głosów.
Przed zwycięzcą nie lada wyzwanie. Życzymy wielu sukcesów i wytrwałości w działaniu.
/ES, DM/
Otrzęsiny uczniów klas pierwszych
1 października 2018 roku odbyły się tradycyjne otrzęsiny klas pierwszych.
Uczniowie klas I mrw, I TB i I TPR wraz z wychowawcami wzięli udział w uroczystości przygotowanej przez Samorząd Uczniowski oraz uczniów klasy III TB/TOR.
Na pierwszaków czekało wiele atrakcji. Były konkursy i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Uczniowie, sporządzając portret swojego wychowawcy, udowodnili, że są dobrymi obserwatorami, potrafią dostrzec szczegóły wyglądu oraz cechy odzwierciedlające rysowane postacie. Potwierdzili posiadanie wiedzy na temat naszej szkoły, jak również wykazali się pomysłowością i siłą podczas konkurencji sprawnościowych.
Wychowawcy klas pierwszych też musieli wykonać zadanie – niespodziankę, polegające na przeliterowaniu wylosowanego przez siebie słowa.
W rywalizacji zwyciężyła klasa I mrw i zdobyła główną nagrodę – Dzień bez pytania. Drugie miejsce zajęła klasa I TPR, a trzecie klasa I TB. Wszyscy byli rewelacyjni. Egzamin zdali na szóstkę, więc zdobyli tytuł ucznia Budowlanki i zostali przyjęci do społeczności szkolnej.
Słoneczna pogoda i dobre humory sprzyjały integracji. Po męczących konkurencjach na wszystkich uczestników czekał pyszny poczęstunek.
/MB, DM/
Zawody budowlane na pierwszym planie
26 września w Kielcach odbyła się konferencja zorganizowana przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pana Kazimierza Mądzika, dotycząca rozwoju szkolnictwa zawodowego, a w szczególności branży budowlanej, która w ostatnim czasie przeżywa wyjątkowy deficyt kadrowy. W konferencji wzięli udział przedstawiciele firm budowlanych i szkół ponadgimnazjalnych o tym profilu z województwa świętokrzyskiego. Najlepsze placówki zostały zaproszone przez Kuratorium Oświaty w Kielcach do bliższej współpracy w zakresie wzmacniania roli pracodawców w przygotowaniu zawodowym uczniów. Wśród wyróżnionych placówek znalazła się nasza szkoła. Pan Dyrektor Jacek Farys podpisał trójstronne porozumienie o współpracy z firmą Nieruchomości* R. Grzyb 1991 sp. z o.o. oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. Intencją zawartego porozumienia jest rozwój szkolnictwa zawodowego w zakresie bliższego powiązania kształcenia teoretycznego z praktyczną nauką zawodu. Jako liderzy w powiecie i województwie dajemy przykład dobrych praktyk w organizacji praktycznej nauki zawodu na najwyższym poziomie. /UJ
Działamy na rzecz społeczności lokalnej
Zespół Szkół Nr 2 to szkoła z tradycjami, nierozerwalnie powiązana z Ostrowcem Świętokrzyskim. Placówka od początku swojego istnienia działa aktywnie na rzecz środowiska lokalnego i jego mieszkańców. Przed laty uczniowie szkoły uczestniczyli w budowie Szpitala Miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obecnie młodzież kształcąca się w zawodach: technik budownictwa oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczestniczy w pracach remontowych na terenie szpitala. Podjęliśmy również współpracę z Domem Pomocy Społecznej na osiedlu Słonecznym. W ramach praktyk zawodowych, pod okiem instruktorów, uczniowie wykonują roboty malarskie i posadzkarskie. Z inicjatywą współpracy wystąpił Pan Dyrektor Jacek Farys. Młodzież uczestnicząc w tego typu przedsięwzięciach nie tylko zdobywa doświadczenie zawodowe, ale również uczy się odpowiedzialności za środowisko lokalne i jego mieszkańców. (UJ)
/DM
Niepodległa dla wszystkich
Biblioteka szkolna i nauczyciele historii otrzymali zaproszenie od Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim na wydarzenie "Niepodległa dla wszystkich" w cyklu imprez Europejskie Dni Dziedzictwa.
W ramach współpracy z PBW Filia w Ostrowcu Św. dnia 14 września zorganizowano wyjście z młodzieżą na wykład pana Marka Wójcickiego pt."Ostrowiec w latach I wojny światowej (1914 -1918) oraz wystawę pt. "Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej".
W wydarzeniu tym wzięło udział 24 uczniów z Naszej Szkoły, zainteresowanych tematem. /MG
/MH, MG
Witamy po wakacjach!
Dnia 3 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Szczególnie gorąco witamy w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych. Życzymy Wam wytrwałości i konsekwencji w zdobywaniu upragnionego zawodu oraz realizacji zawodowych planów. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego roku szkolnego! /UJ
Podręczniki szkolne - 2018r.
1 MRW
1 TB
1 TOR
1 TP
2 MRW
2 TB
2 TG
2 TOR
3 MRW
3 TB
3 TOR
4 TB
4 TG
4 TI
Czas na zasłużone wakacje
Społeczność szkolna Zespołu Szkół Nr 2 uroczyście zakończyła rok szkolny 2017/2018. Najlepsi uczniowie otrzymali z rąk Pana Dyrektora Jacka Farysa nagrody książkowe, dyplomy gratulacyjne i podziękowania za wyniki w nauce, godne reprezentowanie szkoły w konkursach przedmiotowych, turniejach zawodowych i sportowych oraz aktywną działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Wśród nagrodzonych uczniów znalazła się Izabela Kućma (III TG), która osiągnęła najwyższą średnią ocen w szkole – 5,21 i jest typowana do stypendium Prezesa Rady Ministrów. Najwyższą średnią ocen w szkole uzyskała klasa III TG/TI a klasa I TOR może pochwalić się najlepszą frekwencją. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanych wakacji! (UJ)
Nasi uczniowie
na Gali Stypendystów Starosty Ostrowieckiego
Zespół Szkół Nr 2 stara się stworzyć swoim uczniom jak najlepsze warunki do rozwijania pasji i zainteresowań. Młodzież korzysta z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych a sumienna praca uczniów i nauczycieli skutkuje sukcesami w konkursach przedmiotowych oraz tematycznych. Laureaci tegorocznych konkursów - szczebla wojewódzkiego i krajowego - zostali zaproszeni na Galę Stypendystów Starosty Ostrowieckiego i z rąk Pana Starosty Zbigniewa Dudy otrzymali nagrody oraz listy gratulacyjne. Wśród uhonorowanych uczniów znaleźli się: Izabela Kućma, Mateusz Ołubiec, Małgorzata Podczasi, Damian Czerwiński, Monika Biały, Daniel Pawełczak, Laura Bojek, Aleksandra Jałocha, Magdalena Kwiecień oraz Mikołaj Lisowski. Pan Dyrektor Jacek Farys odebrał list gratulacyjny za wybitne osiągnięcia szkoły w roku szkolnym 2017/2018. Opiekunowie nagrodzonych uczniów: Roman Niedziela, Iwona Staruch, Krzysztof Hoyer, Anna Kwietniowska i Hanna Sachno otrzymali podziękowania za trud włożony w przygotowania uczniów do konkursów i turniejów zawodowych. Gratulujemy uczniom i nauczycielom oraz życzymy dalszych sukcesów w nowym roku szkolnym. (UJ)
Mistrzowie Algebry
Po raz kolejny odbyły się Mistrzostwa Budowlanki w Algebrze. Do szkolnego finału zakwalifikowało się 24 najlepszych uczestników eliminacji klasowych. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością sprawnego rozwiązywania skomplikowanych równań i nierówności. Zwycięzcą konkursu w kategorii klas pierwszych została Laura Bojek (I TOR). Wśród klas drugich najlepsza była Małgorzata Podczasi (II TOR), a w kategorii klas trzecich zwyciężyły: Izabela Kućma (III TG) oraz Gabriela Surowiec (III TG). Laureaci konkursu otrzymali tytuł Mistrza Algebry i pamiątkowy dyplom. Mistrzostwa Budowlanki w Algebrze zorganizowały nauczycielki matematyki. (UJ)
Matematyczny sukces Norberta
6 czerwca 2018 roku odbył się finał XVII Powiatowego Turnieju Matematycznego dla uczniów Szkół Branżowych I stopnia.
Organizatorami konkursu są nauczycielki matematyki Zespołu Szkół Nr 2, dlatego też etap powiatowy ma miejsce w murach naszej szkoły.
Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze wszystkich ostrowieckich szkół branżowych I stopnia, którzy zmagali się z zadaniami potwierdzającymi zastosowanie matematyki w życiu codziennym. Uczestnicy konkursu wykazali się umiejętnościami matematycznymi oraz logicznym myśleniem.
Wśród laureatów znalazł się Norbert Kryger – uczeń klasy I monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, który zajął III miejsce w tym turnieju (op. Dorota Maleszak). Gratulujemy sukcesu!
/DM, AK, UJ/
„Budowlanka” na rodzinnym pikniku
2 czerwca uczestniczyliśmy w pikniku rodzinnym w ramach powiatowego Roku Rodziny, który przebiega pod hasłem „Rodzina – Nasza Troska, Nasz Skarb”. Wśród wielu atrakcji przewidzianych dla uczestników pikniku znalazł się również tradycyjny „Schools Fashion”, na którym mieliśmy okazję przedstawić ofertę edukacyjną szkoły na nowy rok szkolny. Prezentację poprowadziły Wiktoria Danielska (I TOR) oraz Julia Wielgus (I TOR). Dużym zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko, gdzie zwiedzający mogli obejrzeć ulotki, broszury informacyjne i inne gadżety reklamowe, zaprojektowane i wykonane przez techników organizacji reklamy. Największe uznanie zdobył plakat promujący nowy kierunek kształcenia – technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Ponadto, zorganizowaliśmy konkurs tematycznie związany z budownictwem, które jest tradycyjnym profilem kształcenia szkoły. /UJ
Technicy organizacji reklamy rozwijają swoje pasje
Nasi uczniowie uczestniczyli w kolejnej edycji „Pasjonatów” – tym razem poświęconej szeroko pojętej tematyce artystycznej. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych ludzi z województwa świętokrzyskiego, którzy mają pasję, są aktywni i podoba im się pomysł założenia w przyszłości własnej firmy. W ramach projektu uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy: Małgorzata Podczasi i Damian Czerwiński wzięli udział w warsztatach fotograficznych „Każdy jest fotografem – fotografia artystyczna a współczesne trendy”. Natomiast Sandra Mazur i Natalia Łowkis zgłębiały tajniki projektowania odzieży na warsztacie „Modowy rock and roll – czyli pasja projektowania”. Młodzież wysłuchała również inspirujących wykładów przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego, którzy z powodzeniem prowadzą własne firmy. Organizatorem wydarzenia było Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim. /UJ
XXVI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
12 maja drużyna ZS Nr2 w składzie: Daniel Pawełczak, Karol Krawczyk, Michał Wtorkowski, Iza Kućma, Patrycja Kasicka brała udział w XXVI Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Zawody odbyły się na terenie miasta , każda drużyna miała do zaliczenia 8 stacji. Nasi uczniowie okazali się najlepsi na dwóch etapach specjalnych, zorganizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Powiatową Policji. Zdobyli dwa puchary i dyplomy. Zawody ukończyli ostatecznie na 4 miejscu. Opiekunem drużyny był nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa. /RN
W dniu 11 maja uczniowie z klasy I TOR mieli okazję uczestniczyć w „poranku autorskim” z panią Małgorzatą Wardą, autorką poczytnych powieści dla dorosłych i młodzieży. Organizatorem spotkania była Bursa Szkolna, która jest inicjatorem konkursu czytelniczego, w którym co roku biorą udział uczniowie naszej szkoły. Zaproszenie pani Wardy było naturalną konsekwencją tematyki ostatniej edycji konkursu, książki „5 sekund do IO”.
Młodzież miała wyjątkową okazję bezpośredniego zadawania pytań swojej ulubionej autorce, która okazała się przesympatyczną osobą, chętnie udzielającą odpowiedzi i snującą zabawne opowieści związane ze swoją twórczą pasją.
Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia i zdobycia autografu pisarki. /MH, MG
Matura w „Budowlance”
Kwitnące kasztany to znak, że czas na maturalne zmagania młodych ludzi. Do egzaminu dojrzałości przystąpiło w tym roku szkolnym 74 absolwentów czterech klas: technik budownictwa, technik geodeta, technik informatyk oraz technik organizacji reklamy. Oprócz obowiązkowych przedmiotów maturalnych na poziomie podstawowym nasi absolwenci zdawać będą również egzaminy na poziomie rozszerzonym, między innymi: język polski, język angielski, matematykę, fizykę, wiedzę o społeczeństwie i geografię. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki, które umożliwią młodym ludziom dostanie się na wymarzone studia. /UJ
Szczęśliwej drogi już czas…
Cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym zakończeniu roku szkolnego uczniów klas czwartych. Najlepsi absolwenci otrzymali pamiątkowe nagrody i dyplomy, a ich rodzice listy gratulacyjne, które wręczył Dyrektor Jacek Farys. W imieniu absolwentów przemawiali: Anita Biernat oraz Konrad Badziak, którzy podziękowali za cztery lata wspólnej nauki, zabawy i pracy. W imieniu Samorządu Szkolnego maturzystów pożegnała Wiktoria Kuzka.
Młodsi koledzy przygotowali również prezentację, która przypomniała maturzystom miłe chwile spędzone w murach szkoły. Uroczystość zakończyła pamiątkowa fotografia w gronie klasy/ /UJ
DNI OTWARTE W "BUDOWLANCE"
Już niedługo gimnazjaliści staną przed trudnym wyborem dalszej drogi kształcenia. Dlatego w ramach Dni Otwartych zaprezentowaliśmy bogatą ofertę edukacyjną naszej szkoły. Uczniowie kierunków technik budownictwa oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie przygotowali, między innymi: pokazy robót murarskich, tapeciarskich i po sadzkarskich. Ponadto, gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił w projektowaniu w programie AUTOCAD. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe zawody, które uzupełnią ofertę szkoły w obszarze budowlanym: technik inżynierii sanitarnej oraz monter sieci i instalacji sanitarnych. Technicy organizacji reklamy zaprezentowali gadżety reklamowe, zaprojektowane na zajęciach praktycznych. Gimnazjaliści mogli również obserwować na żywo sposoby wykorzystania dronu do wykonywania zdjęć na potrzeby reklamy oraz pokaz dyplomowanej wizażystki Isabeli Jary, która swój warsztat doskonaliła praktykując w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Stylizacja i wizaż to jedna ze specjalizacji kierunku technik organizacji reklamy.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również technik grafiki i poligrafii cyfrowej, który szkoła zamierza zaproponować od nowego roku szkolnego. Gimnazjaliści uczestniczyli w procesie tworzenia ulotki reklamowej od momentu projektowania aż po profesjonalny wydruk. Dodatkową atrakcją były pokazy drukowania przestrzennego i drukarki 3D oraz obróbka grafiki rastrowej na żywo, z wykorzystaniem green screena. Technicy geodeci zaprezentowali specjalistyczny sprzęt geodezyjny, którym dysponuje szkoła oraz wykorzystanie dronu w procesie tworzenia map. Jednym z punktów programu była projekcja filmów reklamowych, które wykonali uczniowie oraz fotorelacji z imprez i wycieczek szkolnych. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Radio Kielce. /UJ
Rozstrzygnięcie konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność"
W czwartek 26 kwietnia w Kielcach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu
Wiedzy
Organizatorem był NSZZ "Solidarność" Region Świętokrzyski . Uczennica
naszej szkoły Izabela Kućma z klasy 3TGI została finalistką konkursu ,
otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową. /RN
Fundusze Europejskie w „Budowlance”
Po raz drugi uczestniczyliśmy w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”, organizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W przedsięwzięciu uczestniczyły dwie klasy: III TG/TI oraz I TOR. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się o tym, jak Fundusze Europejskie pomagają młodym ludziom przekuć pomysł w dobrze prosperujący biznes. Młodzież obejrzała film informacyjny o platformach startowych oraz pracowała z komiksem. Wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie dotyczącym programu Polska Wschodnia oraz zakładania innowacyjnych przedsiębiorstw. W klasie I TOR nagrody w postaci bonów książkowych otrzymali: Julia Wielgus, Laura Bojek oraz Weronika Baran. W klasie III TG/TI zwycięzcami konkursu zostali: Kacper Wielopolski, Kamil Heidenrejch oraz Kinga Peszko. Gratulujemy wiedzy o funduszach unijnych oraz życzymy sukcesów w konkursie „Start–up na piątkę”. /UJ 23 kwietnia 2018 roku w Bursie Szkolnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbył się Powiatowy Konkurs "Lubię czytać", objęty honorowym Patronatem Naczelnika Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych w Ostrowcu Św. Tematem tegorocznej edycji była książka Małgorzaty Wardy pt. „5 sekund do Io”. Idea konkursu polegała na propagowaniu czytelnictwa wśród młodzieży
Tematyka książki wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród szkolnych czytelników i jest prośba o zakup kolejnego tomu powieści. /MH
19 kwietnia uczniowie kierunku technik budownictwa świętowali
„Szkolny Dzień Budowlańca”.
Uczniowie "Budowlanki
"na konkursach 12 kwietnia uczniowie ZS Nr 2 brali udział w dwóch konkursach. Pierwszy to finał wojewódzkiego konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność". Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl.3TGI Izabela Kućma . Wyniki poznamy dopiero 27 kwietnia. Drugi to powiatowe eliminacje konkursu 'Młodzież zapobiega pożarom". Uczennica naszej szkoły Laura Bojek z kl. 1TOR zajęła 3 miejsce , drugi nasz reprezentant Daniel Pawełczak z kl.3TB był czwarty. /RN Uśmiechnij się z "Budowlanką"
W naszej szkole zorganizowano kolejną edycję cyklicznej imprezy pod hasłem: „Uśmiechnij się z Budowlanką”. Termin nie był przypadkowy, bowiem organizatorzy: p. Beata Kępińska, p. Małgorzata Bajerczak, p. Ilona Wesołowska p. Ewelina Sławińska oraz p. Agnieszka Klimkowska, postawili na piątek 13 kwietnia by w ten sposób pokazać, że data uważana przez wielu za pechową może kojarzyć się również z miłymi wydarzeniami. Tego dnia dla uczniów szkoły zorganizowano pokazy taneczne w wykonaniu profesjonalnych tancerzy Kingi Ziębory oraz Jakuba Ogonowskiego oraz pokaz sekcji bokserskiej Klubu Sportowego KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Samorząd szkolny również przygotował moc atrakcji w postaci zabawnych skeczy. Na niezdecydowanych czekał poradnik szkolnej mody wiosennej. Aby zaktywizować publiczność dla reprezentacji poszczególnych zawodów przygotowano gry i zabawy związane z kierunkami kształcenia szkoły. Uczniowie mogli rywalizować podczas spotkania „Kierunki na raucie” jakie odbyło się w ramach imprezy „Uśmiechnij się z Budowlanką”. To niecodzienne wydarzenie ozdobiła swym głosem Roksana Wrzesień, która brawurowo wykonała największe przeboje Rihanny i Beyonce. Uczniowie biorący udział w spotkaniu z radością podkreślają, iż tego typu wydarzenia są niezbędne w kalendarzu szkolnym, bowiem mają nie tylko walor edukacyjny lecz także uczą wielu cennych kompetencji społecznych jak praca w grupie czy kreatywność, które okazują się być przydatne w dorosłym życiu. /IW
PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI SZKÓŁ
PONADGIMNAZJALNYCH
Budowlankowa Baba Wielkanocna
W minioną niedzielę dnia 25 marca 2018r.odbył się IV Kiermasz Tradycji Wielkanocnych. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Celem imprezy była promocja lokalnych zwyczajów oraz potraw związanych z Wielkanocą. Nie mogło zabraknąć również konkursów do udział w których zaproszono szkoły ponadgimnazjalne. Reprezentacje szkół rywalizowały ze sobą w konkursie na Rodzinną Babę Wielkanocną oraz na Najpiękniejszą Palmę Powiatu Ostrowieckiego. Uczniowie z naszej szkoły zaprezentowali wspaniały pokaz w czasie którego uczestnicy Kiermaszu mogli poznać ofertę szkoły w niepowtarzalnym Wielkanocnym wydaniu. Kolorowe pisanki, przepiękna palma oraz okazała baba Wielkanocna to elementy, których nie mogło zabraknąć w naszej „Rodzinnej Babie”. Nasza praca została doceniona przez jury konkursowe, które przyznało szkole I miejsce w kategorii na Najpiękniejszą Palmę. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy pod kierunkiem nauczycieli spisali się na medal. /IW
Dnia 22 marca 2018 roku rozstrzygnięty został konkurs filmowy „Mój zawód – moja przyszłość”, którego jak co roku organizatorem było Kuratorium w Kielcach we współpracy z TVP3, Targami Kielce, PFRON oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną „Starachowice”. Do konkursu przystąpiło 71 uczniów z 31 szkół gimnazjalnych jak ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego nadsyłając 41 filmów. Z 19 zaproponowanych zawodów uczestnicy wybrali 10. Celem konkursu było: · - promocja i przybliżenie specyfiki kształcenia oraz wykonywania pracy w wybranych zawodach, - upowszechnienie informacji na temat wybranych zawodów szkolnictwa zawodowego, - zachęcenie dzieci i młodzieży szkół do wyboru edukacji w szkołach zawodowych, - stworzenie oryginalnych projektów prac promujących ciekawe zawody, - rozbudzanie kreatywności wśród młodzieży, - doskonalenie praktycznych umiejętności posługiwania się nowoczesnymi instrumentami promocji. ![]() Małgosia Podczasi i Damian Czerwiński z klasy II technik organizacji reklamy dumnie reprezentowali naszą szkołę podczas uroczystej gali rozdania nagród, która odbyła się na „Targach Kielce” ponieważ deklasując kilkudziesięciu uczestników konkursu dostali się do ścisłej czołówki. Komisja Konkursowa powołana przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty postanowiła przyznać im III miejsce za krótki film pt. „zbuduj swoją przyszłość”, w którym uwzględnili specyfikę zawodu technik budownictwa.
Praca i zaangażowanie naszych uczniów w telewizji szkolnej CZYLI.TV zostało docenione przez wręczenie pamiątkowych dyplomów. Młodzi adepci sztuki telewizyjnej dostali także cenne nagrody rzeczowe wręczone przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Na koniec naszą szkołę czekało kolejne wyróżnienie, po pamiątkowym zdjęciu z wszystkimi uczestnikami, jako jedyni zostaliśmy wybrani do udzielenia wywiadu dla telewizji TVP3. To był dzień pełen wrażeń, który na pewno pozostanie w pamięci Małgosi i Damiana jak i opiekuna grupy – Pana Krzysztofa Hoyera /KH
Dzień Przedsiębiorczości Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego Dzień Przedsiębiorczości, organizowanego we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W tym roku akcja objęta była honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie uczniów ze specyfiką lokalnego rynku pracy poprzez jednodniowe wizyty uczniów w przedsiębiorstwach branżowych, związanych z profilem ich kształcenia. Technicy organizacji reklamy i technicy informatycy odwiedzili w tym dniu: Telewizję Lokalną, Radio Ostrowiec oraz Bank PKO BP Oddział 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Technicy budownictwa zapoznali się z organizacją pracy Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego S.A. Młodzi ludzie poprzez udział w programie mogą zweryfikować swoje wyobrażenia o wybranym przez siebie zawodzie. Wizyty ułatwią im również optymalnie zaplanować własną ścieżkę kariery i rozwoju zawodowego. Wszystko to dzięki życzliwości i wsparciu lokalnych firm, którym dziękujemy za poświęcenie młodym ludziom swojego cennego czasu. /UJ
MISTRZOWSKI KWARTET TENISOWY!
SUKCESY SPORTOWE
TENISISTEK I TENISISTÓW!
![]() Po fali zwycięstw reprezentacji naszej szkoły w piłce ręcznej , siatkowej, koszowej i futsalowej przyszła kolej na tę najmniejszą- tenisową. W dniach od 13 do 16 marca, w gościnnych progach ZS Nr3, odbywały się Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowieckiego w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. I z tych zawodów nie wróciliśmy bez pucharów! W rywalizacji brało udział 18 drużyn dziewcząt i tyle samo chłopców z 9 szkół naszego powiatu. Nasze tenisistki, uczennice klasy I TOR : Dorota Serafin i Martyna Witkowska pierwszy raz w historii wywalczyły dla Budowlanki miejsce na podium. Dziewczęta pokonując 8 zespołów, jakie system rozgrywek postawił im na drodze, zdobyły II miejsce i tytuł Wicemistrzyń Powiatu Ostrowieckiego w Tenisie Stołowym. Brawo, brawo, brawo! Dwa dni później podobny sukces mogli świętować chłopcy. Duet: Jakub Jabłoński i Kamil Gromek (uczniowie kl. II TOR) wykazali się wspaniałą grą i w pięknym stylu wywalczyli sobie III miejsce. Trzeba dodać, że Panowie powtórzyli zeszłoroczny sukces utrzymując trzecią lokatę na tych wyjątkowo trudnych zawodach. Konkurencja rozgrywała się na bardzo wysokim poziomie wszystkich uczestników i zajęcie miejsca na podium świadczyło o klasie naszych reprezentantów. Gratulacje już teraz i powodzenia na zawodach wojewódzkich! /KK SPEKTAKULARNY SUKCES MATEUSZA!
15 marca 2018 roku w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i
Organizacji Pracy w Radomiu odbył się Finał Wojewódzkiego Konkursu
„Budownictwo – moja przyszłość”, do którego uczniowie z naszej
szkoły, przygotowywani przez p. Iwonę Staruch przystąpili już po raz
trzeci.
Krew zamiast kwiatka od Budowlanki - 20 marca 2018
Jak co roku nasza młodzież uczestniczyła w akcji oddawania krwi "krew zamiast kwiatka". Zebraliśmy łącznie ponad 4 litry krwi dla Amazonek, kobiet zmagających się z ciężką chorobą raka piersi. Akcja ma wymiar świętokrzyski. Ten cenny lek wędruje na oddział onkologiczny w szpitalu ŚPO w Kielcach. Kilku z uczniów po raz pierwszy przełamało swoje słabości i wykazało się odwagą, biorąc udział w tej szczytnej akcji. /BK
Gratulujemy odwagi! ![]() Poznajemy nowe technologie w budownictwie
Poszukiwanie taniej i odnawialnej energii to trend, który od kilku lat cieszy się w branży budowlanej rosnącym zainteresowaniem. Stąd, dnia 19 marca uczniowie klas: I, III i IV technikum, kształcący się w zawodzie technik budownictwa wysłuchali wykładu dr inż. Tadeusza Siudaka - pracownika naukowego Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu. Prelekcja p.t. „Alternatywne źródła energii w budownictwie” dotyczyła budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Współpraca szkoły z wyższymi uczelniami jest gwarancją teoretycznego kształcenia zawodowego na najwyższym poziomie. /UJ
Szkolny Klub Wolontariatu znowu w akcji! 16 i 17 marca, w naszym mieście odbywała się Świąteczna Zbiórka Żywności, organizowana przez dobroczynną organizację Bank Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim. Celem tej akcji było zgromadzenie produktów żywnościowych, które jeszcze przed świętami zostaną przekazane ubogim mieszkańcom naszego miasta. Ważnym trybikiem w tej machinie dobroczynności byli wolontariusze naszej szkoły, którzy nie żałując swego wolnego czasu z poświęceniem pełnili dyżury w sklepie " Milla" na oś. Stawki i zachęcali klientów sklepu do dzielenia się dobrem. Kolejny już raz niezawodnością w tego typu akcji wykazały się: Wiktoria Cierpisz, Iwona Szwagierek, Wiktoria Ozdoba, Ola Zimoląg, Julia Soboń, Amelia Słowińska, Jula Wielgus, Wiktoria Domańska, Wiktoria Danielska. Dzięki Im za to! /KK Dzień Matematyki 2018
Już po raz drugi nasza szkoła włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Matematyki, organizowanego przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve, pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Tegoroczna edycja akcji przebiegała pod hasłem „Matematyka od kuchni” i składała się z dwóch części: testowej i praktycznej. Najpierw uczniowie, pracując w zespołach zmagali się z zadaniami teoretycznymi, które wymagały, między innymi, znajomości i sprawnego przeliczania jednostek miary oraz umiejętności stosowania w praktyce obliczeń procentowych, ciągów liczbowych i figur geometrycznych. Uczestnicy mogli wykorzystywać wszelkie
źródła informacji, gdyż nadrzędnym celem matematyki jest nauka myślenia
a nie zapamiętywania wzorów. W drugiej części zmagań młodzież
przygotowała „matematyczne” kanapki oraz deser, wykorzystując w praktyce
figury geometryczne oraz pojęcie symetrii. W zmaganiach brało udział
osiem drużyn z klas: I, II i III technikum. Na I miejscu uplasowały się dwie drużyny,
uzyskując tę samą liczbę punktów: Ola Nowak, Gabrysia Surowiec,
Krzysiek Wojciechowski (III TG) oraz Kinga Loranty, Oliwia Kuzka,
Jakub Cieszkowski (I TB). II miejsce wywalczyła drużyna w składzie:
Julia Soboń, Julia Wielgus, Laura Bojek (I TOR), a III miejsce
uzyskali: Kinga Peszko, Hubert Lenart, Krzysiek Żelazowski (III
TI). Poza konkursem uczniowie przygotowali świąteczne Budowlaniec potrzebny od zaraz
Uczniowie klas, kształcących się w zawodach budowlanych: technik budownictwa oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, spotkali się z przedstawicielami Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego S.A.: Tomaszem Marcinowskim – wiceprezesem ds. techniczno – produkcyjnych oraz Arkadiuszem Włodarczykiem – kierownikiem działu pracowniczego. Spotkanie miało na celu przybliżenie warunków pracy i płacy, które firma oferuje swoim pracownikom oraz zachęcenie młodych adeptów sztuki budowlanej do podjęcia pracy w przedsiębiorstwie po ukończeniu nauki w szkole. Dodatkową zachętą dla młodzieży są stypendia fundowane uczniom, osiągającym najlepsze wyniki w nauce oraz możliwość odbywania w firmie płatnych praktyk uczniowskich. Ostrowiecki Kombinat Budowlany patronuje od dwóch lat oferowanym przez szkołę budowlanym kierunkom kształcenia, umożliwiając młodzieży oraz nauczycielom zawodu dostęp do nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych. W ten sposób myślące perspektywicznie firmy współpracują ze szkołą w przygotowaniu merytorycznym i praktycznym swoich przyszłych pracowników. Nasi uczniowie, dzięki nowatorsko prowadzonemu kształceniu zawodowemu, są dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy. /UJ Przyjaźń Szkolnego Klubu Wolontariatu z 6 – latkami Nasze uczennice Julia Soboń, Amelia Słowińska, Martyna Witkowska oraz Kinga Loranty, które na co dzień prężnie działają w Szkolnym Klubie Wolontariatu dnia 12 marca 2018r. odwiedziły grupy sześciolatków z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 na ulicy Trzeciaków, by poczytać najmłodszym, a tym samym zachęcić do nauki liter i samodzielnego czytania bajek. Uczennice niczym wytrawne animatorki przygotowały i poprowadziły imprezę o nazwie: „Rączki przyjaźni”, podczas której maluchy z klas zerowych mogły wziąć udział w licznych grach i zabawach. Opiekunem naszych wolontariuszek była p. Beata Kępińska./ IW Budowlanka pamięta o bohaterach. 8 marca w ZS Nr 2 odbył się szkolny konkurs historyczny- "Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych". Celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży wiedzy o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań. Konkurs wygrała uczennica klasy 1 TOR Wiktoria Domańska , 2 miejsce Laura Bojek również klasa 1 TOR , trzecie miejsce przypadło uczniowi klasy 2 TBO Michałowi Jezierskiemu. Uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy. Konkurs przygotował i przeprowadził nauczyciel historii. /RN
Nasi uczniowie z wizytą na uczelni
9 marca uczniowie klas drugiej i trzeciej, kształcący się w zawodach: technik organizacji reklamy i technik budownictwa odwiedzili Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Celem wizyty były wykłady, prezentacje i zajęcia warsztatowe z zakresu przedsiębiorczości oraz tak zwanych „kompetencji miękkich” – cech bardzo cenionych na współczesnym rynku pracy. Uczniowie wysłuchali wykładu mgr Katarzyny Lipskiej „Być jak Rocky Balboa – o motywacji” oraz dr Magdalena Rycerz-Fiuk – "Sukces jest w Tobie". Prelekcja miała charakter mowy motywacyjnej. Alternatywnie młodzież miała możliwość sprawdzić się w symulacyjnej grze ekonomicznej: „Sprawdź się w biznesie”, której moderatorami byli doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Wizyta na kieleckiej
uczelni była jednym z wielu przykładów współpracy szkoły ze środowiskiem
akademickim. Tego typu przedsięwzięcia poszerzają wiedzę i horyzonty myślowe
młodych ludzi. Opiekunami grupy byli: Pan Hoyer Krzysztof, Pan
Niedziela Roman oraz Pan Rutkowski Maciej. /KH Klasa 4TB
zwycięzcą turnieju
Turniej ten na stałe wpisał się w życie sportowe naszej szkoły, gdyż jest rozgrywany już od kilkunastu lat. W tym roku został rozegrany w dniach 5 – 8 marca w godzinach14.15 – 15.45. Do udziału w zawodach zgłosiło się cztery zespoły klasowe, które rozegrały mecze systemem „każdy z każdym” i czasem gry 2x12 min. Najlepiej zaprezentowała się drużyna z klasy 4 TB zwyciężając we wszystkich spotkaniach. Drugie miejsce zdobyła klasa 3TB a trzecie klasa 1TGB. Drużyna klasy 4TB
wystąpiła w składzie: Zawody zorganizował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Krzysztof Wójcik. /KW
Twoje zdrowie w Twoich rękach, czyli Szkolny Dzień Profilaktyki Szkolny Dzień Profilaktyki jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez szkolnych. Dnia 7 marca 2018r. miała miejsce kolejna edycja dedykowana uczniom klas pierwszych technikum oraz szkoły branżowej. Z tej okazji odbyły się ciekawe warsztaty oraz prelekcje specjalistów, którzy uwrażliwiali młodzież na to jak wielkie znaczenie dla naszego życia i zdrowia ma profilaktyka. ![]() Tegoroczną edycję rozpoczęła pani Urszula Jaworska – wicedyrektor szkoły, która powitała przybyłych gości oraz wręczyła nagrodę dla laureata konkursu profilaktycznego pod hasłem: „Twoje zdrowie w Twoich rękach”. Pierwszą prelegentką, która zachęcała młodzież do zdrowego odżywiania się była pani Ilona Kaniewska – pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas wykładu młodzież mogła dowiedzieć się jak przygotować pożywny posiłek, w jaki sposób dobierać właściwe dla siebie porcje oraz jak cenne właściwości dla naszego organizmu posiadają owoce i warzywa. Kolejnym punktem dnia profilaktyki było spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy przybliżyli młodzieży temat cyberprzemocy oraz uzależnienia od dopalaczy i innych środków odurzających. Naszym gościem był także pan D. Czupryński – ratownik medyczny, który przedstawił młodzieży korzyści płynące z działania w wolontariacie zachęcał uczniów do samorealizacji poprzez pomaganie potrzebującym. Na zakończenie spotkania prelekcję wygłosiła pani Beata Kępińska, nauczyciel wychowania fizycznego, która przybliżyła młodzieży tematykę programu profilaktycznego „W stronę dojrzałości” – zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia, jaki właśnie rusza w Zespole Szkół Nr 2. Celem programu jest poprawa zdrowia prokreacyjnego wśród młodzieży ponadgimnazjalnej, przeciwstawianie się demoralizacji oraz zbyt wczesnej seksualizacji młodzieży, a także wskazanie jak dokonywać właściwych wyborów w życiu dotyczących płodności, poprzez kształtowanie prawidłowych postaw prokreacyjnych. Organizatorami Szkolnego Dnia Profilaktyki były: p. Beata Kępińska, p. Beata Kot, p. Ilona Wesołowska, p. Hanna Ziółkowska- Raban. /IW
/ES Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
W ramach Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Zespole Szkól nr 2, 1 marca odbył się pokaz filmu pt: „Wyklęty”. Film porusza zawiłe problemy polskiego podziemia niepodległościowego po zakończeniu II wojny światowej. Uczniowie wykonali także gazetkę historyczną poświęconą tej problematyce. Wcześniej 28 lutego grupa młodzieży naszej szkoły uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe. Uczniowie wysłuchali 2 wykłady: „System polityczny w Polsce w latach 1945-1947” oraz „Żołnierze Niezłomni na Kielecczyźnie 1945-1950”. 1 marca grupa młodzieży naszej szkoły obejrzała film „Pachołki Moskwy” i wysłuchała koncertu pieśni patriotycznych. Impreza odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica. 2 marca czteroosobowy zespół naszej szkoły w składzie: Mateusz Bidziński, Michał Miśta, Karol Krawczyk, Michał Chodakowski uczestniczył w zawodach strzeleckich na strzelnicy „Świt” w Starachowicach. /RN
Rekolekcje Wielkopostne odbędą się 14,15,16 marca 2018r. Zajęcia lekcyjne w tych dniach odbywać się będą do 10:20. ZSNR2 w Ostrowcu Św. zajęło III miejsce
Dzikie perliczki pokonały gołębie miłości
W turnieju wzięło udział ponad 80 uczestników z województwa świętokrzyskiego, którzy rywalizowali ze sobą w pięcioosobowych składach. Drużyny grały ze sobą w czterech grupach po cztery drużyny, wyjść z grupy mógł tylko jeden zespół - w ten sposób wyłoniono najlepszą czwórkę, która przeszła do fazy pucharowej. Cztery miejsca z podium otrzymały odpowiednio:
I miejsce - „Dzikie Perliczki”
miejsce II - Gołębie Miłośći
miejsce III -
Trans Katarina
miejsce IV -
Kapciula Squad Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a czwórka z podium drobne upominki od naszej szkoły, natomiast zwycięska drużyna nagrody rzeczowe w postaci power-banków. Dziękujemy sponsorom turnieju Świętokrzyskiemu Bankowi Żywności oraz Związkowi Solidarność. Drużyny biorące
udział w turnieju: ![]() ![]()
Uczymy się od fachowców
![]()
Jak zaistnieć i utrzymać się na rynku? W jaki sposób pozyskać klientów? Co
stanowi o atrakcyjności produktu dla konsumentów? Jaką zastosować formę
promocji i reklamy, aby zwiększyć zyski? – Odpowiedzi na te i inne pytania,
które codziennie zadają sobie przedsiębiorcy i dyrektorzy firm, poszukiwali
uczniowie kierunku technik organizacji reklamy podczas warsztatu na temat
„Zastosowanie wybranych kanałów reklamy na przykładzie rynku wydawniczego w
Polsce” przeprowadzonych dn. 9. 02. 2018 przez panią Sylwię Borek,
specjalistkę do spraw marketingu, menadżera z wieloletnim doświadczeniem,
wydawcę. Zajęcia umożliwiły uczniom utrwalenie i poszerzenie wiedzy
specjalistycznej oraz poznanie wielu zagadnień fachowych z punktu widzenia
doświadczonego praktyka. Poza dużą dawką informacji i porad praktycznych
uczniowie mieli możliwość zdobycia nagród rzeczowych za aktywny udział w
zajęciach oraz ciekawe pomysły na działania w ramach kampanii reklamowej dla
produktu pojawiającego się na rynku. /IŁ
![]() ![]()
/JF
Mistrzostwa dziewcząt i chłopców
ZS Nr 2 w Tenisie Stołowym ![]() I tak w kategorii chłopców Mistrzem ZS NR 2 został Jakub Jabłoński (2TB/TOR), II-msc zajął Bartosz Styczeń (1TB), III-msc - Maciej Forma (3TB), IV-msc -Kamil Gromek (2TB/TOR), V-msc - Konrad Badziak (4TG/TB). W kategorii dziewcząt ustalona została następująca kolejność: I msc i tytuł Mistrzyni ZS NR 2 w Tenisie Stołowym - Dorota Serafin (1TB), II -msc zajęła Martyna Witkowska (1TB), III msc - Izabela Kućma (3TG/I). Finaliści tego turnieju, zorganizowanego przez nauczycieli w-f , panie: Beatę Kępińską i Katarzynę Kobuszewską, zapewnili sobie start w zawodach szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkim finalistom gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach na szczeblu rozgrywek powiatowych! /KK Wystrzałowa "budowlanka" W dniu 6 lutego 2018 roku reprezentacja Zespołu Szkół Nr 2 brała udział w konkursie strzeleckim w ramach międzyszkolnej Ligi Strzelectwa Sportowego. Zawody odbyły się w Starachowicach na strzelnicy "Świt" gdzie nasi uczniowie składzie :Mateusz Bidziński, Michał Miśta i Karol Krawczyk zajęła 3 miejsce pokonując tym samym wszystkie szkoły z naszego miasta.
Kolejne zawody odbędą się w kwietniu. /RN PODSUMOWANIE AKCJI „ZŁÓŻ SERCA DLA HOSPICJUM” 7 lutego 2018 roku
zakończyliśmy akcję Szkolnego Klubu Wolontariatu „Złóż serca dla Hospicjum”.
Była to już 6 edycja akcji organizowanej przez Małopolskie Hospicjum Dziecięce w
Krakowie. Walentynek przez wolontariuszy wraz z ulotkami informującymi o działalności Hospicjum. Akcja pokazała, że zawsze można liczyć na zaangażowanie uczniów naszej szkoły:) Dziękujemy za włączenie się w tą szlachetną akcję! Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariatu /ES III miejsce koszykarzy
Mistrzostwa powiatu w koszykówce chłopców odbyły się w hali sportowej III LO (Broniewski) w dniach 22 -26 stycznia. Drużyna naszej szkoły w meczach grupowych zdecydowanie pokonała gospodarzy turnieju 30:21 oraz drużynę ZSnr3 31:18 i uległa zawodnikom LO nr I 31 : 33 mimo tego zajęliśmy pierwsze miejsce w grupie. Kolejnym przeciwnikiem w meczu półfinałowym była drużyna ZSOMS, która pokonała nas 30 : 28. Mecz o 3 miejsce rozegraliśmy z zawodnikami III LO ponownie wygrywając w sposób zdecydowany wynikiem 32 : 18. Trzej wyróżnieni zawodnicy z naszego zespołu otrzymali dyplomy: Suska Łukasz, Łepecki Damian, Granat Kacper
Drużyna naszej szkoły wystąpiła w składzie: Suska Łukasz, Szymański Łukasz, Łepecki Damian, Granat Kacper, Górzyński Dawid, Chodakowski Michał, Fil Łukasz, Styczeń Bartosz, Szydłowski Wojciech, Kołodziej Igor . Gratulacje !!! Opiekun: KRZYSZTOF WÓJCIK (KW)
Szkolny Klub Wolontariatu czyta najmłodszym
Uczennice aktywnie działające w Szkolnym Klubie Wolontariatu wybrały się dnia 25 stycznia 2018r. pod opieką p. Beaty Kępińskiej do Przedszkola im. Marii Konopnickiej by poczytać najmłodszym. Piękne interpretacje bajek w wykonaniu uczennic klasy I TG: Martyny Witkowskiej, Oliwii Kuzki oraz Kingi Loranty, a także Laury Bojek z kl. I TOR, pozwoliły dzieciom na moment zapomnieć o rzeczywistości i przenieść się w świat bajki. (IW)
W obecnym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do obchodów Dnia Godności. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka – Marka Michalaka. Polskie obchody Dnia Godności potrwają do końca roku szkolnego 2017/2018. Światowy Dzień Godności przypomina o tym, że szacunek i godne życie przysługują każdemu człowiekowi. To wyjątkowa inicjatywa, obejmująca swoim zasięgiem ponad 60 państw na całym świecie, skupiająca społeczność wokół tematu wzajemnej tolerancji i życzliwości. W ramach obchodów Dnia Godności w Polsce , którym przyświecało hasło „RÓŻNI, ALE RÓWNI” wychowawcy wszystkich klas w naszej szkole przeprowadzili warsztaty „HEJT? HEJTU NIE PROMUJĘ, HEJT BANUJĘ, BO REAGUJĘ”. /HS,HZ
Szkolny Klub Wolontariatu i Samorząd Uczniowski zaprasza uczniów Zespołu Szkół Nr 2 do wzięcia udziału w akcji
SERCE DLA HOSPICJUM
Akcja ta jest organizowana przez Małopolskie Hospicjum Dziecięce w Krakowie i polega na wykonaniu serca według wzoru dostępnego pod adresem (kwadrat o wielkości 15cm na 15cm) http://dev.origami.art.pl/diagramy/115_diagram.PDF
Zachęcamy wszystkich do wykonania serduszek i przekazania opiekunom Szkolnego Klubu Wolontariatu: p. Agnieszki Klimkowskiej i p. Eweliny Sławińskiej do dnia 5 lutego 2018r. (ES)
„OLIMPIJCZYCY
Hubert Dumania,
Magdalena Czuba oraz Anita Biernat znaleźli się w elitarnym gronie 65 osób,
które zakwalifikowały się do okręgowego etapu II edycji Olimpiady
Statystycznej. Nasi uczniowie w gronie najlepszych młodych adeptów sztuki budowlanej w Polsce Dnia 13.01.2018r. w Lublinie odbył się etap okręgowy XLVII Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. Tradycyjnie na Turnieju nie mogło zabraknąć reprezentacji naszej szkoły . Oskar Kanios sprawdził swe wiadomości i umiejętności w kwalifikacji B.05 - technologia systemów suchej zabudowy , zajmując wysoką 19 lokatę na 93 uczestników z całego kraju, zaś Mateusz Kucharski, który rywalizował w kwalifikacji B.06 – technologia robót malarsko – tapeciarskich, zajął 37 miejsce na 82 uczestników. Tak dobre wyniki uczniów na ogólnopolskich turniejach świadczą o doskonałym przygotowaniu naszych młodych fachowców, którzy już niebawem trafią na rynek pracy. Zdobyta wiedza z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Opiekunem uczniów była p. Barbara Marcinowska. (IW,BM) Nasi uczniowie wśród najlepszych
6 stycznia 2018 r. w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach, w ramach gali organizowanej rokrocznie przez Fundację „Wiatr w Żagle” im. Agi Skrobackiej, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego na poziomie rozszerzonym, którego finał wojewódzki odbył się w grudniu na Politechnice Świętokrzyskiej. Wśród najlepszych matematyków w województwie znalazła się Monika Biały, uczennica klasy IV TOR, która zdobyła wyróżnienie w kategorii technikum B. Opiekunem uczennicy jest pani Anna Kwietniowska. Pozostali uczniowie reprezentujący szkołę uzyskali tytuły finalistów. A są to: Olga Swat (IV TGB), Jakub Dudek (IV TGB), Kewin Krzemieniecki (IV TGB), Konrad Jabłoński (IV TGB), Łukasz Suska (IV TGB) – opiekun pani Dorota Maleszak oraz Magda Czuba (IV TOR) – opiekun Pani Anna Kwietniowska. Uczniom gratulujemy sukcesów i życzymy dobrych wyników na egzaminie maturalnym. (UJ) Turniej Złota Kielnia Już niebawem dnia 13.01.2018r. w Lublinie odbędzie się 47 edycja Turnieju Budowlanego Złota Kielnia, w którym swych reprezentantów ma również „Budowlanka”. Naszymi przedstawicielami będą Oskar Kanios, który zaprezentuje swą wiedzę i umiejętności w kwalifikacji B.05. (technologia systemów suchej zabudowy) oraz Mateusz Kucharski, który przystąpi do rywalizacji w kwalifikacji B.06. (technologia robót malarskich i tapeciarskich). Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie znaleźli się w gronie najlepszych młodych adeptów sztuki budowalnej. Życzymy im powodzenia w Turnieju. Opiekunem naszych uczniów jest p. Barbara Marcinowska. (IW, BM) Pomaganie mamy we krwi
Dnia 05.01.2018r. dziesięciu uczniów klas trzecich zaczęło swą wspaniałą przygodę z krwiodawstwem. Podczas akcji oddawania krwi w Szpitalu Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim uczniowie Budowlanki oddali prawie 5 litrów tego cennego leku, wspomagając tym samym bank krwi. Nasi krwiodawcy doskonale wiedzą, że krew jest najpiękniejszym darem i lekiem, którego pomimo ogromnego postępu medycyny nie da się zastąpić żadnym chemicznym odpowiednikiem. Opiekunem młodzieży była p. Beata Kępińska. (IW)
To już drugie spotkanie z Panią Elżbietą Góralską–Dulny z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Tym razem Nasza Szkoła wyszła naprzeciw oczekiwaniom rodziców organizując prelekcję dot. zapobieganiu używania tak zwanych „dopalaczy” wśród młodzieży. /KH
Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy…
Tradycyjnie w grudniu cała społeczność szkolna uczestniczyła w bożonarodzeniowych jasełkach, tym razem w oryginalnej, nowoczesnej wersji. Uczniowie klasy IV TOR przedstawili słuchaczom szereg refleksyjnych tekstów, dotyczących życia i relacji międzyludzkich, przeplatanych fragmentami współczesnej muzyki z niebanalnymi tekstami. Czas Bożego Narodzenia i kończący się rok 2017 to dobry moment na zadumę i zastanowienie się, co jest w życiu najważniejsze. Każdy z uczestników wyniósł z przedstawienia swoje własne przesłanie. Z wiarą, nadzieją i miłością patrzymy dziś w Nowy 2018 Rok i przyszłość, oczekując na chwile, które będą dla nas ważne. (UJ)
Jakub stypendystą Prezesa Rady Ministrów
W piątek 15 grudnia br. w siedzibie
Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego
odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów
2017/2018.
6 grudnia uczniowie IV klasy o kierunku technik budownictwa, pod opieką p. B. Marcinowskiej i p. I. Staruch, odbyli wycieczkę zawodową na plac budowy przy ulicy Kopernika 34A w Ostrowcu Świętokrzyskim. Inwestycja ta wykonywana jest przez firmę MTM Budownictwo z Tarnowa. Uczniowie zapoznali się z dokumentacją techniczną wznoszonych budynków – rysunkami architektonicznymi oraz konstrukcyjnymi elementów żelbetowych. Następnie przyglądali się trwającym pracom przy wznoszeniu murów w technologii tradycyjnej oraz montażowi stropów gęstożebrowych i wieńców. Wycieczka odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. (BM, IS)
III Edycja Szkolnego Konkursu W dniu 12 grudnia 2017 r. odbył się Szkolny Etap Konkursu „Budownictwo – moja przyszłość", do którego przystąpili uczniowie klas 3TB i 4TGB. Konkurs polegał na rozwiązaniu 30 pytań testowych z zagadnień ogólnobudowlanych. Do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w marcu 2018 r. w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu zakwalifikowali się uczniowie: Klasa 4 TGB 1. Mateusz Ołubiec 2. Jakub Dudek 3. Krzysztof Urbański Klasa 3 TB 1. Łukasz Sitarski 2. Daniel Pawełczak 3. Michał Wtorkowski Gratuluję i życzę sukcesów! (IS)
ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS
KOSZYKARKI ZS NR 2
KOSZYKARKI ZS NR 2 WICEMISTRZYNIAMI POWIATU ! 8 grudnia 2017 uczennice Budowlanki odniosły wspaniały sukces sportowy. Przez tydzień w hali sportowej LO Nr I, trwały zmagania dziewcząt w Koszykarskich Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowieckiego. Reprezentantki naszej szkoły zajęły w tym turnieju- prestiżowe - II miejsce ! W drodze do tytułu Wicemistrzyń Powiatu pokonały drużyny: ZS Nr1 (17:12 ) i ZS Nr3 (19:16). W finałowym meczu o pierwsze miejsce uległy zespołowi gospodarzy turnieju, czyli LO Nr I. W składzie naszych "sreberek" wystąpiły": Patrycja Kasicka Wiktoria Gołębiowska Izabela Kućma Gabriela Surowiec Aleksandra Szczodrak Łucja Czerwiec Julia Ciechanowska Martyna Witkowska Oliwia Kuzka Julia Soboń Wyróżniającymi się zawodniczkami pod względem zdobytych koszy były Patrycja Kasicka i Wiktoria Gołębiowska. Wiktoria może się dodatkowo poszczycić największą skutecznością rzutów za trzy punkty. Zaliczyła ich w całym turnieju 4, a te najważniejsze, bo w meczu półfinałowym z THM-em (ZS Nr3), trafiła aż 3!!! Świetne i w ataku i w grze obronnej były również pozostałe dziewczyny i na równi przyczyniły się do sukcesu całej drużyny. Wszystkie one, swoją przebojową grą dostarczyły dużo silnych emocji i prawdziwej satysfakcji swojej trenerce- Katarzynie Kobuszewskiej i kibicującym z trybun kolegom o koleżankom. Dziękujemy im za to i gratulujemy sukcesu! (KK)
Spotkanie
uczniów Budowlanki
W dniu 8 grudnia 2017r. uczniowie klas czwartych, którzy posiadają już prawo jazdy oraz ci, którzy dopiero zamierzają ubiegać się o to uprawnienie spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. Policjanci pracujący na co dzień w Służbie Ruchu Drogowego przeprowadzili prelekcję na temat zasad postępowania na drodze, kar oraz konsekwencji jakie wiążą się z wypadkami i wykroczeniami przeciwko przepisom ruchu drogowego. Spotkanie okazało się być bardzo udanym, bowiem młodzież wykazała duże zainteresowanie tematem, chętnie zadawała pytania i uczestniczyła w dyskusji. Dziękujemy przedstawicielom Policji za merytoryczną i pożyteczną prelekcję. (IW)
TURBOLANDESKUNDE
Uczniowie naszej szkoły wędrowali 7 grudnia 2017 r. po krajach niemieckiego obszaru językowego, uczestnicząc w etapie szkolnym konkursu języka niemieckiego „Turbolandeskunde” organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się rozległą wiedzą dotyczącą historii, geografii, polityki, gospodarki, kultury oraz realiów życia codziennego Niemiec. Rozwiązywali oni arkusz zawierający wiele zadań i szczegółowych pytań dotyczących naszego zachodniego sąsiada. Spośród wszystkich uczestników etapu szkolnego Komisja konkursowa w składzie : Iwona Łapińska, Ilona Wesołowska i Ewelina Sławińska wyłoniła 3-osobową drużynę zwycięzców, która będzie reprezentować Zespół Szkół Nr 2 na kolejnych etapach konkursu. Zwycięzcami etapu szkolnego zostali: Paulina Heidenrejch (kl. II technik organizacji reklamy), Julia Wielgus (kl. I technik organizacji reklamy) oraz Igor Kołodziej (kl. III technik informatyk). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Uczniowie biorący udział w konkursie uzyskują bardzo dobre wyniki z języka niemieckiego. Oni wiedzą, że znajomość języka, którym posługują się miliony ludzi w Europie i na świecie to dzisiaj przepustka do lepszej przyszłości i ogromny atut na rynku pracy. (IŁ)
Szkolny Klub Wolontariatu nie próżnuje
Po udanej akcji świątecznej zbiórki żywności, która odbyła się w dniach 1,2,3 grudnia 2017r. w lokalnych supermarketach nasza młodzież postanowiła poczytać najmłodszym. Dnia 7 grudnia wolontariusze odwiedzili dzieci z Przedszkolna nr 12 im. Marii Konopnickiej, które znajduje się na osiedlu Słonecznym by w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” sprawić radość najmłodszym czytaniem przepięknych bajek. Dzieci z czterech grup wiekowych: „Pszczółki”, „Żabki”, „Kubusie” oraz „Biedronki” wysłuchały bajek w interpretacji Doroty Serafin, Kingi Loranty, Aleksandry Jałochy oraz p. Beaty Kępińskiej – opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu. (IW)
uczniowie naszej szkoły
MIKOŁAJ ZAWITAŁ DO „BUDOWLANKI”
W tym roku Św. Mikołaj również nie zapomniał o uczniach Zespołu Szkół Nr 2. W towarzystwie śnieżynek przechadzał się korytarzami szkoły rozdając słodkie prezenty. Tradycyjnie aby dostać upominek należało wykazać się kreatywnością i talentem. 6 grudnia był dniem pełnym atrakcji, bowiem oprócz wizyty Św. Mikołaja dla uczniów przygotowano również widowisko w postaci mikołajkowego meczu piłki nożnej reprezentacji szkoły z byłymi zawodnikami KSZO Ostrowiec. Ponadto uczniowie pod kierunkiem nauczycieli p. Agnieszki Klimkowskiej, p. Hanny Sachno, p. Iwony Łapińskiej, p. Ilony Wesołowskiej, oraz p. Krzysztofa Hoyera nagrali także świąteczny teledysk w językach obcych, których się uczą. Angielska, rosyjska oraz niemiecka wersja świątecznego przeboju pt.: "Pada śnieg" będzie doskonałą muzyczną dekoracją nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Pięknie przystrojona choinka, słodkie przekąski oraz wesoła i niepowtarzalna atmosfera podczas śpiewania świątecznych przebojów w językach obcych przypominają nam, że wielkimi krokami nadchodzą święta Bożego Narodzenia, oby świąteczny klimat pozostał z nami jak najdłużej. (IW)
KSZO:
Technicy Organizacji Reklamy z wizytą w Radiu Ostrowiec
Wycieczka zawodowa techników
Świąteczna Zbiórka Żywności 1,2 i 3 grudnia wszyscy, w prosty sposób, mogliśmy przyczynić się do tego, żeby ludzie słabsi, ubodzy, potrzebujący wsparcia materialnego, mogli nadchodzące święta, spędzić chociaż trochę dostatniej. W wielu sklepach naszego miasta, ostrowiecki Bank Żywności prowadził akcję Świątecznej Zbiórki Żywności. Wrzucając produkty żywnościowe do specjalnych koszy, mogliśmy stać się drobnymi darczyńcami w wielkiej sprawie. Zebrane dary zostaną bowiem, rozdzielone pośród najbardziej potrzebujących mieszkańców Ostrowca. Rozdysponowaniem zebranej żywności, zajmą się pedagodzy szkolni i organizacje pozarządowe. Kierując się chęcią niesienia pomocy, grupa wolontariuszy z naszej szkoły, aktywnie włączyła się w zbiórkę żywności. Uczniowie pełnili dyżury w sklepie "Milla" na oś. Stawki. Ich niełatwym zadaniem było zachęcanie klientów do wsparcia akcji i wrzucenia czegoś od siebie, do koszyka. Życzliwi kupujący, zmotywowani przez młodzież do pomagania, wypełnili kilka wózków cennymi produktami. Wkrótce, produkty te, sprawią radość obdarowanym. W akcję ŚZŻ zaangażowali się : Wiktoria Janda, Wiktoria Cieślik, Wiktoria Domańska, Klaudia Grudniewska, Kinga Chodorek, Magdalena Kwiecień, Julia Soboń, Amelia Słowińska, Laura Bojek i Julia Wielgus z klasy 1TOR, Patrycja Jaklewicz, Aleksandra Jałocha i Mikołaj Lisowski z klasy 1TB, Wiktoria Cierpisz z klasy 2TB/TOR, Kinga Peszko i Krzysztof Żelazowski z klasy 3TG/I oraz Iwona Szwagierek , Ola Zimoląg i Wiktoria Ozdoba z klasy 4TOR. Należy się Im pochwała! (KK) Technicy Organizacji znają LOGA firm
W dniach 1 i 4 grudnia 2017 r. podczas zajęć praktycznych nasi przyszli technicy organizacji reklamy mieli możliwość sprawdzić swą wiedzę w zakresie form graficznych, będących identyfikatorem marki, przedsiębiorstwa lub organizacji, jakimi są LOGA firm. W quizie wzięli udział uczniowie klas I i II. Znajomość unikalnych znaków graficznych firm, dobra pamięć i spostrzegawczość to cechy, którymi wykazali się laureaci konkursu. Organizatorem Quizu pod hasłem: „Znam Logo Firm” był p. Krzysztof Hoyer. (IW)
Szanowni Państwo! Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim ma zaszczyt zaprosić na konferencję "Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu", która odbędzie się 7 grudnia 2017 roku w siedzibie szkoły na os. Słonecznym 45 w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Konferencja będzie okazją do zdobycia wiedzy z zakresu wnioskowania w programie Erasmus+ w 2018 roku oraz wykorzystania założeń ECVET w projektach mobilności edukacyjnej. (MT)
Program konferencji „Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu” 7 grudnia 2017r. Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Św., os. Słoneczne 45 9.45 Rejestracja uczestników 10.00 Powitanie gości Jacek Farys, dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim 10.15 "Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu" – upowszechnianie rezultatów projektu realizowanego w ramach Projektu Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Ewelina Sławińska – koordynator projektu 10.45 Ogólne zasady wnioskowania w programie Erasmus+ w 2018 roku Grzegorz Tereszkiewicz – konsultant regionalny programu Erasmus+ w województwie świętokrzyskim w latach 2015-2017 11.30 Przerwa kawowa 11.45 Wykorzystanie założeń ECVET w projektach mobilności edukacyjnej w sektorze Kształcenie i szkolenie zawodowe programu Erasmus+ Grzegorz Tereszkiewicz – konsultant regionalny programu Erasmus+ w województwie świętokrzyskim w latach 2015-2017 13.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji
Serdecznie zapraszamy!
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu promocję kształcenia i szkolenia zawodowego. Ten cel ma zostać osiągnięty poprzez zorganizowanie szeregu spotkań, podczas których uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje działania, podzielić się innowacyjnymi pomysłami, a także przedstawić rozwiązania wspierające współpracę przedsiębiorstw oraz instytucji z tego sektora. Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to doskonała okazja aby zainteresować swoimi działaniami zarówno społeczność lokalną jak i międzynarodową – dzięki uczestnictwu w inicjatywie Komisji Europejskiej, instytucje o podobnym profilu będą miały sposobność do nawiązania kontaktu i wspólnego działania na rzecz rozwoju kształcenia i szkolenia zawodowego. Wszystkie instytucje, które zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu otrzymają możliwość korzystania z identyfikacji graficznej oraz hasła inicjatywy „Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych – odkryj swój talent!”. Ponadto, każda instytucja stanie się częścią ogromnej międzynarodowej sieci podmiotów, które wspierają wzmocnienie sektora kształcenie i szkolenia zawodowe. Każde ze zorganizowanych spotkań zostanie umieszczone na interaktywnej mapie Europy, która będzie opublikowana na stronach internetowych Komisji Europejskiej. Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz pierwszy przyłączył się do tej inicjatywy i opracował bogaty harmonogram obchodów Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Odbędą się: wycieczka zawodowa do Radia Ostrowiec, wycieczka zawodowa na plac budowy Ostrowieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz konferencja upowszechniająca rezultaty projektu „Zagraniczne praktyki droga do sukcesu”.
Harmonogram
5 grudnia 2017, godzina 17.15 /ES IV Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny
28 listopada odbyły się eliminacje szkolne IV Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego. Do konkursu przystąpili uczniowie klas czwartych, którzy planują zdawać matematykę jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Uczniowie rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności. I tak w kategorii A: I miejsce zdobył Jakub Dudek kl. IV TGB, II miejsce - Konrad Jabłoński kl. IV TGB, III miejsce - Łukasz Suska kl. IV TGB Kewin Krzemieniecki kl. IV TGB. W kategorii B: I miejsce zajęła Olga Swat z kl. IV TGB, II miejsce – Monika Biały z kl. IV TOR, zaś w kategorii C - Magdalena Czuba z kl. IV TOR. Laureaci maratonu wezmą udział w finale konkursu, który odbędzie się 14 grudnia 2017 roku na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Gratulujemy i życzymy sukcesów (DM) W dniu 4 grudnia 2017 roku w ZS Nr 2 odbył się szkolny konkurs historyczny poświęcony 220 rocznicy utworzenia Legionów Polskich we Włoszech i powstania Mazurka Dąbrowskiego , naszego hymnu państwowego. W konkursie wzięły udział 23 osoby. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 26 pytań. Po sprawdzeniu i dogrywce ustalono wyniki : I miejsce z 23 punktami zajął uczeń kl.3TGI Krzysztof Żelazowski , II miejsce z 22 punktami przypadło uczniowi kl.2TBTOR Michałowi Jezierskiemu , III miejsce i 21 punktów zajęła uczennica kl.1TBG Dorota Serafin. Konkurs przeprowadził nauczyciel historii. (RN)
Udany debiut na Olimpiadzie Statystycznej 1 grudnia 17 uczniów z klas maturalnych: IV TGB, IV TOR oraz IV TB przystąpiło do etapu szkolnego II edycji Olimpiady Statystycznej, organizowanej przez Główny Urząd Statystyczny. Młodzież zmierzyła się z interdyscyplinarnym testem za pomocą specjalnej aplikacji. Pytania dotyczyły statystyki, kombinatoryki oraz rachunku prawdopodobieństwa. Sprawdzały również umiejętność sprawnego analizowania i porządkowania danych. I miejsce w szkole zajął Hubert Dumania (IV TOR), II miejsce wywalczyła Magda Czuba (IV TOR), a III wynik w szkole osiągnęła Anita Biernat (IV TOR). Dzięki aplikacji wiadomo już, że cała trójka zakwalifikowała się do etapu okręgowego olimpiady, który odbędzie się 9 stycznia w Kielcach. Opiekunem najlepszych statystyków w szkole jest Pani Anna Kwietniowska. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w etapie okręgowym olimpiady. (UJ) Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS
Dnia 28.11.2017r. w „Budowlance” obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Państwowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim p. Elżbieta Górlaska–Dulny. Celem spotkania było zwrócenie uwagi młodych ludzi na problem HIV oraz AIDS, a także innych groźnych chorób mogących wynikać z ryzykownych zachowań młodzieży. Głównym przekazem wydarzenia było podkreślenie wielkiej wagi Świadomości, Wiedzy, Wierności oraz Odpowiedzialności. Swoją wiedzę o chorobie mogło sprawdzić 22 uczniów, którzy przystąpili do Szkolnego Konkursu Wiedzy o AIDS. Najlepsze prace należały do Izabeli Kućmy, Kamila Gromka oraz Oliwii Maj. Ponadto młodzież wysłuchała prelekcji pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu Św. Całemu spotkaniu towarzyszyła muzyka Freddiego Mercury lidera zespołu Queen, który stał się ofiarą AIDS. Organizatorami Szkolnego Dnia Walki z AIDS były: p. Beata Kępińska oraz p. Hanna Ziółkowska – Raban. (IW)
Lekcje z ZUS Uczniowie klas: III mrw, I TOR, II TOR oraz III TG uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS” zorganizowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy oraz Polityki Społecznej. Celem przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy młodych ludzi o ubezpieczeniach społecznych, kształtowanie świadomości zasad solidaryzmu społecznego, a także upowszechnienie praktycznych umiejętności wśród przyszłych przedsiębiorców. Uczniowie biorący udział w projekcie mogli wykazać się swoją wiedzą w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, której etap szkolny odbył się 27 listopada. Najlepsze wyniki w szkole uzyskały: Paulina Heidenrejch (I TOR), Iza Kućma (III TG) oraz Ola Nowak (III TG). O tym, czy przejdą do kolejnego etapu zadecyduje Komitet Wojewódzki Olimpiady po przeanalizowaniu prac konkursowych wszystkich uczestników z całego województwa. Gratulujemy wiedzy i trzymamy kciuki! (UJ) Uczniowie „Budowlanki” mają wielkie serca
Pierwszy dzień akcji charytatywnej za nami. Spieszymy by podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc dzieciom w Syrii, a jest to bardzo długa lista, bowiem chętnych by wesprzeć akcję organizacji UNICEF pod hasłem: „Pomóż dzieciom w Syrii przetrwać zimę”, do której przyłączyła się „Budowlanka”, było bardzo wielu. Młodzież pomagała piekąc pyszne ciasta, dochód ze sprzedaży których wspomoże konto UNCEF. Na każdej przerwie dzięki pomocy uczniów działających w Szkolnym Klubie Wolontariatu Karoliny Kani, Karoliny Ornatowskiej oraz Bartosza Zaręby, wszyscy chętni mogli zakupić pyszne ciasto i tym samym wspomóc naszą skarbonkę. Uczniowie po raz kolejny udowodnili, że potrzebujący mogą liczyć na ich pomoc. Jutro drugi dzień akcji. Liczymy na największych łasuchów. (IW)
Uczniowie
Budowlanki
Dnia 28 listopada 2017r. w hotelu Best Western Grand Hotel w Kielcach odbyło się forum inaugurujące projekt pn.: „Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe”, którego organizatorem był Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Na tak ważnym wydarzeniu, którego celem była wymiana informacji na temat współpracy szkół zawodowych z rynkiem pracy w obszarze kształcenia dualnego, na podstawie doświadczeń oraz dobrych praktyk wynikających z funkcjonującego w Austrii systemu kształcenia praktycznego, nie mogło zabraknąć także przedstawicieli Zespołu Szkół Nr 2. Uczniowie klasy II kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy: Julia Ogłaza, Sandra Mazur oraz Bartosz Cieślik pod opieką p. Jacka Farysa – dyrektora szkoły oraz p. Krzysztofa Hoyera– nauczyciela informatycznych przedmiotów zawodowych, mieli możliwość zaprezentować ofertę kształcenia „Budowlanki” oraz poznać nowinki branży edukacyjnej. Zdobyta wiedza z pewnością zaprocentuje nowymi pomysłami i ciekawymi rozwiązaniami w zakresie kształcenia zawodowego. (IW)
28 listopada obchodziliśmy w naszej
szkole
|
L.p. |
Klasa |
Zawód |
Nr sali |
1. |
I TG/TB |
Technik geodeta/ technik budownictwa |
2 |
2. |
I TOR |
Technik organizacji reklamy |
13 |
3. |
I MRW |
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
3 |
4. |
II TB/TOR |
Technik budownictwa/technik organizacji reklamy |
4 |
5. |
II MRW |
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
5 |
6. |
III TB |
Technik budownictwa |
12 |
7. |
III TG/TI |
Technik geodeta/ technik informatyk |
8 |
8. |
III MRW |
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
7 |
9. |
IV TB |
Technik budownictwa |
9 |
10. |
IV TG/TB |
Technik geodeta/ technik budownictwa |
6 |
11. |
IV TOR |
Technik organizacji reklamy |
10 |
12. |
IV TI |
Technik informatyk |
14 |
RAJD GEODEZYJNY
Dnia 19 października geodeci z klasy IV TG/B pod opieką p. Pawła Tokarza, udali się na Święty Krzyż. Droga na szczyt prowadziła przez czarny szlak w rezerwacie „Szczytniak”, do góry Szczytniak gdzie uczestnicy odnaleźli najwyższy punkt.
Na trasie napotkano również miejsce upamiętniające działalność grupy partyzantów pod dowództwem „Ponurego”. Kolejnym etapem wycieczki był czerwony szlak, który prowadził przez rezerwat „Góra Jeleniowska”. Po spacerze uczestnicy wycieczki mogli zregenerować siły przy ognisku w miejscowości Paprocice. Po krótkim odpoczynku i posiłku udano się w dalszą podróż czerwonym szlakiem, który prowadził przez Świętokrzyski Park Narodowy do klasztoru na Świętym Krzyżu. Rajd był dla wszystkich nie tylko sposobem na wspaniałe spędzenie czasu na łonie jesiennego krajobrazu Gór Świętokrzyskich lecz także nagrodą dla naszych geodetów za znakomite wyniki na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. /PT/IW.
11 listopada, w sobotę uczniowie ZSNr2 wzięli udział w Rajdzie Promienistym zorganizowanym pod patronatem Starostwa Powiatowego dla uczczenia Święta Niepodległości. Trasa rajdu obejmowała miejsca pamięci, pomniki, mogiły powstańców i żołnierzy na trasie: Denkówek - Starostwo Powiatowe.
W miejscach pamięci i na grobach zapalono znicze , minutą ciszy oddano hołd
bohaterom.
Młodzież miała okazję poznać historię naszego miasta. /RN
11 listopada 2017r. Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Patrycja Kasicka, Aleksandra Szczodrak i Krzysztof Żelazowski uczestniczył w uroczystościach miejskich obchodów 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę./ES
Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Dzień 11 listopada to wyjątkowa data dla wszystkich
Polaków. Wtedy bowiem obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten
przypomina nam o wyzwoleniu ojczyzny spod niewoli zaborców. Jak co roku z tej
okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów
technikum pod kierunkiem p. Romana Niedzieli – nauczyciela historii. Uczczenie
tego święta jest moralnym obowiązkiem i ukłonem wobec wszystkich tych, którzy
przelali krew za naszą wolność.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wzruszający pokaz słowno muzyczny, który
przypomniał o trudnych dziejach Ojczyzny. Nie mogło zabraknąć pieśni
patriotycznych oraz pięknych wierszy. Apel był dla wszystkich uczestników żywą
lekcją historii Polski. (IW)
Profilaktyka przede wszystkim
Uczniowie szkoły
w dniach 8 – 9 listopada uczestniczyli w czterech spotkaniach informacyjno –
edukacyjnych z Panem Ireneuszem Oszczypałą - przedstawicielem Straży
Miejskiej
w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prelekcje odbywały się w małych grupach i
miały charakter prewencyjny oraz profilaktyczny. Ich celem było przeciwdziałanie
różnym zjawiskom, które jako szkodliwe i niepożądane społecznie mogą negatywnie
wpływać na rozwój młodzieży lub stanowić zagrożenie dla ogólnie pojętego
bezpieczeństwa i porządku publicznego. Promocja zdrowego stylu życia, eliminacja
zachowań ryzykownych oraz nauka bezpiecznych postaw to priorytety programu
wychowawczo – profilaktycznego szkoły. Tego typu spotkania pozwalają skutecznie
realizować jego cele. Ponadto, wzmacniają wychowawczą rolę szkoły i skuteczność
jej oddziaływań profilaktycznych. /UJ
Nasi uczniowie z certyfikatami z zakresu bhp
Uczniowie klas czwartych technikum, kształcący się w zawodach: technik
budownictwa, technik geodeta, technik informatyk, technik organizacji reklamy
oraz klasy trzeciej zasadniczej szkoły zawodowej, kształcący się w zawodzie
monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczestniczyli w szkoleniu
z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy
"Zagrożenia powodujące wypadki przy pracy i
choroby zawodowe”, zorganizowanym
przez firmę Tarbonus,
wspólnie
z
kieleckim oddziałem
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak zapobiegać wypadkom i chorobom
zawodowym oraz poznali rodzaje świadczeń przysługujących z tytułu wypadku przy
pracy, czy choroby zawodowej. Jeden z modułów szkolenia dotyczył ekonomicznych
skutków niewłaściwych warunków pracy. Każdy z uczestników wyniósł ze spotkania
cenną, ratującą zdrowie i życie wiedzę oraz certyfikat uczestnictwa w projekcie,
który może okazać się pomocny na etapie poszukiwania pracy i zatrudnienia. /UJ
Matematyka w Technice dla Technika po raz kolejny
15 uczniów klas trzecich i czwartych technikum uczestniczyło w pierwszym etapie konkursu Matematyka w Technice dla Technika, organizowanego po raz ósmy przez Politechnikę Lubelską. Uczestnicy tego konkursu walczą, w trzech etapach, o indeks wybranego przez siebie kierunku studiów na Politechnice Lubelskiej. Szkolna Komisja Konkursowa wytypowała do udziału w etapie międzyszkolnym - Olgę Swat, która najlepiej poradziła sobie z trudnymi zadaniami etapu szkolnego. Olga jest uczennicą klasy IV TGB, kształci się w zawodzie technik geodeta, a jej opiekunem jest Pani Dorota Maleszak. Kolejne zmagania odbędą się w Zespole Szkół Elektrycznych w Lublinie w grudniu. Gratulujemy oraz życzymy dostania się do finału! /UJ
/IW
/DM
31 października w naszej szkole
z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzono Halloween
O 7.00 reprezentacje klas przystąpiły do konkursu "Scary Morning", w którym musiały wykazać się znajomością "strasznego" słownictwa w języku angielskim. Pierwsze miejsce zajęła klasa IV technik budownictwa w składzie Maciej Kwiecień, Konrad Kania i Jakub Gawron.
Na długiej przerwie odbył się konkurs na
najstraszniejsze przebranie Halloweenowe. Jury miało trudne zadanie, ponieważ
wszystkie stroje były świetnie przemyślane. Ostatecznie zwyciężyła Kamila
Wójcicka, uczennica klasy II technik organizacji reklamy. Wszyscy uczniowie,
którzy tego dnia przyszli do szkoły przebrani mogli liczyć na pobłażliwość
nauczycieli i dzień bez pytania. Oprócz tego, rozstrzygnięto konkurs na
najładniejszą dynię, w którym zwyciężyła Wiktoria Cieślik, uczennica klasy I
technik organizacji reklamy. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz słodki
poczęstunek.
Samorząd Uczniowski dziękuje za wspólną zabawę. (ES)
Z podatkami za pan brat”
Za nami kolejna edycja Szkolnego Turnieju Wiedzy Ekonomicznej i Zastosowań
Matematyki.
Tym razem bohaterem wszystkich konkurencji był podatek. Uczniowie klas
pierwszych i drugich technikum, pracując w grupach, rozwiązywali zadania
dotyczące podatku dochodowego, VAT – u oraz podatku od zysków kapitałowych.
Uczestnicy wykazali się nie tylko perfekcyjną znajomością teorii, ale również
umiejętnością obliczania podatków w praktyce. Wiele emocji wzbudziła konkurencja
polegająca na dopasowaniu autorów do wybranych myśli o głównym bohaterze
turnieju - podatku. Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja klasy II TOR w
składzie: Małgosia Podczasi, Julia Ogłaza oraz Paulina
Heidenrejch. Dziewczęta rozwiązały poprawnie wszystkie zadania! II
miejsce wywalczyła drużyna z klasy I TB: Kinga Loranty, Oliwia
Kuzka oraz Jakub Cieszkowski. III miejsce zajęła reprezentacja
klasy II TB: Olaf Żelazowski, Wojciech Szydłowski oraz Konrad
Nalewaj. Gratulując wszystkim drużynom wszechstronnej wiedzy o podatkach,
warto przytoczyć sentencję Alberta Einsteina: „Do podatków nie wystarczy umysł
matematyka, tutaj potrzebny jest filozof” (UJ)
Łączy nas krew, która ratuje życie – akcja oddawania krwi
Każda kropla krwi jest cenna, ale decyzja o oddaniu tej krwi bezcenna. Taką właśnie decyzję podjęli uczniowie naszej szkoły, którzy dnia 27.10.2017r. w Stacji Krwiodawstwa Szpitala Miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim oddali krew. Chętnych by nieść pomoc było aż 20 osób z czego po wcześniejszych badaniach zakwalifikowano 11 uczniów, którzy oddali łącznie prawie 5 litrów tego cennego leku. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, bowiem decydując się na tak szlachetną i bezinteresowną pomoc ratują życie wielu ludziom. Polskie statystyki nie pozostawiają żadnych wątpliwości krew jest jedynym lekiem, który nie posiada chemicznego zamiennika, a zapotrzebowanie na nią jest ogromne, co minutę potrzebujemy krwi. Koordynatorem i opiekunem młodzieży była pani Beata Kępińska – opiekun szkolnego koła PCK (IW)
/ES
/MH
Biesiada Krwiodawców w Zespole Szkół Nr 2
Dnia 20.10.2017r. w naszej szkole odbyła się Biesiada Krwiodawców pod hasłem: „Krwiodawcy łączmy się!”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rejonowego Zarządu PCK i Komisji ds. HDK. Nie mogło zabraknąć również młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, która zawsze bardzo chętnie wspomaga akcje oddawania krwi. Celem spotkania była integracja poprzez wspólne, gry, zabawy i działania. Uczestnicy wzięli udział w quizie oraz w kalamburach , a także wspólnie przygotowali układ taneczny do utworu „Swój czas weź w garść”. Tego typu spotkania sprzyjają integracji młodzieży na co dzień uczącej się w różnych szkołach ponadgimnazjalnych, umożliwiają wymianę doświadczeń, oraz wzmacniają samoocenę tak wyjątkowych młodych ludzi. Biesiadę Krwiodawców uświetniło spotkanie z gościem specjalnym - byłą siatkarką AZS KSZO Ostrowiec Św. p. Iwoną Kosiorowską, która chętnie odpowiadała na pytania młodzieży. Spotkanie z tak niecodziennym gościem pomogło uczniom zrozumieć jak należy budować poczucie własnej wartości oraz było cenną lekcją wychowawczą. Opiekunowie młodzieży również nie próżnowali bowiem dzięki ich kreatywności powstało hasło kolejnej edycji. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział we wspólnym malowaniu krwinki – symbolu HDK. Szkolnym organizatorem Biesiady Krwiodawców była p. Beata Kępińska – opiekun szkolnego koła PCK, 18 – letni agitator młodzieży do oddawania krwi. (IW)
/ES
OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH
Pierwszym miesiąc nauki już dawno za nami. Pora zatem na imprezę, która integruje i zbliża naszych nowych uczniów. Tradycyjnie jak co roku z okazji tzw. otrzęsin starsi koledzy z Samorządu Uczniowskiego przygotowali dla „pierwszaków” moc atrakcji. To niecodzienne spotkanie rozpoczęła p. Urszula Jaworska dyrektor szkoły, która skierowała do uczniów wiele ciepłych słów, po czym przyszła pora na zabawę. Nie zabrakło ciekawych gier i nutki rywalizacji. Uśmiechy na twarzach wszystkich obecnych były najlepszym dowodem doskonałej atmosfery, która udzieliła się wszystkim. Gratulujemy dobrego wyboru życzymy Wam samych sukcesów. (IW)
W dniu 8 .10. 2017 roku reprezentacja Zespołu Szkół Nr 2 w składzie: Kacper Tworek, Bartosz Kęcel, Paulina Janiszewska brała udział w Turnieju Samochodowym szkół ponadgimnazjalnych. Nasza drużyna zdobyła 2 miejsce /RN
3 miejsce
W drużynowych biegach przełajowych
W tym roku
szkolnym sportowa rywalizacja szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęła się 28
września 2017 od drużynowych biegów przełajowych w Miejskim Ośrodku Sportu i
Rekreacji na GUTWINIE w Ostrowcu Św.
Zawodnicy naszej szkoły zaprezentowali się z dobrej strony zdobywając 3 miejsce
w gronie 10 drużyn uczestniczących w rywalizacji.
Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie:
1. Baka Krystian
2. Bidos Kamil
3. Kania Konrad
4. Cichoń Jakub
5. Ołubiec Mateusz
6. Gromek Kamil
7. Bidos Krystian
8. Mucha Karol
9. Portacha Łukasz
10. Stawiarz Adrian
Opiekunowie drużyny: Krzysztof Wójcik, Katarzyna Kobuszewska. /KW
„Sprzątanie świata – Polska 2017”
W piątek, 29 września 2017 roku, uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim uczestniczyli w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2017”.
Uczniowie pod opieką p. Beaty Kot sprzątali teren wokół naszej szkoły. Zebrane odpady zostały przez nich posegregowane do przygotowanych worków, a następnie wyrzucone do odpowiednich szkolnych kontenerów.
Mamy nadzieję, że kolejna akcja będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci w miejscach, które powinny cieszyć oko swoim naturalnym pięknem. /ES
Uczniowie Technikum Nr 2 znają języki obce
„Znany
język obcy”, to hasło tegorocznej edycji Europejskiego Dnia Języków, a zarazem
hasło przewodnie Europejskiego Konkursu Językowego, jaki dnia 26 września 2017r.
odbył się w Zespole Szkół Nr 2. Do konkursu, zgłoszono trzyosobowe reprezentacje
wszystkich klas technikum, które musiały wykazać się nie tylko znajomością
języków obcych , lecz także niebanalną wiedzą z dziedziny kultury, geografii,
czy tradycji języków europejskich. Celem konkursu była promocja nauki języków
obcych wśród młodzieży oraz uświadomienie korzyści jakie płyną ze znajomości
języków. Nasi uczniowie po raz kolejny udowodnili, że są młodymi inteligentnymi
Europejczykami wykazując się wspaniałą znajomością zagadnień językowych. Poziom
rywalizacji był bardzo wyrównany jednak najlepszym okazał się być zespół z klasy
IV TOR, drugie miejsce przyznano klasie III TB, zaś III miejsce na podium
zdobyła reprezentacja klasy II TBO. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe
dyplomy oraz słodkie upominki. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języków
obcych: p. Ewelina Sławińska,
p. Iwona Łapińska, p. Ilona Wesołowska, p. Małgorzata Tarnowska, p. Agnieszka
Klimkowska. (IW)
W dniu 24 wrzenia reprezentacja Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim w składzie : Bartosz Kęcel, Michał Olszański, Kacper Tworek z kl. IV brała udział w turnieju „Caruso Kierownicy” organizowanym przez Automobilklub Kielecki oddział w Ostrowcu Św. /RN
W dniu 17 września 2017 roku poczet sztandarowy Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim w składzie: Dawid Górczyński, Amanda Lubieniecka, Emilia Brzezińska uczestniczył w mszy świętej w intencji Ojczyzny i Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Msza odbyła się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego na ul. Sandomierskiej w Ostrowcu Św. /RN
Harmonogram Ogólnego Zebrania Rodziców
w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim
Termin: 13.09.2017 r. /środa/ godzina 1600
L.p. |
Klasa |
Zawód |
Nr sali |
1. |
I TG/TB |
Technik geodeta/ technik budownictwa |
2 |
2. |
I TOR |
Technik organizacji reklamy |
13 |
3. |
I MRW |
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
3 |
4. |
II TB/TOR |
Technik budownictwa/technik organizacji reklamy |
4 |
5. |
II MRW |
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
5 |
6. |
III TB |
Technik budownictwa |
12 |
7. |
III TG/TI |
Technik geodeta/ technik informatyk |
8 |
8. |
III MRW |
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie |
7 |
9. |
IV TB |
Technik budownictwa |
9 |
10. |
IV TG/TB |
Technik geodeta/ technik budownictwa |
6 |
11. |
IV TOR |
Technik organizacji reklamy |
10 |
12. |
IV TI |
Technik informatyk |
14 |
(UJ)
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Dnia 4 września 2017r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny. Dyrektor szkoły p. Urszula Jaworska powitała młodzież wieloma ciepłymi słowami oraz złożyła życzenia powodzenia w nowym roku.
Szczególnie gorąco witamy uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczną naukę na kierunkach: technik geodeta, technik budownictwa, technik organizacji reklamy, oraz uczniów branżowej szkoły I stopnia, którzy będą uczyć się w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Mamy nadzieję, że wybór szkoły jakiego dokonali będzie procentował w ich dorosłym życiu, a w Zespole Szkół Nr 2 nie tylko zdobędą nową wiedzę i umiejętności ale także nawiążą nowe przyjaźnie. (IW)
1 MRW
1 TB
1 TG
1 TOR
2 MRW
2 TB
2 TOR
3 MRW
3 TB
3 TG
3 TI
4 TB
4 TG
4 TI
4 TOR
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 mają już wakacje. Dnia 23 czerwca 2017r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny by udać się na zasłużony letni odpoczynek. Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań ale także czas nagradzania tych najlepszych, których nie brak w „Budowlance”.
Dyrektor szkoły pani Urszula Jaworska oraz pan
Wojciech Połaniecki - kierownik szkolenia praktycznego wręczyli nagrody oraz
pamiątkowe dyplomy uczniom, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce.
Wyróżniono także uczniów, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu kulturalnym
szkoły, czy też reprezentowali nas w konkursach na szczeblu powiatowym,
wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Dyplomy otrzymali także nasi najlepsi fachowcy,
młodzi adepci sztuki budowlanej, których postawa oraz talent wyróżnia się na
zajęciach praktycznych. Był to rok pełen nowych wyzwań ale też sukcesów naszych
uczniów. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się
z wychowawcami by odebrać świadectwa oraz złożyć życzenia udanych wakacji. (IW)
Mistrzostwa „Budowlanki” w algebrze
16 czerwca odbył się finał szkolnego konkursu matematycznego o tytuł Mistrza „Budowlanki” w algebrze.
Jak co roku do eliminacji przystąpili wszyscy uczniowie technikum, którzy musieli wykazać się umiejętnością rozwiązywania równań i nierówności różnych typów oraz układów równań.
W finale najlepsi uczniowie w tej dziedzinie z poszczególnych klas świetnie poradzili sobie z trudnymi zadaniami oraz pokazali swoją dokładność i sprawność rachunkową.
Mistrzami „Budowlanki” zostali:
w kategorii klas pierwszych – Konrad Nalewaj z klasy I TB/TOR,
w kategorii klas drugich – Izabela Kućma z klasy II TG/I,
a w kategorii klas trzecich – Olga Swat z klasy III TG/B.
Gratulujemy laureatom!
(DM)
Szkolne Koło PCK nie próżnuje
Uczennice klasy III TOR Roksana Pochylska oraz Natalia Adamska w odpowiedzi na apel o krew zorganizowały szczytną akcję . Pozyskany lek będzie wsparciem dla małej Mai u której zdiagnozowano ostrą białaczkę limfoblastyczną. W pomoc chętnie włączyli się uczniowie naszej szkoły, na których wrażliwość zawsze można liczyć. Dzięki ich wsparciu pozyskano 2,25l. krwi. Nasi krwiodawcy to: Natalia Adamska, Wiktor Surdy, Karol Krawczyk, Roksana Pochylska, Michał Chodakowski, Krzysztof Żelazowski oraz Krystian Różycki (IW)
I ZLOT ZBIERACZY ZŁOTA
Dnia 12.06.2017r. odbył się I Zlot Zbieraczy Złota podczas którego podsumowano akcję pod hasłem: „Gorączka Złota”. Jest to działanie podjęte w ramach programu „Godne dzieciństwo”. Akcja ma wymiar ogólnopolski, a jej celem było zebranie 1,2 i 5 groszowych monet. Zebrane środki przeznaczono na sfinansowanie dożywiania dla najuboższych rodzin powiatu ostrowieckiego oraz wakacyjne półkolonie. Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie włączyli się w akcję. Nasza szkoła zajęła II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zebrawszy prawie 12 kg złotych grosików. Na zlocie nasza młodzież uczestniczyła także w grze terenowej pod hasłem: „Poszukiwacze czerwonokrzyskich skarbów” podczas której musieli wykazać się sprytem, pomysłowością oraz wiedzą w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Opiekunem naszych uczniów była Pani Beata Kępińska. (IW)
Tłumy gimnazjalistów w „budowlance”
..a wszystko to za sprawą V już edycji Turnieju League Of Legends. W turnieju wzięło udział ponad 150 uczestników z województwa świętokrzyskiego, którzy rywalizowali ze sobą w pięcioosobowych składach. Druzyny grały ze sobą na zasadzie "każdy z każdym" w ośmiu grupach po cztery drużyny, wyjść z grupy mógł tylko jeden zespół - w ten sposób wyłoniono najlepszą ósemkę, która przeszła do fazy pucharowej. Ósemka ta została wynagrodzona nagrodami w postaci dopalaczy na punkty PZ, a cztery pierwsze miejsca otrzymały dodatkowo odpowiednio: IV – 800 RP, III – 1600 RP, II - 2400 RP a najlepsza drużyna - „Protect Your Virgin” - zajmując pierwsze miejsce otrzymała 3200 RP. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a pierwsza trójka z podium drobne upominki od naszej szkoły. Podczas czterodniowych zmagań uczniowie mogli liczyć na poczęstunek dzięki sponsorom (Piekarnia Małgorzatka, Piekarnia Skalski, NZSS Solidarność, Świętokrzyski Bank Żywności), którym serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. (HK)
I miejsce
Protect Your Virgin:
Jakub Czajkowski SUPPORT - kapitan, Jakub Kwiecień ADC, Kacper Staniek JUNGLE,
Jakub Mizera TOP, Hubert Chrzanowski MID, Karolina Jagiełło (rezerwa).
Drużyny V Turnieju League Of Legends:
1.K2 Gaming:
Tymoteusz Kuba – kapitan,
Filip Ilis - gracz,
Jakub Heba - gracz,
Michał Kwiecień – gracz,
Maciej Zieja - gracz,
Krzysztof Madej – gracz.
2.Liga Niezniszczalnych:
Bartosz Połetek – kapitan,
Michał Ostatek – gracz,
Artur Orzech – gracz,
Marek Ostatek– gracz,
Dominika Tłuścik – gracz,
Kacper Ziemniak – gracz.
3.KTKJ:
Karol Słowik - kapitan,
Michał Wójcik - gracz,
Kacper Słomka - gracz,
Michał Kopała - gracz,
Piotr Kopała - gracz,
Konrad Stachurski - gracz,
4.LEKUTKO:
Mateusz Matysiak - kapitan,
Filip Kania - gracz,
Filip Molęda - gracz,
Dominik Swaciak - gracz,
Konrad Jabczyk – gracz.
5.The Dream Team:
Aleksy Łata – Kapitan,
Jakub Rak – gracz,
Damian Kulpiński – gracz,
Dominik Krysa – gracz,
Emil Jasiński – gracz.
6.LC Karinas
Gruchas:
Gaspar Czuba - kapitan,
Kuba Rachudała - gracz,
Mateusz Piórowski - gracz,
Kuba Wicha - gracz,
Dawid Perzyński - gracz,
Brajan Nochelski - gracz.
7.HWDP:
Kacper Sosnowski - kapitan,
Mateusz Sosnowski - gracz,
Filip Kiliański - gracz,
Paweł Kaczmarczyk - gracz,
Dominik Tomczyk - gracz.
8.Autistic Players
Jakub Kraśniecki - kapitan,
Krzysiek Żułtek - gracz,
Jan Męczkowski - gracz,
Michał Kowalsk - gracz,
Patryk Soboń - gracz.
9.Platinium Exorcists:
Filip Ziółek - kapitan,
Patryk Firmanty - gracz,
Błażej Zięba - gracz,
Jakub Adamski - gracz,
Adrian Paszyński - gracz,
Kamil Maziarz - gracz.
10.Dzikie
Perliczki:
Dominik Szczygieł - kapitan,
Mateusz Zemsta - gracz,
Jakub Cholewa - gracz,
Kacper Czekaj - gracz,
Dominik Jasiński - gracz.
11.Klauny z East’a:
Patryk Sadłowski - kapitan,
Michał Grys - gracz,
Mateusz Dąbrowski - gracz,
Mikołaj Cichociński - gracz,
Daniel Pomorski - gracz,
Jakub Walesic - gracz.
12.ACPajace
Norbert Siwierski - kapitan,
Damian Budzich - gracz,
Adam Drach - gracz,
Bartłomiej Waszkiewicz - gracz,
Karol Pocheć - gracz,
Bartłomiej Myśliwiec - gracz,
13.Kapciula
Squad:
Kamil Bełczowski – kapitan
Michał Szybalski - gracz,
Paweł Chlebny - gracz,
Patryk Chlebny - gracz,
Kacper Dumania - gracz,
Mariusz Jurys - gracz.
14.JKiK:
Bartek Winiarski - kapitan,
Sebastian Niedbała - gracz,
Kacper Nadbrzuchowski - gracz,
Mikołaj Lasocki - gracz,
Tomek Batóg - gracz.
15.Protect Your Virgin:
Jakub Czajkowski - kapitan
Jakub Kwiecień - gracz,
Kacper Staniek - gracz,
Jakub Mizera - gracz,
Hubert Chrzanowski - gracz,
Karolina Jagiełło - gracz.
16.KEMONY:
Norbert Jędrzejczyk - kapitan,
Dawid Baj - gracz,
Wiktor Strzyż - gracz,
Dawid Burtan - gracz,
Patryk Budzich - gracz,
17.Pułanki Logic Gaming:
Daniel Król – kapitan,
Rafał Kostrzewa – gracz,
Kuba Smoliński – gracz,
Kuba Gajowik – gracz,
Bartek Prelewski – gracz,
Kacper Dereń – gracz.
18.SKT THM:
Piotr Kołodziejski - kapitan,
Mikołaj Nalewaj – gracz,
Paweł Bajerczak – gracz,
Kamil Skrucha – gracz,
Damian Kłonica – gracz,
Błażej Giza – gracz.
19.Rolniki4eveR:
Bartosz Walesic - kapitan,
Konrad Kieloch - gracz,
Kuba Gruszka - gracz,
Daniel Rybus - gracz,
Kuba Murdza – gracz.
20.LuckySquad:
Norbert Moskalik - kapitan,
Karol Mucha - gracz,
Jarosław Szymański - gracz,
Damian Ryczkowski - gracz,
Adrian Gawłowski - gracz.
21.Zero Siedem Squad:
Karol Kowalczyk - kapitan,
Kamil Maciąg - gracz,
Damian Gołębiowski - gracz,
Piotr Kopyś - gracz,
Karol Bystroń - gracz,
Kacper Mrozowicz - gracz.
22.Dzieciaczki:
Daniel Zawidzki - kapitan,
Adrian Szydłowski - gracz,
Adrian Budzeń - gracz,
Patryk Smuga - gracz,
Łukasz Suska - gracz,
Damian Dusza - gracz.
23.Golf na Rondzie:
Styczeń Bartosz - kapitan,
Małek Marek - gracz,
Zakowany Dawid - gracz,
Żebrowski Mateusz - gracz,
Sowa Robert - gracz,
Sowa Konrad - gracz.
24.Gołębie Miłości:
Łukasz Żelazowski - kapitan,
Piotr Winczewski - gracz,
Marcin Łaszcz - gracz,
Mateusz Barański - gracz,
Łukasz Gos - gracz.
25.WREN:
Igor Borowiec - kapitan,
Arkadiusz Ogórek - gracz,
Łukasz Gumuła - gracz,
Kuba Jurys - gracz,
Dominik Frankiewicz - gracz,
26.PKS E-sport:
Jan Kopyra – kapitan,
Krystian Zygadlewicz – gracz,
Wiktor Popek – gracz,
Dawid Farys – gracz,
Kacper Kaczmarczyk – gracz.
27.Tygrysy Boba:
Kacper Chuchała – kapitan,
Dominik Kościołek – gracz,
Emil Woskowicz – gracz,
Michał Dąbek – gracz,
Kacper Jabłoński – gracz,
Adrian Kołodziej – gracz,
Mateusz Czerwiec – gracz.
28.Blitz team:
Przemysław Ćwikliński - kapitan,
Mikołaj Zawadzki - gracz,
Krzysztof Pawłowski - gracz,
Robert Kapsa - gracz,
Kacper Mazurkiewicz – gracz.
29.Netcode Illuminati:
Szymon Wójcik - kapitan,
Tomasz Ziemnicki - gracz,
Alan Czapliński - gracz,
Kacper Nakonieczny - gracz,
Mateusz Myszkowski - gracz,
30.mixtix:
Kacper Dybiec - kapitan,
Dominik Dudek - gracz,
Klaudiusz Tomaszewski - gracz,
Tomasz Milewski - gracz,
Jakub Dybiec - gracz.
31.JaglakTEAM:
Walkower
32.fuckultety:
Walkower
Pierwsze miejsce w Turnieju Klas Pierwszych
Szkół Ponadgimnazjalnych w Koszykówkę Chłopców
o Puchar Starosty Powiatu Ostrowieckiego
na rok szkolny 2016/2017
W turnieju, który rozgrywany był od 29 maja do 5 czerwca 2017r.
uczestniczyło 6 zespołów, które
w pierwszej fazie zawodów rywalizowały w dwóch grupach.
W półfinałach zespoły, które zajęły pierwsze miejsca zmierzyły się „na krzyż” z
drużynami, które uplasowały się na drugich pozycjach.
Szkoły, które zajęły trzecie miejsca zagrały o 5. miejsce.
Wyniki:
Gr. A
ZS nr 2 – ZS nr 3 20:11
ZS nr 2 – LO nr II 22:8
ZS nr 3 – LO nr II 23:18
Półfinały
ZS nr 2 – ZS nr 1 30:26
LO nr III – ZS nr 3 29:14
Mecz o I miejsce
LO nr III – ZS nr 2 20:32
Lokaty końcowe:
1.ZS nr 2
2.LO nr III
3.ZS nr 1
4.ZS nr 3
5.LO nr I
6.LO nr II
Skład naszego
zespołu:
ZS nr 2: Kacper Granat, Damian Łepecki, Kamil Gromek, Michał Jezierski, Wojciech
Szydłowski, Konrad Nalewaj. Opiekun- Krzysztof Wójcik.
Wyróżnieni zawodnicy: Damian Łepecki (ZS nr 2) - MVP, Piotr Cieszkowski (LO nr
I), Jakub Smoliński (LO nr II), Kacper Gębusia (ZS nr 3), Krzysztof Ptak (ZS nr
1), Kacper Granat (ZS nr 2) i Kacper Świercz (LO nr III).
W otwarciu i zakończeniu turnieju uczestniczyli Wojciech Lesiak - Naczelnik
Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego w
Ostrowcu Św., Małgorzata Węglewicz - Dyrektor ZS nr 1 i Wiesław Kepel –
Przewodniczący Komisji Sportu WSZS w Kielcach. Puchary i statuetki ufundował
Starosta Ostrowiecki mgr Zbigniew Duda.(KW)
Popularny Youtuber Brzoza odwiedził „Budowlankę”
Witam witam kręcę sobie filmiki :) Zwykły gość a ten kanał to mój eden . Chcesz zostań obejrzyj za subskrybuj , jeśli się nie podoba idź szukaj szczęścia dalej ! Robię filmiki dla Was moi wierni oglądacze. Uliczne żarty, filmy społeczne, sondy !!! To cały mój kanał :) Nie jestem gwiazdą tylko wyluzowanym gościem :) – to cytat z kanału niezwykłego gościa, który dziś odwiedził „Budowlankę”. Kto nim był? Brzoza, czyli popularny youtuber, idol polskich nastolatków, którego kanał na portalu You Tube cieszy się ogromną popularnością. Brzoza był gościem specjalnym podczas pierwszego dnia V edycji turnieju gier League of Legends. Swą obecnością uświetnił dzisiejsze spotkanie. Specjalnie dla nas przeprowadzał także wywiady z uczniami. Efekty jego pracy zobaczycie już wkrótce. (IW)
„Budowlanka” na School Fashion
Druga edycja Schools Fashion, czyli prezentacji szkół zawodowych powiatu ostrowieckiego przeszła do historii. Było głośno i barwnie jak na każdym takim przeglądzie, ale przede wszystkim zabawnie i pomysłowo. Uczniowie ostrowieckich szkół zawodowych w nietypowy sposób prezentowali swym młodszym kolegom, którzy w tym roku kończą gimnazjum kierunki kształcenia oraz szkołę „od kuchni”. Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć także naszej szkoły, która w sposób ciekawy przedstawiła ofertę kształcenia przygotowaną na nadchodzący rok szkolny. Prezentacja Zespołu Szkół Nr 2 przypadła do gustu również władzom Powiatu Ostrowieckiego, które podkreślały wysoką jakość przygotowania występu.
Schools Fashion to impreza zachęcająca do wyboru nauki w szkołach o profilu
zawodowym. Równocześnie z prezentacjami szkół zawodowych odbywała się także mini
giełda pracy. Ostrowieccy pracodawcy prezentowali swoje firmy i zachęcali do
podjęcia pracy. Mówili też o specyfice ostrowieckiego rynku. A o tym jakich
pracowników szukają pracodawcy oraz jakie wykształcenie daje gwarancje dobrze
płatnej pracy w naszym powiecie, najlepiej opowiadały służby rynku pracy. Wśród
branż w których występuje największe zapotrzebowanie na pracowników wymieniano
między innymi budownictwo. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego
wydarzenia. (IW)
Nasi uczniowie na warsztatach filmowych
Technicy Organizacji Reklamy oraz Technicy Informatycy zgłębiali tajniki sztuki filmowej Z okazji Tygodnia Edukacji Artystycznej Centrum Sztuk Audiowizualnych przy Kinie Etiuda zorganizowało dla młodych pasjonatów sztuki filmowej profesjonalne warsztaty filmowe, które poprowadził pan Maciej Dunin-Borkowski. Uczniowie naszej szkoły, którzy na co dzień aktywnie działają w telewizji szkolnej pod kierunkiem pana Krzysztofa Hoyera mogli poszerzyć swą wiedzę z zakresu obsługi sprzętu telewizyjnego, montażu liniowego, czy też nagrywania. Młodzież poznała także tajniki kręcenia teledysków czy spotów reklamowych. Spotkanie było niezwykle owocne ponieważ oprócz cennych treści merytorycznych obfitowało także w wartościowe ćwiczenia praktyczne, które z pewnością pozwolą udoskonalić warsztat naszych młodych dziennikarzy. (IW)
Żywa lekcja historii
Dnia 18 maja 2017r. uczniowie klas II technikum mieli możliwość wziąć udział w wyjątkowej lekcji historii podczas której honorowym gościem był pan Jan Niemiec syn mjr. Antoniego Żubryda – Żołnierza Wyklętego. Uczniowie poznali historię partyzanckiego oddziału oraz tragiczne losy partyzantów. Tego typu spotkania pozwalają młodzieży poznać i zrozumieć zawiłe dzieje polskiej historii. Organizatorem spotkania był pan Roman Niedziela – nauczyciel historii (IW)
XXV Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
W dniu 13 maja 2017r. odbyły się XXV Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Ostrowiecki pan Zbigniew Duda. Nasza szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Izabela Kućma, Dawid Serek, Karol Krawczyk oraz Daniel Pawełczak. Zadaniem uczestników było udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, w których rolę wcielili się aktorzy. Stoiska przygotowała także Straż Miejska, Straż Pożarna oraz Policja. Uczniowie naszej szkoły okazali się być najlepsi na stanowiska przygotowanych przez wymienione jednostki. W nagrodę otrzymali puchar oraz pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy. (IW)
Gimnazjaliści wybierają „Budowlankę”
– nasza
szkoła w centrum zainteresowania
absolwentów gimnazjów
Tegoroczne dni otwarte w „Budowlance” przyciągnęły setki zainteresowanych nauką w szkole uczniów szkół gimnazjalnych. Przez trzy dni od 11 do 13 maja 2017r. Zespół Szkół Nr 2 otworzył swe drzwi dla tegorocznych absolwentów szkół gimnazjalnych by przedstawić ofertę edukacyjną przygotowaną na nadchodzący rok szkolny. Jest to oferta skrojona na miarę potrzeb współczesnego rynku pracy, bowiem absolwenci naszych kierunków nie martwią się o znalezienie zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Wiedzą o tym również gimnazjaliści, którzy podkreślali liczne atuty szkoły do jakich należą świetnie wyposażone pracownie, czy miła i życzliwa atmosfera panująca w szkole. Gimnazjaliści odwiedzający nas mogli liczyć na niezapomniany spacer po szkole, na który wybrali się pod opieką nauczycieli i starszych kolegów. Przystankami na naszej drodze były prezentacje wszystkich zawodów oferowanych przez szkołę. Zainteresowani uczniowie mogli wziąć udział w wielu ciekawych konkursach jak choćby montaż jednostki komputera na czas, budowa wieży, czy rozpoznawanie elementów komputera z zawiązanymi oczami.
Dla amatorów
tańca przygotowaliśmy konkurs tańca z kinectem. Osoby zainteresowane montażem
liniowym, fotografią, czy nagrywaniem filmów, lecz także te mające predyspozycje
reporterskie mogły spróbować swych sił w studio naszej szkolnej TV gdzie pod
okiem starszych kolegów otrzymywali pierwsze reporterskie szlify. Moc atrakcji,
cenna wiedza, ciekawostki, piękne początki nowych przyjaźni. Tego wszystkiego
doświadczyliśmy podczas trzech ostatnich dni. Jest nam zdecydowanie mało!
Liczymy na kolejne spotkania z Wami! Zapraszamy do logowania się na stronie:
https://swietokrzyskie.edu.com.pl/kandydat/app/
już od 15.05.2017r. oraz do wybierania kierunków oferowanych przez Zespół Szkół
Nr 2. To dobra inwestycja we własną przyszłość. Do zobaczenia we wrześniu. (IW)
Lekcja o Funduszach Europejskich
Uczniowie klasy I technik budownictwa oraz technik organizacji reklamy uczestniczyli w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich” w ramach Programu Polska Wschodnia. Hasłem przewodnim akcji była „Przedsiębiorczość”. Na przeprowadzonych zajęciach młodzież dowiedziała się między innymi, w jaki sposób Fundusze Europejskie mogą pomóc w założeniu innowacyjnego przedsiębiorstwa. Lekcja przeprowadzona była w oparciu o scenariusz oraz specjalnie przygotowany komiks. Na zakończenie zajęć przeprowadzony był konkurs z nagrodami. Drobne upominki otrzymały: Julia Ogłaza, Małgosia Podczasi oraz Wiktoria Compa. Akcji patronowało Ministerstwo Rozwoju. (UJ)
Dzień Przedsiębiorczości
23 uczniów klas I i II technikum uczestniczyło w Dniu Przedsiębiorczości organizowanym we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Młodzież odbyła jednodniowe praktyki w ostrowieckich firmach branżowych. Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie. Zapoznali się z organizacją i zarządzaniem firmą w praktyce. Pozyskali również informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu. Dzień Przedsiębiorczości odbył się dzięki życzliwości następujących firm: Biura projektowego Instal Projekt, Gazety Ostrowieckiej, firm informatycznych MEDIA KOMP, VICOMP oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Krzemionki”.
Dzień Przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. (UJ)
Uczniowie
klas IV Technikum Nr 2
uroczyście zakończyli rok szkolny
„Ale to już było i nie wróci więcej i chodź tyle się zdarzyło to do przodu wciąż wyrywa głupie serce …” te słowa znanej piosenki polskiej artystki idealnie wpisują się w klimat wydarzenia jakim było uroczyste zakończenie roku szkolnego klas IV technikum. Z bagażem cennych doświadczeń, wyposażeni w solidną wiedzę i pełni optymizmu wyruszają w dorosły świat by zdobywać szczyty w tej pięknej podróży jaką jest życie. Dnia 28 kwietnia 2017r. wyróżnieni absolwenci Technikum Nr 2 odebrali z rąk dyrektora szkoły p. Artura Łapińskiego oraz wicedyrektor p. Urszuli Jaworskiej nagrody i dyplomy za szczególne osiągniecia w nauce oraz konkursach przedmiotowych na poziomie powiatowym i wojewódzkim. Samorząd Uczniowski uświetnił to piękne spotkanie programem artystycznym, który zadedykował swym starszym koleżankom i kolegom. Wiele ciepłych słów, podziękowań, melodia pięknych piosenek sprawiły, że każdemu w oku zakręciła się łezka. Ale pamiętajmy, każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. Życzymy Wam powodzenia na egzaminach maturalnych oraz wielu sukcesów w dorosłym życiu!. (IW)
konkurs "Lubię czytać"
24 kwietnia 2017 roku w Bursie Szkolnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbył się konkurs "Lubię czytać" objęty Honorowym Patronatem Naczelnika Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej i Turystyki w Ostrowcu.
Do konkursu przystąpiło ponad 30 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.
Konrad Badziak uczeń naszej szkoły zajął w tym konkursie III miejsce. (MH)
>> wydarzenie << >> regulamin << >> zgłoszenie <<
WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
Wkraczamy w przedświąteczny czas. Do nadchodzących Świąt Wielkanocnych przygotowujemy się zarówno duchowo jak i materialnie. Są jednak wśród nas ludzie, którzy potrzebują wsparcia innych. Właśnie do takich potrzebujących jest adresowana akcja charytatywna, w którą tak chętnie włączyli się nasi uczniowie. Młodzież wzięła udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności, która odbyła się w dniach od 31 marca do 02 kwietnia Supermarkecie Top Market. Zbiórka została zorganizowana przez Bank Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim. Opiekunem młodzieży była pani Hanna Ziółkowska – Raban – pedagog szkolny.(IW)
Nasi wolontariusze:
1. Kania Karolina
2. Ornatowska Karolina
3. Zaręba Bartosz
4. Loranty Karolina
5. Kręcisz Sandra
6. Biały Monika
7. Przygoda Krystian
8. Krzciuk Mikołaj
9. Bajon Aleksandra
10. Ogłaza Julia
11. Surdy Wiktoria
12. Szczykutowicz Jagoda
13. Rumin Weronika
14. Podgajna Paulina
15. Ozdoba Wiktoria
16. Zimoląg Aleksandra
Biblioteka i
młodzież szkolna przywitały wiosnę
w poezji i piosence polskiej
(MG)
Pierwszy dzień wiosny z paitballem.
21 marca uczniowie klas drugiej i trzeciej Technikum Budowlanego w leśnej scenerii powitali wiosnę. Wszystko rozpoczęło się o godzinie 9:30, kiedy wyposażeni w markery i ubrani w mundury moro wojownicy stanęli do boju. W walce liczyła się nie tylko szybkość działania, ale przede wszystkim taktyka. Strategie były różne: jedni atakowali od razu, a inni starali się przeczekać. Kulki sypały się gęsto… Świetna atmosfera i zdrowa rywalizacja sprawiła, że spełniły się dziecięce marzenia chłopców. Po intensywnym wysiłku na gracze mieli okazję odpocząć przy ognisku. Pogoda była doskonała a pierwsze w tym roku pieczone kiełbaski wyśmienite. (AK)
Technik Organizacji Reklamy poznaje prace w radiu
Młodzież z kl I Technik Organizacji Reklamy dnia 17.03.2017 roku odwiedziła "Twoje Radio Lipsko".
Uczniowie mieli okazję zobaczyć pracę
redaktora naczelnego Pana Władysława Bajkowskiego, poznać tajniki pracy w radiu
oraz spróbować własnych sił w rozgłośni.
Młodzież z dużym zainteresowaniem uczestniczyła w rozmowie z redaktorem
naczelnym, który
w sposób bardzo ciekawy opowiadał o swojej pracy.
Uczniowie mieli możliwość nagrać i zmontować własne reklamy, jak również
zmierzyć się
trudnym zadaniem bycia spikerem. (MM)
>>Regulamin konkursu<< >>Karta zgłoszeniowa<<
Klasa 3TB zwycięzcą turnieju w halowej piłce nożnej
o Puchar Przechodni Dyrektora ZSnr2
Cykliczny turniej został rozegrany w dniach 6 – 13 marca 2017. Do udziału w zawodach zgłosiło się cztery zespoły klasowe, które rozegrały mecze systemem „każdy z każdym” i czasem gry 2x15 min. Najlepiej zaprezentowała się drużyna klasy 3 TB zwyciężając we wszystkich spotkaniach. Drugie miejsce zdobyła klasa 2TB a trzecie klasa 3TGB.
Zawody zorganizowali i przeprowadzili nauczyciele w-f K. Wójcik i T. Dymanowski.(KW)
Nasi
Informatycy na konferencji
checkIT w
Lublinie
Dnia 15 marca 2017 przyszli technicy informatycy z naszej szkoły wzięli udział w IV Edycji Konferencji Informatycznej pt. checkIT, która odbyła się na terenie Targów Lublin S.A. w Lublinie. Konferencja ta była adresowana do uczniów klas o profilu informatyczno-technicznym. Jej celem było pogłębienie wiedzy uczestników z zakresu IT i innowacji technologicznych oraz zapoznanie uczniów z ofertą edukacyjną studiów informatycznych. W programie znalazło się wiele prezentacji i warsztatów m.in. wykłady na temat ścieżek kariery w branży IT, zastosowanie informatyki w innych branżach, nauki programowania oraz bezpieczeństwa w siec informatycznej.
Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w interaktywnych warsztatach na temat druku 3D, robotyki, budowy strony internetowej WordPress oraz animacji komputerowej, montażu liniowego i animacji 3D. Chętni mogli wykonać popularne obecnie selfie w wersji trójwymiarowej. Całość wydarzenia uświetnił pokaz dronów robotów oraz Okularów Oculus Rift.
Zapraszamy do relacji z tego wydarzenia
Szkolny
Dzień Profilaktyki
„Twoje zdrowie w Twoich rękach”
Dnia 15 marca 2017r. w naszej szkole odbył się Dzień
Profilaktyki. Z tej okazji organizatorzy zaprosili niezwykłych gości, fachowców
w swych dziedzinach, którzy rozmawiali z młodzieżą na trudne a jednocześnie
bliskie im tematy związane ze zdrowym stylem życia, zaburzeniami odżywiania oraz
uzależnieniami.
Prelegentami podczas tegorocznego Dnia byli przedstawiciele Powiatowej Komendy Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, Psycholog - na co dzień pracujący w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej oraz Pracownik Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Na zakończenie uczennice miały możliwość porozmawiać z wykwalifikowaną położną, która chętnie odpowiadała na wszystkie pytania nurtujące młode kobiety.
W ramach Szkolnego Dnia Profilaktyki zorganizowano także konkurs plastyczny. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu o tematyce profilaktycznej. Najlepszą okazała się być praca Rafała Mikosa ucznia klasy II mrw, który odebrał nagrodę z rąk Dyrektora Szkoły p. Artura Łapińskiego. Organizatorami Szkolnego Dnia Profilaktyki byli: p. Beata Kępińska, p. Ilona Wesołowska, p. Hanna Ziółkowska – Raban oraz p. Beata Kot. (IW)
Dzień Matematyki
14 marca uczniowie klas drugich i trzecich technikum wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Matematyki, zorganizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Doskonalenia i Rozwoju 4improve, pod merytorycznym patronatem e – math.pl i honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Dzień Matematyki 2017 przebiegał w dwóch etapach. Najpierw uczniowie uczestniczyli w Turnieju Matematycznym pod hasłem PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO. Młodzież, pracując w zespołach, rozwiązywała zadania z motywem pieniądza. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu obliczeń procentowych i geometrii, ale również umiejętnością wykorzystania wiedzy matematycznej w praktyce. I miejsce zajęła drużyna z klasy III TGB w składzie: Krystian Przygoda, Krzysztof Urbański i Jakub Dudek. II miejsce wywalczył zespół z klasy III TI: Radosław Młynek, Mateusz Szewczyk oraz Bartosz Kęcel. III miejsce zajęli reprezentanci II TB: Krzysztof Pytlak, Daniel Pawełczak oraz Michał Wtorkowski.
W drugiej części uczniowie rozwiązywali matematyczne kalambury, które
wymagały perfekcyjnej znajomości pojęć matematycznych i pomysłu jak
zaprezentować je w sposób niewerbalny. Ponadto, młodzież obejrzała dwie
prezentacje dotyczące zastosowań matematyki oraz historii liczby π. Na koniec
uczniowie zainspirowani wierszem „Liczba Pi”, noblistki Wisławy Szymborskiej,
stworzyli korowód cyfr składających się na liczbę π. W tym dniu MATEMATYKA
pokazała uczniom swoje piękniejsze oblicze. (UJ)
Nasi uczniowie
podarowali cenny lek
dla potrzebujących kobiet
Dnia
10.03.2017r. w Szpitalu Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny
ruszyła akcja pt.: „Krew zamiast kwiatka”, do której chętnie przystąpili
uczniowie naszej szkoły. Pozyskana krew będzie darem dla kobiet po mastektomii,
będących pacjentkami oddziału onkologicznego
w Kielcach. Do akcji przestąpiło 17 uczniów, którzy pod opieką szkolnego
koordynatora PCK
p. Beaty Kępińskiej oddali łącznie aż 6,8 litra tego cennego leku. (IW)
Dzień Kobiet
w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowcu
Świętokrzyskim
8 marca to
wyjątkowy dzień bowiem właśnie wtedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet.
O tym wyjątkowym święcie pamiętano także w naszej szkole. Samorząd uczniowski
zorganizował
z tej okazji uroczysty apel podczas którego nie mogło zabraknąć wzruszającyc i
zabawnych momentów. Młodzież zaprezentowała program artystyczny, który obfitował
w skecze i filmy,
w niecodzienny sposób przedstawiające świat kobiet. (IW)
07 marca 2017 roku w Wyższej Inżynierskiej Szkole
Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy
w Radomiu odbył się finał V edycji Konkursu
„BUDOWNICTWO – MOJA PRZYSZŁOŚĆ”
Nasza szkoła
reprezentowana była przez dwie drużyny:
Jakub Dudek, Mateusz Ołubiec i Krzysztof Urbański – klasa 3 TBG,
Karol Marzec, Damian Stawiarski, Daniel Żywczyk – klasa 3 TB.
Konkurs ten skierowany był do uczniów klas trzecich i czwartych w zawodzie technik budownictwa, którzy musieli wykazać się szeroką wiedzą ogólnobudowlaną. Podobnie jak w roku poprzednim brali w nim udział uczniowie z województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Uczniowie naszej szkoły w konkursie zajęli 4 miejsce!
GRATULUJEMY! (IS)
W dniu 4 marca 2017r. reprezentacja Zespołu Szkół Nr 2 w składzie: Michał Miśta klasa 3TBG, Jan Sałata klasa 3MRW wzięła udział w turnieju strzeleckim dla młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych o puchar Starosty. Okazją do zorganizowania turnieju były obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych Zawody odbyły się na strzelnicy w Starachowicach. Zawodnicy strzelali z kbks na odległość 50m. (RN)
W dniu 28 lutego w Zespole Szkół nr 2 odbył się Szkolny Konkurs Historyczny -
"Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych". W konkursie brali udział uczniowie klas: 2TGI
, 2TB , 1TBTOR , 3TI. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu złożonego z 21 pytań. Lauratami konkursu zostali Krzysztof Żelazowski 2TGI 1 miejsce, Krystian
Różycki 2TGI 2 miejsce , Krzysztof Wojciechowski 2TGI 3 miejsce. Zwycięzcom
wręczono dyplomy. Na zakończenie konkursu uczestnicy obejrzeli film historyczny
"Inka 46". (RN)
Konkurs Fotograficzny
"Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza"
W dniu 28 lutego w Kieleckim Centrum Kultury odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu fotograficznego organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach. Konkurs nosił tytuł "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza". Uczeń naszej szkoły Marcin Starzomski z klasy 4TGTOR otrzymał wyróżnienie w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego praca nosiła tytuł: "Bohaterowie bez grobów". Finaliści konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. (RN)
prawdziwym hitem ferii zimowych
Zespół Szkół Nr 2 jak co roku przygotował dla swych uczniów ciekawą ofertę kulturalno – dydaktyczną na czas ferii zimowych. W naszej propozycji znalazł się m.in. turniej gier League of Legends do którego zaprosiliśmy także uczniów szkół gimnazjalnych. Rywalizacja okazała się być przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” bowiem chęć udziału zgłosiło aż dwanaście sześcioosobowych drużyn, które przez trzy dni od 07.02.do 09.02. spotykały się w „Budowlance” by wspólnie rywalizować, ale też świetnie się bawić i wygrywać cenne nagrody.
Pierwsze miejsce w turnieju zdobyli następujący gracze: kapitan #1 Łukasz Żelazowski CytryneQQ 2 PG4 gracz #2 Piotr Winczewski Piotrek543 2 PG4 gracz #3 Marcin Łaszcz Papa PrZyPaŁ 2 PG4 gracz #4 Mateusz Barański Chihotek02 2 PG4 gracz #5 Karol Chuchała Mr Synek 2156978.
Drugie miejsce należało do: kapitan #1 Dominika Werner Musssli 2TGI/ZSNr2 gracz #2 Wiktor Podczasi Mosiekk4 1A/LO Staszic gracz #3 Seweryn Dumania MasterSerweryn 2A/LO Staszic gracz #4 Kamil Bełczowski MrKnfiePL PG w Sadowiu gracz #5 Dawid Curyło timonuser 1T4M/F/ZSnr4.
Jako trzeci na podium stanęli: kapitan #1 Marcin Kolasa TSM MBK 3TOR/ZSnr2 gracz #2 Seweryn Strzelecki TSM Sewergsen 2MRW/ZSnr2 gracz #3 Bartek Starzomski Tornado 001 3TB/ZSnr2 gracz #4 Mikołaj Krzciuk PROJECT Cordeno 3TB/ZSnr2 gracz #5 Kuba Kwiecień KAJBEq 3A/ZDZ.
Turniej przygotowali uczniowie klasy II TI Krzysztof Żelazowski oraz
Krystian Różycki wraz
z nauczycielami informatycznych przedmiotów zawodowych
p. Krzysztofem Hoyerem
oraz p. Konradem Majosem. (IW)
Technicy organizacji reklamy na Passion Day
20 stycznia grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką pani Hanny Ziółkowskiej – Raban, uczestniczyła w przedsięwzięciu Passion Day w kinie Etiuda. Głównym celem wydarzenia była promocja działalności społecznej i wolontariatu. Rosnący brak zainteresowania tego typu aktywnością nie dotyczy młodzieży „Budowlanki”. Uczniowie naszej szkoły chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje społeczne i bardzo często są ich inicjatorami. Podczas imprezy ogłoszono zdobywców nagrody Passion Master, konkursu, którego ideą było wyróżnienie najbardziej aktywnej młodzieży powiatu ostrowieckiego. Wśród laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Anita Biernat z klasy III, kształcąca się w zawodzie technik organizacji reklamy, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. W nagrodę liderzy z Ostrowca Świętokrzyskiego wezmą udział w wizycie studyjnej w Warszawie, wizycie w Sejmie RP i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz spotkaniu z eurodeputowaną Różą Thun. Anicie gratulujemy wyróżnienia i życzmy kolejnych, ciekawych pomysłów w dalszej działalności społecznej. (UJ)
Uczniowie „Budowlanki” poszerzają kompetencje zawodowe
19 stycznia uczniowie klas kształcących się w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczestniczyli w warsztatach poszerzających wiedzę i zawodowe umiejętności praktyczne z zakresu wykonywania gładzi szpachlowych. Zajęcia dla młodych adeptów budownictwa poprowadzili przedstawiciele renomowanej firmy CEKOL. Uczniowie poznali nowoczesne techniki wykonywania gładzi szpachlowych, jak również nowe materiały wykorzystywane obecnie na rynku usług budowlanych. Stały kontakt z firmami branżowymi jest gwarancją wysokiej jakości kształcenia zawodowego zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. (UJ)
III MIEJSCE NASZYCH SIATKARZY !!!
23.01.2017r. zakończyły się, trwające od października, Mistrzostwa w
Siatkówce Chłopców Szkół Ponadgomnazjalnych Powiatu Ostrowieckiego.
Nasz zespół w drodze na podium, w pięknym stylu pokonał reprezentacje 4
szkół, tj.: LO Nr1, ZSOMS/2, CKZiU, ZS Nr1. Uległ tylko drużynie ZS Nr3 i
ZSOMS/1. Trzecia lokata w powiecie to prawdziwy sukces naszych sportowców i
tym bardziej cieszy, że jest powtórką zeszłorocznego!
Można powiedzieć z satysfakcją, że reprezentacja Budowlanki w składzie:
Mateusz Mamerski, Daniel Żywczyk, Maciej Kwiecień, Kamil Bidos, Krystian
Bidos. Marcin Sikorski, Kamil Łubkowski, Łukasz Szymański i debiutujący
Kamil Granat oraz Damian Łepecki, już kolejny raz zaliczyła udany sezon
siatkarski! GRATULACJE! (KK)
III MIEJSCE W TENISIE STOŁOWYM
Z satysfakcją donosimy, że w czwartek, 19.
01.2017r. nasi tenisiści, po dwóch dniach zmagań turniejowych, zdobyli
III-cie miejsce w Mistrzostwach w Tenisie Stołowym Szkół Ponadgimnazjalnych
Powiatu Ostrowieckiego. Nasz brązowy skład to: Kamil Gronek (kl. I TB/TOR),
Oskar Foremniak (kl. III mrw) i Dawid Kastelik (kl. III mrw). W
emocjonujących i rozegranych w pięknym stylu pojedynkach z 6 zespołami,
które stanęły na ich drodze, ulegli tylko dwóm zespołom THM-u i obok nich
stanęli na sportowym podium.
Warto też wspomnieć, że dwa dni wcześniej o takie same zaszczyty walczyły dziewczęta.
Naszą szkołę reprezentowały : Izabela Kućma, Wiktoria Compa i Ola Szczodrak.
Zawodniczki zaliczyły wygraną z zespołem CKZ i U i znalazły się w gronie
8-miu najlepszych drużyn Powiatu Ostrowieckiego. Swoim występem dostarczyły
nam cenne punkty rankingowe, o które
starają się wszystkie szkoły przez cały sezon sportowy.
Wspaniałym reprezentantkom i reprezentantom ZSNr2 w tenisie stołowym
gratulujemy! (KK)
Jakub Dudek w elitarnym gronie
stypendystów Prezesa Rady Ministrów
Jakub Dudek uczeń klasy III TG/TB, kształcący się w zawodzie technik budownictwa, znalazł się w elitarnym gronie stypendystów Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2016/2017. Nagroda ta jest przyznawana młodym ludziom wyróżniającym się wybitnymi osiągnięciami edukacyjnymi. Jakub jest uczniem wszechstronnie uzdolnionym, osiągającym bardzo dobre wyniki zarówno w nauce przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych. W roku szkolnym 2015/2016 uzyskał najwyższą średnią ocen w szkole - 5,15. Jakubowi gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów. (UJ)
Okres bożonarodzeniowy to czas przygotowań lecz także radosnego oczekiwania na ten niezwykły dzień w kalendarzu. Z tej okazji każdego roku w naszej szkole organizowane są Jasełka. Tej pięknej tradycji stało się zadość także i w tym roku. Dzięki zaangażowaniu uczniów społeczność szkolna mogła wziąć udział w magicznym spotkaniu przepełnionym dźwiękiem pięknym staropolskich kolęd. Uczniowie technikum przygotowali bogaty program artystyczny pod kierunkiem p. Beaty Zagórnej-Wrzosek, nauczyciela języka polskiego. (IW)
W piątek 16.12.2016r. uczniowie technikum uczący się języka rosyjskiego przystąpili do szkolnego testu wiedzy o Rosji. Uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą realioznawczą i kulturoznawczą dotyczącą naszego największego sąsiada. Czekały na nich pytania z zakresu historii Rosji, geografii czy sztuki. Poziom był bardzo wyrównany jednak najszerszą wiedzą wykazała się uczennica kl. II TG Izabela Kućma. II miejsce zdobyła uczennica tej samej klasy Aleksandra Szczodrak. Zaś III miejsce wywalczył Hubert Dumania, uczeń klasy III TOR . Wyróżnieni uczniowie odebrali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy z rąk dyrektora szkoły p. Artura Łapińskiego. Organizatorem konkursu była p. Ilona Wesołowska – nauczyciel języka rosyjskiego. (IW)
Przedsiębiorczy na rynku finansowym
W klasach: II TGI, II TB, I TBO oraz II mrw realizowany jest, we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, innowacyjny program edukacji finansowej „Moje finanse”. Jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów dotyczącej zasad działania sektora finansowego oraz kształtowanie umiejętności, które umożliwią im efektywne zarządzanie finansami osobistymi i budowanie własnego bezpieczeństwa finansowego. Program realizowany jest na lekcjach podstaw przedsiębiorczości oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych. Program „Moje finanse” składa się z sześciu modułów tematycznych: Świat finansów, Polubić banki, Moje inwestycje, Inwestycja w przyszłość, Bezpieczne finanse, Mój budżet.
Jednym z elementów programu jest konkurs „Przedsiębiorczy na rynku finansowym”, którego eliminacje szkolne zostały przeprowadzone 16 grudnia. Najlepsze wyniki uzyskali: Izabela Kućma (II TG), Daniel Pawełczak (II TB) oraz Igor Kołodziej (II TI). Będą oni reprezentować szkołę w etapie międzyszkolnym. (UJ)
Ogólnopolski konkurs Laptop na bank – edycja 2016
15
grudnia odbył się etap szkolny II edycji ogólnopolskiego konkursu „Laptop
na bank”, organizowanego przez Narodowy Bank Polski i
Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. Celem
konkursu jest rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie edukacji
ekonomicznej, przedsiębiorczości oraz technologii informacyjnej i
komunikacyjnej, a także rozwijanie indywidualnych zainteresowań uczniów.
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu ekonomiczno-informatycznego na
platformie konkursowej przygotowanej przez organizatorów. Pytania dotyczyły
zagadnień z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości w oparciu o zasoby
edukacyjne umieszczone na portalu edukacyjnym Narodowego Banku Polskiego z
wykorzystaniem technologii informacyjnej i komunikacyjnej.
W etapie szkolnym wzięło udział 18 uczniów z klas: II technik informatyk, II technik geodeta oraz I technik organizacji reklamy. (UJ)
TECHNIKUM NR 2
NIE MARNUJE POTENCJAŁU SWOICH UCZNIÓW
Znamy już najnowsze zestawienie EWD (Edukacyjnej
Wartości Dodanej) dla lat 2014-2016 opublikowane na stronie Okręgowej
Komisji Egzaminacyjnej. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają fakt, iż
Technikum Nr 2 jest szkołą sukcesu, która w sposób właściwy wykorzystuje
potencjał swych uczniów, dając im możliwość wszechstronnego rozwoju.
Metoda EWD to zestaw technik statystycznych pozwalających zmierzyć wkład
szkoły w wyniki nauczania. Jest to egzaminacyjny wskaźnik efektywności
nauczania w danej szkole. Aby można było zastosować owe techniki porównano
wyniki dwóch pomiarów osiągnięć szkolnych: na początku nauki (egzamin
gimnazjalny) oraz na jej zakończenie (egzamin maturalny). Metoda ta
dostarcza wiele informacji, które mogą być przydatne dla rodziców i uczniów
przy wyborze szkoły, bowiem w czytelny sposób ukazuje, która szkoła uczy
najskuteczniej dając uczniom perspektywę rozwoju. Zgodnie z najnowszymi
zestawieniami Technikum Nr 2 uzyskało najwyższy wskaźnik Edukacyjnej
Wartości Dodanej spośród techników powiatu ostrowieckiego, zarówno z
przedmiotów humanistycznych, jak i matematyczno-przyrodniczych, zasługując
tym samym na miano szkoły skutecznie przygotowującej do egzaminu
maturalnego, będącego przepustką do dalszej edukacji.
Jak odczytywać wykresy?
Aby ułatwić statystyczną interpretację pozycji szkoły w układzie
współrzędnych stanowiącym krajowy układ odniesienia, wyrysowano dwie szare
elipsy. Mniejsza z nich, ciemnoszara, wskazuje obszar, w którym mieści się
50% techników w całym kraju. Druga elipsa, jasno szara, wyznacza obszar, w
którym mieści się 90% szkół danego typu w skali Polski. Środkiem symetrii
tych elips jest punkt (100:0). Placówki ulokowane blisko środka układu
współrzędnych, to w skali kraju najliczniejsza kategoria . Powód do dumy
mają szkoły, których wskaźnik znajduje się w pierwszej ćwiartce układu
współrzędnych, powyżej elips oznaczonych szarym kolorem. Im wyżej znajduje
się elipsa określająca wskaźnik EWD danej szkoły, tym efektywność nauczania
tam jest wyższa.
Poniżej prezentujemy wykresy obrazujące zestawienie wskaźników EWD dla
techników powiatu ostrowieckiego z podziałem na część humanistyczną oraz
matematyczno-przyrodniczą (IW)
Wynik języka polskiego dla
lat 2014-16.
Pozycja szkoły ze względu na wskaźnik wyniku końcowego i edukacyjnej
wartości dodanej
Wynik matematyczny dla lat
2014-16.
Pozycja szkoły ze względu na wskaźnik wyniku końcowego i edukacyjnej
wartości dodanej
Wynik
matematyczno-przyrodniczy dla lat 2014-16.
Pozycja szkoły ze względu na wskaźnik wyniku końcowego i edukacyjnej
wartości dodanej
Wynik humanistyczny dla lat
2014-16.
Pozycja szkoły ze względu na wskaźnik wyniku końcowego i edukacyjnej
wartości dodanej
Gwiazdkowy prezent dla geodetów
12 grudnia 2016 r. Świętokrzyski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazał nieodpłatnie naszej szkole sprzęt geodezyjny, niezbędny do nowoczesnego prowadzenia terenowych ćwiczeń geodezyjnych. W kwietniu bieżącego roku Dyrekcja szkoły zwróciła się z prośbą o doposażenie pracowni geodezji do pani Małgorzaty Erlich - Smurzyńskiej - dyrektor Świętokrzyskiego OR AR i MR. Potrzeby szkoły spotkały się ze zrozumieniem i kierunek technik geodeta wzbogacił się o pięć profesjonalnych urządzeń pomiarowych GPS, które umożliwiają zastąpienie klasycznych metod prac geodezyjnych nowoczesnymi technologiami satelitarnymi. Sprzęt geodezyjny odebrała pani Urszula Jaworska - wicedyrektor szkoły wraz z uczennicami. (UJ)
Pasjonaci są wśród nas
12 grudnia uczennice klasy I technik organizacji reklamy: Weronika Rumian, Kamila Wójcicka, Paulina Podgajna oraz Aleksandra Wójtowicz uczestniczyły w III edycji wydarzenia Pasjonaci, które odbyło się w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. Celem spotkania było zainspirowanie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań i pasji oraz wskazanie drogi zawodowej związanej z Internetem, mediami społecznościowymi i programowaniem. Ciekawe i profesjonalne prelekcje oraz warsztaty, o tym jak rozpocząć swoją obecność w sieci a przy tym zarobić, prowadzili młodzi przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego, którzy z powodzeniem prowadzą firmy związane z branżą IT. W lekkiej i twórczej atmosferze praktycy biznesu pokazali jak oryginalnie zareklamować i sprzedać swoje produkty.
Podsumowaniem spotkania był wykład plenarny „Kod przedsiębiorczości, czyli czy jesteście…?”, którego głównym tematem była kreatywność - jedna z najbardziej pożądanych cech gwarantujących sukces w biznesie. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Fundacja Zaawansowanych Technologii, Tabletowo.pl, Mac Edukacja oraz Rzecznik Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. (UJ)
Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!
To hasło spotkania profilaktycznego dotyczącego substancji psychoaktywnych, które zostało zorganizowane w naszej szkole we współpracy z Działem Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniu 7 grudnia. Prelekcję, która poszerzyła wiedzę młodych ludzi na temat negatywnego wpływu dopalaczy, narkotyków, alkoholu oraz nikotyny na zdrowie człowieka, przeprowadziła pani Anna Płatek. Spotkania tego typu są ważnym elementem programu profilaktycznego szkoły i mają na celu rozbudzenie poczucia odpowiedzialności młodzieży za własne zdrowie. (UJ)
W dniu 12 grudnia w ZSNr2 odbył się szkolny konkurs historyczny poświęcony 35 rocznicy wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego. Celem konkursu było przybliżenie młodzieży problematyki tamtych tragicznych wydarzeń. Konkurs polegał na rozwiązaniu przygotowanego testu. Zwycięzcami konkursu zostali:
1 miejsce – Jakub
Dudek – kl.
3TB/TG
2 miejsce – Mateusz Ołubiec – kl. 3TB/TG i Karol Cichoński - kl. 4TB
3 miejsce – Łukasz Sitarski – kl. 2TB
(RN)
Święty Mikołaj rozdawał prezenty uczniom naszej szkoły
Święty Mikołaj nigdy nie zapomina o uczniach "Budowlanki" . Każdego roku zjawia się 6 grudnia by obdarować wszystkich słodkimi upominkami i zarazić magiczną atmosferą nadchodzących Świąt. Od rana na korytarzach szkolnych można było usłyszeć charakterystyczny dźwięk mikołajkowego dzwoneczka. Każdej wizycie Świętego towarzyszy świetna zabawa bowiem aby dostać prezent należy wyrecytować wierszyk lub zaśpiewać piosenkę. Zapraszamy do obejrzenia foto relacji. (IW)
II etap VII edycji konkursu
Matematyka w Technice dla Technika
W dniu 3 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie odbył się II etap VII edycji konkursu Matematyka w Technice dla Technika, którego głównym organizatorem jest Politechnika Lubelska. W etapie szkolnym bieżącej edycji konkursu wystartowało 1150 uczniów ze 100 szkół technicznych z województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. W etapie międzyszkolnym o miejsce w finale walczyły 182 osoby, w tym nasi reprezentanci: Bartosz Janda (IV TG) oraz Konrad Badziak (III TG). Z niecierpliwością czekamy na listę finalistów, którzy będą walczyć o indeks Politechniki Lubelskiej. Opiekunem uczniów jest pani Dorota Maleszak. (UJ)
Eliminacje szkolne Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego
W dniu 1 grudnia 2016 roku zostały przeprowadzone eliminacje szkolne Świętokrzyskiego Matematycznego Maratonu Maturalnego na poziome rozszerzonym. Do etapu wojewódzkiego w kategorii A zakwalifikowali się następujący uczniowie: Aleksandra Sadłos (IV TG), Bartosz Janda (IV TG) oraz Dawid Borek (IV TB). Natomiast w kategorii B najlepsi w szkole okazali się: Krystian Rdest (IV TG) oraz Kacper Konwa (IV TG). Wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 16 grudnia na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Opiekunami najlepszych matematyków w szkole są: pani Dorota Maleszak oraz pani Anna Kwietniowska. (UJ)
25.11.2016 r. - Świętokrzyski Dzień Badmintona również w ZSNR2
W odpowiedzi na propozycję
Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Świętokrzyskiego Związku Badmintona, w
naszej szkole zorganizowany został międzypokoleniowy drużynowy turniej
badmintona. Jak się okazało, wśród naszej kadry nauczycielskiej, znalazło
się grono odważnych, które przyjęło wyzwanie młodzieży do walki na rakietki.
Do turnieju stanęła drużyna Panów: Krzysztof Wójcik i Konrad Majos oraz Pań:
Katarzyna Kobuszewska i Małgorzata Tarnowska przeciwko drużynie uczniów:
Łukasz Szymański i Jakub Dudek oraz uczennic: Angelika Wojtas i Adrianna
Gierada. Trzeba tu wspomnieć, że obie drużyny uczniów to nasi najlepsi
badmintoniści w szkole - reprezentanci w zawodach powiatowych.
Teraz krótko o przebiegu turnieju. Najpierw w starciu zespołów męskich
zatriumfowali uczniowie. Równolegle na drugim boisku zespół pań pokonał
drużynę uczennic. Zatem w finale po przeciwnych stronach siatki spotkali się
Łukasz i Kuba oraz nasze niezłomne nauczycielki. Nie bez trudu ale jednak
zatriumfował zespół uczniów i zdobył tytuł mistrzowskiej drużyny całego
turnieju. Walka o trzecie miejsce między panami a uczennicami, miała bardzo
wyrównany przebieg i decyzją sędziów została zakończona uznaniem remisu i
przyznaniem im ex aequo III miejsca.
Cały turniej przebiegał w bardzo miłej ale i sportowej atmosferze. Do gry
przystąpili uczniowie i nauczyciele, których można określić mianem
entuzjastów badmintona. Gra ta, popularnie zwana „kometką”, może być
traktowana za świetną grę rekreacyjną, a wręcz plażową. Badminton w swojej
sportowej postaci to dynamiczna, wymagająca potężnej szybkości, precyzji i
wytrzymałości oraz refleksu dyscyplina. Warta popularyzacji!
Emocje związane z badmintonem, będą nam towarzyszyć jeszcze wiosną, kiedy to
będziemy gospodarzami Powiatowego Turnieju w Badmintonie. Już dzisiaj
zapraszamy wszystkich chętnych do treningów i eliminacji szkolnych, które
pozwolą zakwalifikować się do reprezentacji naszej szkoły. Nauczyciele W-F:
K. Kobuszewska i K. Wójcik (KK).
Fotograficzny sukces Marcina
Marcin Starzomski uczeń klasy IV technik organizacji reklamy został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza”, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach w ramach obchodów 65 rocznicy zbrodni komunistycznej na ppłk Łukaszu Cieplińskim i sześciu oficerach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Celem konkursu było odzwierciedlenie dzisiejszego znaczenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych, poprzez pokazanie różnych wymiarów osobistej, środowiskowej i społecznej percepcji pamiątek, miejsc i wydarzeń związanych z bohaterami powojennego podziemia niepodległościowego. Prace Marcina zostały wysoko ocenione przez konkursowe jury. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się w marcu 2017 roku. Opiekunem ucznia był pan Roman Niedziela nauczyciel historii. (UJ)
(MM)
(MM)
Program „Otwarta firma” w „Budowlance”
W dniach 14 – 18 listopada 2016 roku uczniowie „Budowlanki” uczestniczyli w programie „Otwarta firma” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - największego na świecie wydarzenia promującego przedsiębiorczość. Ideą programu jest wspieranie przedsiębiorczych postaw i inicjatyw młodzieży przez stworzenie możliwości bezpośrednich kontaktów z przedsiębiorcami oraz instytucjami powiązanymi z biznesem. Uczniowie klas: I TB/TOR oraz II TG pogłębili wiedzę z zakresu bankowości, uczestnicząc w spotkaniu z Panią Agnieszką Kolasą – kierownikiem Sekcji Obsługi Klienta PKO Bank Polski Oddział 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach modułu „Biznes przy tablicy – Finanse”. Młodzież z klas: II TB oraz III TB miała możliwość zweryfikowania swoich wyobrażeń i wiedzy na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej, realizując moduł „Biznes przy tablicy – Własna firma”. Swoimi doświadczeniami podzielił się z uczniami Pan Maciej Rutkowski właściciel firmy RUSK Zespół Projektowo – Wykonawczy.
Uczniowie klas: II TG/TI oraz III TOR poszerzyli wiedzę na temat praw konsumenta, zasad składania reklamacji oraz zapoznali się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi prawidłowego zawierania umów kupna lub sprzedaży. Moduł „Biznes przy tablicy – Konsument” przeprowadził Pan Marek Osmala - Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Program „Otwarta firma” realizowany był we współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju.
W spotkaniach wzięło udział ogółem 156 uczniów. Szkoła uczestnicząc w programie umożliwia młodzieży bezpośredni kontakt z praktykami biznesu i przygotowuje uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym. Udział i zaangażowanie szkoły w programie „Otwarta firma” został potwierdzony certyfikatem wydanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. (UJ)
Uroczyście z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Data 11 listopada to ważny dzień dla wszystkich Polaków. Biało-czerwone flagi oraz oficjalne uroczystości upamiętniają każdego roku odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918roku po 123 latach zaborów. Uczniowie „Budowlanki” również pamiętają o tym ważnym wydarzeniu. Z tej okazji tradycją lat ubiegłych młodzież pod kierunkiem pana Romana Niedzieli – nauczyciela historii przygotowała uroczysty apel o patriotycznym charakterze, w którym wzięli udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele szkoły. Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów doskonałą lekcją historii i patriotyzmu, a także ważnym źródłem informacji o trudnych dziejach naszej Ojczyzny. (IW)
"Orły dla Niepodległej"
W dniu 11 listopada 2016 r. grupa 14 uczniów naszej szkoły brała udział w rajdzie „Orły dla Niepodległej” na trasie: Denków Cmentarz Parafialny – Cmentarz Parafialny ul. Denkowska - Starostwo Powiatowe. Była to dobra okazja poznania historii naszego miasta i miejsc pamięci, żywa lekcja patriotyzmu. (RN)
Szkolny Turniej Wiedzy Ekonomicznej i Zastosowań Matematyki „Procenty na co dzień”
15
uczniów klas pierwszych i drugich technikum wzięło udział w kolejnej edycji
Szkolnego Turnieju Wiedzy Ekonomicznej i Zastosowań Matematyki, który
w tym roku zorganizowany był pod hasłem „Procenty na co dzień”.
Młodzi matematycy pracowali w zespołach i rozwiązywali zadania problemowe,
rebusy i krzyżówki, wykazując się perfekcyjną znajomością stóp procentowych
i umiejętnością obliczania odsetek od lokat bankowych. Najlepszym zespołem
okazała się drużyna z klasy II TG w składzie: Gabrysia Surowiec,
Iza Kućma oraz Krzysztof Wojciechowski, drugie miejsce zajęli:
Kinga Peszko, Bartosz Nowotnik oraz Igor Kołodziej
reprezentujący klasę II TI, trzecie miejsce wywalczyła drużyna z
klasy II TB: Michał Tomaszewski, Dominik Orłowski oraz
Krzysztof Pytlak. Młodym matematykom gratulujemy dobrej znajomości
wiedzy ekonomicznej i praktycznych umiejętności matematycznych. (UJ)
Szkolny
etap konkursu
Matematyka w Technice dla Technika rozstrzygnięty!
14
uczniów klas trzecich i czwartych technikum wzięło udział w szkolnym etapie
VII edycji konkursu Matematyka w Technice dla Technika, którego
organizatorami są Politechnika Lubelska oraz ZSE w Lublinie. Konkurs składa
się z trzech etapów a jego zwycięzcy otrzymują indeks na dowolny wydział
Politechniki Lubelskiej. Najlepsi w etapie szkolnym okazali się: Bartosz
Janda (IV TG) oraz Konrad Badziak (III TG). Bartosz i Konrad
będą reprezentować nasz szkolę w etapie międzyszkolnym konkursu, który
odbędzie się 3 grudnia w ZSE w Lublinie. Opiekunem najlepszych matematyków w
szkole jest Pani Dorota Maleszak. (UJ)
Szkolenie z Firmą Blue Dolphin Tapes
Uczniowie klas: III TB, II TB oraz III mrw wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników firmy Blue Dolphin Tapes, która oferuje profesjonalne taśmy malarskie. Młodzież kształcąca się w zawodach: technik budownictwa oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie poszerzyła swoje kompetencje zawodowe z zakresu stosowania nowoczesnych materiałów i narzędzi malarskich. Warsztaty i szkolenia prowadzone przez pracowników wiodących firm branżowych stały się znakiem rozpoznawczym praktycznej nauki zawodu w „Budowlance”, która kształci swoich uczniów zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. (UJ)
Uczniowie „Budowlanki” oddawali krew
w ramach akcji „Młoda krew ratuje życie”
Dnia 28 października w Szpitalu Miejskim po raz kolejny odbyła się zbiórka krwi w ramach akcji „Młoda krew ratuje życie”. Uczniowie naszej szkoły działający w Szkolnym Kole PCK, którego opiekunem jest pani Beata Kępińska również i tym razem wsparli tą szczytną akcję. Grupa 14 uczniów oddała 6,3 litra tego cennego leku. (IW)
W dniach 17-21 października 2016 roku na terenie naszej szkoły odbył się konkurs "Tydzień z Henrykiem Sienkiewiczem"
Konkurs zorganizowany został w ramach obchodów "Rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza"
Konkurs szkolny rozpisany był w kilku kategoriach: teoretycznej, w której zwycięzcą został Kewin Krzemieniecki z kl. III TB/TG, który zaimponował wiedzą dotyczącą życia i twórczości pisarza, plastycznej ,gdzie zabłysnęła zdolnościami Aleksandra Bajon z klasy I TB/TOR, która zaprojektowała okładkę do noweli "Latarnik", scenicznej tu wykazały talent aktorski dziewczęta: Roksana Pochylska, Natalia Adamska, Weronika Rumian, Kinga Bednarowska, Paulina Podgajna, które przedstawiły inscenizację "Bajki", ale najwięcej emocji zarówno wśród publiczności jak i uczestników wzbudził "Korowód postaci Sienkiewiczowskich" . O laur zwycięzcy walczyło kilkudziesięciu uczniów. Jednak bezkonkurencyjny okazał się Damian Łepecki z klasy I TB/TOR w roli Kalego z "W pustyni i w puszczy".
Wręczenie nagród odbyło się 21 października w gronie zaproszonych gości i pięknej oprawie scenicznej, którą tworzyły: wystawy: książkowa dotycząca noblisty i prace konkursowe uczniów, śpiewy piosenek z adaptacji filmowych wykonywane przez uczennicę szkoły Małgorzatę Pastuszkę z klasy IV TG. Jako osoby prowadzące doskonale sprawdziły sie weteranki sceny Anita Biernat i Natalia Ruszkiewicz z klasy III TOR. Aforyzmy, cytaty, fragmenty dzieł pisarza czytał Konrad Badziak z klasy IIITB/TG, o dźwięk, przekaz filmowy i światło zadbał Bartosz Cieślik uczeń klasy I TB/TOR.
Wręczenia nagród dokonały panie Wicedyrektor Szkoły Urszula Jaworska i Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej oddział w Ostrowcu Św. Barbara Pawelec. Nagrodami były kupony podarunkowe, które zwycięzcy będą mogli zrealizować w księgarni "Odeon".
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, organizatorzy konkursu i uczniowie dziękują sponsorom: Pani Ewie Malec Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego i Pani Agacie Adamek Przewodniczącej Oddziału NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania , których hojność pozwoliła na zakup nagród. (MH, MG)
Uroczyście z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela to święto oświaty uroczyście obchodzone w wielu krajach świata. Data 14 października stała się inspiracją również dla uczniów naszej szkoły, którzy pod kierunkiem p. Martyny Mireckiej postanowili podziękować swym nauczycielom za wiedzę i zaangażowanie włożone w codzienną pracę. Uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klas: I TOR, III TOR, IV TOR oraz II TI i IV TI to najpiękniejszy prezent dla każdego z nauczycieli. W programie uroczystości znalazł się koncert przeplatany interpretacją wierszy, a także inscenizacja pod tytułem: „Dzień z życia ucznia..”
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy, uśmiechu i wdzięczności uczniów oraz realizacji marzeń. (IW)
Otrzęsiny klas pierwszych
Rok szkolny rozpoczęty na dobre. Już za nami pierwsze spotkania, lekcje czy sprawdziany. Pora na pierwszą wspólną imprezę jaką były Otrzęsiny klas pierwszych. Jest to obowiązkowy i jakże miły punkt w programie wydarzeń szkolnych. Samorząd uczniowski jak co roku spisał się znakomicie przygotowując dla swych młodszych kolegów i koleżanek moc atrakcji. Wspólne gry i zabawy miały na celu zintegrować uczniów klas pierwszych oraz pomóc na dobre zaklimatyzować się w szkole, która przez najbliższe lata będzie ich drugim domem. Po wspólnych zmaganiach na naszych pierwszaków czekał słodki poczęstunek. (IW)
III miejsce w drużynowym biegu przełajowym
W dniu 29 września 2016 roku na obiektach MOSiR „Gutwin” zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Ostrowieckiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych, które były Inauguracją Sportowego Roku Szkolnego 2016/17 w Powiecie Ostrowieckim. Ceremonii otwarcia w imieniu Starosty Ostrowieckiego mgr Zbigniewa Dudy dokonał Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki mgr Wojciech Lesiak, który również dekorował zwycięskie zespoły. Zwycięskie zespoły otrzymały puchary, dyplomy i medale. Drużyna z naszej szkoły podobnie jak w poprzednim roku zajęła wysokie 3 miejsce.
Chłopcy, klasyfikacja drużynowa.
1. ZSOMS
2. ZS nr 3/1
3. ZS nr 2
4. LO nr III
5. CKZiU
6. LO nr II
7. LO nr I
8. ZS nr 1
9. ZS nr 3/2
Składy
naszej drużyny: Grzegorz Paś, Michał Tomaszewski, Jakub Cichoń, Łukasz
Portacha, Grzegorz Dąbrowski, Michał Bieńka, Mateusz Rutkowski, Krzysztof
Urbański, Kamil Gromek, Kamil Niekłań, Mateusz Dziółko, Daniel Baran, Oskar
Foremniak.
Opiekunowie - Krzysztof Wójcik, Katarzyna Kobuszewska. (KW)
Uczniowie „Budowlanki” wspierają akcje charytatywne
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie serca,
gotowe by nieść pomoc potrzebującym. Samorząd szkolny dnia 29 września
zorganizował akcję charytatywną pod hasłem: „Kup placusia dla Bartusia”.
Wiele osób włączyło się we wspólną akcję, dzięki czemu zarówno uczniowie jak
i nauczyciele mogli zakupić pyszne domowe ciasta. Środki pozyskane ze
sprzedaży wesprą leczenie chorego chłopca. (IW)
„Budowlanka” pod patronatem
Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego S.A.
Początek roku szkolnego rozpoczął nowy okres w życiu społeczności szkolnej „Budowlanki”. Ostrowiecki Kombinat Budowlany S.A. objął patronatem tradycyjne kierunki kształcenia szkoły, którymi są: technik budownictwa oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
W dniu 16.09.2016 r. zostało podpisane porozumienie określające zasady
współpracy Zespołu Szkół Nr 2 i Ostrowieckiego Kombinatu Budowlanego S.A.
Dzięki patronatowi uczniowie kształcący się w zawodach budowlanych będą
zgłębiać tajniki zawodu zgodnie
z zapotrzebowaniem rynku pracy. Szkoła będzie współpracować z
przedsiębiorstwem
w zakresie organizacji praktyk zawodowych uczniów oraz szkoleń skierowanych
do uczniów
i nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Firma pomoże szkole modyfikować
programy nauczania i dostosowywać je do potrzeb pracodawców. Podpisane
porozumienie stwarza szkole nowe perspektywy rozwoju. (UJ)
(IW)
Harmonogram zajęć odbywających się w ramach Projektu
„Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu”
Miejsce szkolenia: Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Św.
technik budownictwa – sala nr 8
technik informatyk – sala nr 6
Data szkolenia: 17.09.2016
l.p. |
godziny |
technik budownictwa |
technik informatyk |
1. |
8:00 – 8:45 |
---- |
szkolenie językowe |
2 |
8:45 – 9:30 |
---- |
szkolenie językowe |
3 |
9:35 – 10:20 |
przygotowanie pedagogiczne |
szkolenie językowe |
4 |
10:20 – 11:05 |
przygotowanie pedagogiczne |
szkolenie językowe |
11:05 – 11:25 przerwa |
|||
5 |
11:25 – 12:10 |
szkolenie językowe |
przygotowanie pedagogiczne |
6 |
12:10 – 12:55 |
szkolenie językowe |
przygotowanie pedagogiczne |
7 |
13:00 – 13:45 |
szkolenie językowe |
---- |
8 |
13:45 – 14:30 |
szkolenie językowe |
---- |
Data szkolenia: 24.09.2016
l.p. |
godziny |
technik budownictwa |
technik informatyk |
1. |
8:00 – 8:45 |
szkolenie językowe |
---- |
2 |
8:45 – 9:30 |
szkolenie językowe |
---- |
3 |
9:35 – 10:20 |
szkolenie językowe |
przygotowanie pedagogiczne |
4 |
10:20 – 11:05 |
szkolenie językowe |
przygotowanie pedagogiczne |
11:05 – 11:25 przerwa |
|||
5 |
11:25 – 12:10 |
przygotowanie pedagogiczne |
szkolenie językowe |
6 |
12:10 – 12:55 |
przygotowanie pedagogiczne |
szkolenie językowe |
7 |
13:00 – 13:45 |
---- |
szkolenie językowe |
8 |
13:45 – 14:30 |
---- |
szkolenie językowe |
Data szkolenia: 1.10.2016
l.p. |
godziny |
technik budownictwa |
technik informatyk |
1. |
8:00 – 8:45 |
---- |
szkolenie językowe |
2 |
8:45 – 9:30 |
---- |
szkolenie językowe |
3 |
9:35 – 10:20 |
przygotowanie pedagogiczne |
przygotowanie kulturowe |
4 |
10:20 – 11:05 |
przygotowanie pedagogiczne |
przygotowanie kulturowe |
11:05 – 11:25 przerwa |
|||
5 |
11:25 – 12:10 |
szkolenie językowe |
przygotowanie pedagogiczne |
6 |
12:10 – 12:55 |
szkolenie językowe |
przygotowanie pedagogiczne |
7 |
13:00 – 13:45 |
przygotowanie kulturowe |
---- |
8 |
13:45 – 14:30 |
przygotowanie kulturowe |
---- |
Data szkolenia: 8.10.2016
l.p. |
godziny |
technik budownictwa |
technik informatyk |
1. |
8:00 – 8:45 |
szkolenie BHP |
---- |
2 |
8:45 – 9:30 |
szkolenie BHP |
---- |
3 |
9.35 – 9.45
|
Uzupełnienie ankiet Wręczenie certyfikatów |
---- |
4. |
9.45 – 10.30 |
---- |
Szkolenie BHP |
5. |
10.30 – 11.15 |
---- |
Szkolenie BHP |
6. |
11.20 – 11.30
|
---- |
Uzupełnienie ankiet Wręczenie certyfikatów |
Lista uczniów biorących udział w szkoleniach:
LP |
Technik budownictwa |
Technik informatyk |
1. |
Jakub Patryk Dudek |
Radosław Młynek |
2. |
Mateusz Piotr Ołubiec |
Radosław Jakub Bogdański |
3. |
Krzysztof Andrzej Urbański |
Mateusz Szewczyk |
4. |
Marcin Sikorski |
Radosław Świercz |
5. |
Jakub Gawron |
Mateusz Stanisław Olszewski |
6. |
Konrad Kania |
Krzysztof Kaca |
7. |
Maciej Kwiecień |
Kacper Patryk Tworek |
8. |
Przemysław Mierzejewski |
Szymon Gabriel Wojciechowski |
9. |
Daniel Żywczyk |
Dawid Grelewski |
10. |
Marcin Radlak |
Bartosz Kęcel |
11. |
Dawid Przychodni |
Rafał Sala |
12. |
Mateusz Bidziński |
--------------------------------- |
(MT)
Liczba uczniów kierunku
technik budownictwa zakwalifikowanych
do udziału w projekcie „Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu”
w roku szkolnym 2016/2017
technik budownictwa
L.p. |
Imię i nazwisko |
Liczba punktów |
1. |
Jakub Patryk Dudek |
25 |
2. |
Mateusz Piotr Ołubiec |
25 |
3. |
Krzysztof Andrzej Urbański |
23 |
4. |
Marcin Sikorski |
21 |
5. |
Jakub Gawron |
20 |
6. |
Konrad Kania |
19 |
7. |
Maciej Kwiecień |
18 |
8. |
Przemysław Mierzejewski |
18 |
9. |
Daniel Żywczyk |
17 |
10. |
Marcin Radlak |
17 |
11. |
Dawid Przychodni |
16 |
Lista rezerwowa:
L.p. |
Imię i nazwisko |
Liczba punktów |
1. |
Mateusz Bidziński |
15 |
2. |
Damian Stawiarski |
14 |
3. |
Bartosz Paluch |
13 |
4. |
Łukasz Artur Szymański |
13 |
5. |
Krystian Florian Przygoda |
12 |
6. |
Daria Kamila Mysłek |
12 |
7. |
Arkadiusz Ogórek |
11 |
8. |
Aleksandra Dryjas |
9 |
9. |
Kacper Majewski |
6 |
10. |
Paweł Sobieraj |
6 |
technik informatyk
L.p. |
Imię i nazwisko |
Liczba punktów |
1. |
Radosław Młynek |
24 |
2. |
Radosław Jakub Bogdański |
22 |
3. |
Mateusz Szewczyk |
19 |
4. |
Radosław Świercz |
18 |
5. |
Mateusz Stanisław Olszewski |
17 |
6. |
Krzysztof Kaca |
17 |
7. |
Kacper Patryk Tworek |
15 |
8. |
Szymon Gabriel Wojciechowski |
15 |
9. |
Dawid Grelewski |
14 |
10. |
Bartosz Kęcel |
14 |
Lista rezerwowa:
L.p. |
Imię i nazwisko |
Liczba punktów |
1. |
Rafał Sala |
13 |
2. |
Kamil Porępski |
12 |
(MT)
Harmonogram rozmów
kwalifikacyjnych
w ramach rekrutacji do projektu
„Zagraniczne praktyki drogą do sukcesu”
5. 09. 2016 (poniedziałek)
godz. 10.40
1. Radosław Jakub Bogdański
2. Dawid Grelewski
3. Krzysztof Kaca
4. Bartosz Kęcel
5. Radosław Młynek
6. Mateusz Stanisław Olszewski
godz. 11.35
1. Kamil Porępski
2. Rafał Sala
3. Mateusz Szewczyk
4. Kacper Patryk Tworek
5. Szymon Gabriel Wojciechowski
6. Mateusz Bidziński
godz. 12.30
1. Radosław Świercz
2. Aleksandra Dryjas
3. Jakub Patryk Dudek
4. Daria Kamila Mysłek
5. Mateusz Piotr Ołubiec
6. 09. 2016 (wtorek)
godz. 8.40
1. Bartosz Paluch
2. Krystian Florian Przygoda
3. Łukasz Artur Szymański
4. Krzysztof Andrzej Urbański
5. Jakub Gawron
6. Konrad Kania
godz. 9.35
1. Maciej Kwiecień
2. Kacper Majewski
3. Przemysław Mierzejewski
4. Arkadiusz Ogórek
5. Dawid Przychodni
6. Marcin Radlak
godz. 10.40
1. Marcin Sikorski
2. Paweł Sobieraj
3. Damian Stawiarski
4. Daniel Żywczyk
(MT)
Podsumowanie praktyk
24 czerwca po południu spotkaliśmy się z przedstawicielem firmy Vitalis Panią Małgorzatą Woroną, aby podsumować praktyki. Nasza praca i wysiłek włożone w realizację projektu zostały docenione i bardzo wysoko ocenione. Każdy praktykant otrzymał certyfikat potwierdzający odbycie praktyki za granicą, a dla szkoły przygotowano pamiątkowy collage, który będzie nam przypominał o miłych chwilach spędzonych w Niemczech. (MT)
Wizyta w Zoo
22 czerwca po południu pojechaliśmy do ZOO w Lipsku, które jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie. Na około 26 hektarach powierzchni podziwialiśmy wybiegi dla szympansów, lwów, słoni a także akwarium i terrarium dla innych egzotycznych zwierząt. Spacer po ogrodzie trwał prawie 4 godziny. ZOO jest stale modernizowane i rozbudowywane. Pobyt w ogrodzie zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem. (MT)
Wycieczka do Drezna
20 czerwca rano wybraliśmy się do zabytkowego Drezna. Na dworcu przywitała nas Pani przewodnik. Zwiedzanie zaczęliśmy od dworca głównego kierując się ulicą Praską ku starówce, zatrzymując się po drodze przy tablicy upamiętniającej wielokrotne pobyty Fryderyka Chopina w Dreźnie. Z zaciekawieniem zwiedziliśmy Zwinger, barokowy kompleks pałacyków Augusta Mocnego z mieszczącymi się tam Muzeami. Widzieliśmy też Zamek – siedzibę saksońskich książąt i króli oraz pałacyk hrabiny Cosel, najbardziej znanej faworyty Augusta Mocnego, obecnie luksusowy hotel. Spacerowaliśmy obok Kościoła Dworskiego, największego kościoła katolickiego w centrum protestanckiego miasta. Na Nowym Rynku podziwialiśmy kościół Marii Panny (Frauenkirche), symbol zniszczeń wojennych oraz pojednania. Dowiedzieliśmy się, że uczestnik wojny pochodzący z Gostynia, niedaleko Leszna w Polsce, ufundował rzeźbę w postaci płonącego znicza na jednej z wież tego kościoła, jako podziękowanie za ocalenie mu życia w czasie II wojny światowej przez Niemców.
Główną atrakcją było zwiedzanie Szklanej Manufaktury Volkswagena, w której produkowany jest luksusowy model tej marki – Phenon. Każdy chciał zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w tym luksusowym aucie.
Weekend w Berlinie
18 czerwca wybraliśmy się do stolicy Niemiec. Berlin przywitał nas dobrą pogodą. Wizytę rozpoczęliśmy od Hauptbahnhof - czyli dworca głównego. Kolejne punkty wyprawy to Reichstag, Mur Berliński, Pomnik Ofiar II Wojny Światowej, Muzeum Techniki. Mieliśmy również okazję zobaczyć strefę kibica pod Bramą Brandenburską. Sobota zakończyła się obiadem u prawdziwego Turka w Donner Kebab.
W słoneczną niedzielę po obfitym śniadaniu pojechaliśmy berlińskim metrem - S-bahn do starej części miasta. Niesamowitym przeżyciem było spotkanie z oryginalną Nefretete w Neues Museum, a także wizyta w muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Spacerując po mieście zobaczyliśmy Wieżę Telewizyjną - najwyższą budowlę w Niemczech - 368m. (MT)
Czas wolny
Czas wolny spędzaliśmy bardzo aktywnie. Rozegraliśmy wiele meczy siatkówki plażowej i badmintona, a po zmroku graliśmy w bilard lub rzutki w Klubie młodzieżowym na terenie ośrodka. Czwartkowe wieczory spędziliśmy na kręgielni. 14 czerwca jeden z naszych praktykantów obchodził 19 urodziny. Postanowiliśmy zrobić mu niespodziankę. Spotkaliśmy się w Klubie młodzieżowym, odśpiewaliśmy tradycyjne „Sto lat” i zjedliśmy smaczny słodki poczęstunek. W trakcie naszego pobytu w Schkeuditz odbywały się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2016, dlatego wspólnie z uczestnikami z innych grup zorganizowaliśmy strefę kibica w Klubie Młodzieżowym i kibicowaliśmy biało-czerwonymJ. (MT)
(UJ)
W Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim
zabrzmiał pierwszy powakacyjny dzwonek
1 września to dzień szczególny. Ta bowiem data wszystkim nam przypomina, że
pora pożegnać wakacje i powitać nowy rok szkolny wraz ze wszelkimi
wyzwaniami jakie on nam przyniesie. Od tego dnia na wszystkich uczniów i
nauczycieli czeka systematyczna praca, która pozwoli nam osiągać kolejne
wspólne sukcesy i realizować marzenia. Szkolne życie to nie tylko nauka ale
i przygoda, bowiem oprócz lekcji dla naszych uczniów przygotowaliśmy także
staże zagraniczne, ciekawe wycieczki, praktyki zawodowe czy atrakcyjne
zajęcia dodatkowe
i uroczystości.
Szczególnie gorąco witamy w progach naszej szkoły pierwszoklasistów, którzy dołączyli właśnie do grona uczniów jednej z najlepszych szkół technicznych w województwie świętokrzyskim, której absolwenci od lat odnoszą sukcesy podczas egzaminów maturalnych. Mamy nadzieję, że odkryjecie tutaj swoje pasje, rozwiniecie zainteresowania, zdobędziecie wiedzę i umiejętności przydatne w życiu zawodowym i osobistym. Wszystkim życzymy powodzenia i sukcesów w nowym roku szkolnym 2016/2017. (IW)
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
odbędzie się 1.09.2016 r. o godzinie 9.30